05 Nisan 2014 10:00

Dicle Vadisi şimdi de HES’le tehdit ediliyor

Hevsel Bahçeleri’ndeki ağaç kıyımıyla gündeme gelen Dicle Vadisi şimdi HES tehdidiyle karşı karşıya. Eser Enerji Elektirik Üretim Anonim Şirketi’nin Dicle Nehri üzerine yapmak istediği 3 adet HES projesine Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından onay verildi.

Paylaş

İsmail ESKİN

Hevsel Bahçeleri’ndeki ağaç kıyımıyla gündeme gelen Dicle Vadisi şimdi HES tehdidiyle karşı karşıya. Eser Enerji Elektirik Üretim Anonim Şirketi’nin Dicle Nehri üzerine yapmak istediği  3 adet HES projesine Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından onay verildi.

Dicle Vadisi’ndeki doğal ve tarihi güzellikleri tehlike altına sokan HES projelerinin hayata geçmesi halinde, aralıklarla kurulacak regülatörlerle suyun doğal akışı değiştirilecek ve On Gözlü Köprü de dahil birçok tarihi yapı sular altında kalacak.
Peyzaj Mimarları Odası Diyarbakır Şube Temsilcisi Ferit Tutşi, devletin çeşitli kurumlar aracılığı ile bölgede yapmak istedikleri projelerin asıl amacının doğa katliamlarına davetiye çıkarmak olduğuna işaret etti.

HES projelerinin 60 kilometrelik alanı kapsadığını söyleyen Tutşi, “Projeye göre 60 kilometre boyunca nehirde tam 6 kez suyun akışı değişecek. Toprak ve vadideki tüm canlılar sular altında kalacak” diye uyardı.

‘VADİ HES’E KURBAN EDİLİYOR’
Nehir üzerinde suyun şişirileceğini ve bu alanlarda arsa satın alınıp ‘arsa spekülasyonu’ yaratılacağı öngörüsünde de bulunan Tutşi, “Bu arsalara yapılar yapmak niyetlerinde olduklarını anlıyoruz. Aslında halka ait olan nehir yataklarını bir nevi özelleştirmeyi. Bunun için de bu yasayı kullanarak böyle bir çalışma içerisine girdiklerini düşünüyoruz” dedi.

DSİ ve Belediyenin olumsuz görüş bildirmesine rağmen barajların yapılması için gün sayıldığını kaydeden Tutşi, “Barajların yapılmasında Kürdistan doğasına faydası olmayan, paralar alarak halkın bütün iradesini hiçe sayan, halkın doğasına gözünü diken bir anlayış görüyoruz” diye konuştu. Vadinin şehir odaklı bir projenin kurbanı edilmeye çalışıldığına vurgu yapan Tutşi, bölgenin tümüne, yapılması planlanan HES’lerle müdahale edileceğini kaydetti.

ANKARA’NIN TOPRAĞIMIZDA GÖZÜ VAR

HES’lerin Dicle Vadisi’ndeki canlı türlerinin varlığını da tehdit ettiğini kaydeden Peyzaj Mimarları Odası Diyarbakır Şube Temsilcisi Ferit Tutşi, pek çok balık ve kuş türünün yok olabileceğini söyleyerek şöyle konuştu:

“Bunların hepsini bir anda kaybetmiş olacağız ve inanılmaz derecede 12 kilometrelik 8 kilometrelik hatlarla regülatörlerde toplanan su borular yardımıyla alandan HES santrallerine taşınacak.”

Belirlenen hat üzerinde insanların yaşadıkları topraklardan da vazgeçmelerinin de isteneceğini belirten Tutşi, “Halkın, kendi toprakları üzerinde Ankara’nın gözü olduğunu bilmesi gerekiyor. Kendi doğası üzerinde gözü olduğu bilmesi gerekir. (Diyarbakır/ DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Fransa’da sıra Valls’ta!*

SONRAKİ HABER

Melih Gökçek'ten zırhlı cip savunması: Valilik kararıyla araç tahsis edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa