TEDAŞ\

TEDAŞ'da 200 emekçi işten çıkarıldı

İskenderun, Payas, Dörtyol, Erzin ve Belen ilçelerinde TEDAŞ'a bağlı taşeron şirket bünyesinde çalışan 200 işçi işten çıkarıldı. İşçiler TEDAŞ önünde açıklama yaptı

İskenderun, Payas, Dörtyol, Erzin ve Belen ilçelerinde TEDAŞ'a bağlı taşeron şirket bünyesinde çalışan 200 işçi işten çıkarıldı.

İşten çıkarılan 200 işçi seslerini duyurmak için İskenderun TEDAŞ önünde bir araya gelerek basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya, HDP, EMEP, SES, İHD, Eğitim-Sen, İskenderun Taşeron İşçileri Derneği de destek verdi.

Emekçiler, "Haksız işten atılmaya son", "Atılan işçiler geri alınsın" dövizleri taşıdı. Emekçiler, TEDAŞ'ın özelleştirilmesi ve ihaleyi Enerji-Sa'nın almasıyla birlikte işten çıkarmaların başladığını, kendilerine dayatılan sözleşmeyi kabul etmedikleri için işe gelmemelerinin söylendiğini belirtirken kimi de neden işten atıldığını dahi bilmediğini ifade etti.

Elektrik teknikeri Aşkın Tekin, işten çıkarmaların hiçbir hukuki dayanağı olmadığını belirterek, "En temel hakkımız olan çalışma hakkımız elimizden alınmıştır" dedi. Yıllırdır çalıştıklarını ve geriye dönük alacaklarının henüz ödenmediğini söyleyen Tekin, "Enerji-Sa son bir yıllık alacakları ödemek istediğini, geçmiş yıllara ait alacakları ise TEDAŞ'ın ödemeyeceğini söylemektedir" dedi.

Tekin, özelleştirme taşeronlaştırma uygulamalarının hizmetleri daha pahalı hale getirdiğini, emekçilerin daha kötü koşullarda ve düşük ücretle çalıştığını ekledi. (Hatay/DİHA)


 

www.evrensel.net