04 Nisan 2014 21:06

Önce yık, sonra borçlandır

Başbakanlık Toplu Konut İdaresinin (TOKİ) kentsel dönüşüm projesi kapsamında yarattığı mağduriyetlerin son örneği Kars’ın Bayrampaşa Mahallesi’nde yaşandı. Kentsel Dönüşüm çerçevesinde evi yıkılan kişilere 20 bin lira verilirken, yerine yapılacak TOKİ konutları ise aynı kişilere 100 bin liradan başlayan fiyatlara satılıyor.

Önce yık, sonra borçlandır

Paylaş

Başbakanlık Toplu Konut İdaresinin (TOKİ) kentsel dönüşüm projesi kapsamında yarattığı mağduriyetlerin son örneği Kars’ın  Bayrampaşa Mahallesi’nde yaşandı.

Kentsel Dönüşüm çerçevesinde evi yıkılan kişilere 20 bin lira verilirken, yerine yapılacak TOKİ konutları ise  aynı kişilere 100 bin liradan başlayan fiyatlara satılıyor.
Evleri düşük fiyatlarla yıkılan vatandaşlar, bir de yeniden ev sahibi olmak için aylık taksitlerle borçlandırılıyor.

Bayrampaşa Mahallesi’nde yaşayan ailelerler, evlerinin yıkımı ile mağdur edildiklerini dile getiriyor. Evlerine yıkım kararı çıkarılan birçok aile, henüz yapımı tamamlanmayan TOKİ projesinin bitmesi için birçok ev hakkında yıkım kararı çıkarıldığını belirtiyor.

‘TOKİ’NİN OYUNUNA GELDİK’

TOKİ mağdurlarından Kamber Uralkaya, TOKİ tarafından kandırıldıklarını anlatarak, “Bunları dava edeceğim, çünkü bu kira borçlarıyla yaşayamayız biz” diye tepki gösteriyor. Bahçeli olan evlerinin yıkımı karşılığında 20 bin TL para aldıklarını kaydeden Uralkaya, TOKİ konuyu karşılığında ise 100 bin TL borçlandırıldığını belirterek şöyle devam ediyor: “Bahçeli evimden vazgeçtim. Ama TOKİ’nin oyununa geldim. Bunlar benim evimi elimden aldılar. 100 bin TL borç altına girmişim şimdiye kadar. Şimdi ben bu borcu nasıl ödeyeceğim.”

‘GEREKİRSE DOZERİN ALTINDA DURURUM’

Evi hakkında yıkım kararı çıkarılan Şenay Aydemir de, “Evimi yıkmaya gelirlerse çocuklarımla dozerin altında duracağım. Aç bırakıp öldüreceklerine böyle dozerle öldürsünler” diye öfke kusuyor. Bir başka mağdur Yılmaz Gezerler ise, TOKİ yöneticileri ile yaptığı sözleşmenin daha sonra bilgisi dışında değiştirildiğini ileri sürüyor.  Sözleşmede, daire metrekaresinin daha fazla gösterildiğini ifade eden Gezerler, “Bizi mağdur ettiler. Biz bu kadar borcu nasıl ödeyeceğiz” diye isyan ediyor. (Kars/DİHA)
 

ÖNCEKİ HABER

AOÇ’de mahkeme tanınmadı

SONRAKİ HABER

Sarı-lacivertliler 3 puana hasret: Bursaspor 1-1 Fenerbahçe

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa