04 Nisan 2014 06:00

‘Çektim, sıktım üç tane’ dava dosyasına girecek

Ethem Sarısülük’ü öldüren Polis A.Ş’nin yargılandığı davanın 4. duruşması 7 Nisan Pazartesi günü görülecek. Halen tutuksuz yargılanan ve telekonferans yöntemiyle dinlenen A.Ş’nin tutuklanması için bu kez dava dosyasına yeni bir delil daha sunulacak.

Paylaş

Hasan AKBAŞ
Ankara


Ethem Sarısülük’ü öldüren Polis A.Ş’nin yargılandığı davanın 4. duruşması 7 Nisan Pazartesi günü görülecek. Halen tutuksuz yargılanan ve telekonferans yöntemiyle dinlenen A.Ş’nin tutuklanması için bu kez dava dosyasına yeni bir delil daha sunulacak.

Sarısülük’ü vuran A.Ş’nin Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesinde süren davası, mahkemenin davadan çekilmesinin ardından uzun süre Adalet Bakanlığı raflarında beklemişti. Yeniden 6. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilen dosyanın 4. duruşması önümüzdeki pazartesi günü görülecek. Polis kurşunuyla öldürülen Ethem Sarısülük davasını takip eden yüzlerce kişi yine adliye önünde bir araya gelerek adalet isteyecek.

‘MAHKEME DELİLLERİ ÖRTBAS EDİYOR’

Sarısülük ailesi ve avukatlarının duruşmaya ilişkin hazırlıkları da sürüyor. “Bizler bu davadan adalet çıkmayacağını ilk andan itibaren biliyorduk. Amacımız, onlar aklamaya çalıştıkça, onların pisliklerini teşhir etmek” diyen avukat Kazım Bayraktar, sanık polisin hala tutuksuz yargılanmasının başlı başına bir skandal olduğunu söyledi. Gazetemize duruşma öncesi bilgi veren Bayraktar, Polis A.Ş’nin tutuklanması konusunda yeterli delillerin zaten mevcut olduğunu ancak mahkeme ve sanık polisin avukatlarının bu delilleri örtbas etmeye yahut aklamaya çalıştığını söyledi.

OYSA DELİLLER OLAYI AYDINLATIYOR...

Her duruşmada ayrı skandal ve gelişmelerin yaşandığını kaydeden Bayraktar, “Uydurma evraklar olabileceğine dikkat çektik, dikkate alınmadı. ‘Kimliği açıklansın’ dedik, reddedildi. Bugüne kadar ne talep ettiysek reddedildi. Oysa sunduğumuz bütün deliller olayın aydınlatılmasına yönelikti. Çoğu belge ve bilgi de açık ve net. Mahkeme ‘delil karartma şüphesi olmadığından tutuksuz yargılanması’ konusuna takılıp kaldı. Ne yapsak görmezlikten geliniyor. Bu kez de polis A.Ş’nin övündüğü ve gururla söylediği ‘Çektim, sıktım üç tane’ ifadelerini mahkemeye delil olarak sunacağız. Buradan da yeniden tutuklanmasını isteyeceğiz” diye konuştu.

Raporu ve görüntü analizini Almanya’da görüntü konusunda uzman bir ekibin yaptığını söyleyen Bayraktar, 7 Nisan’a kadar analizin ellerine ulaşmasını halinde analiz edilen görüntüleri duruşma salonuna kurulan sinevizyon sistemi ile göstereceklerini aktardı.

Bahse konu görüntülerinin yayımlanmasının ardından Bayraktar konuya ilişkin gazetemize yaptığı açıklamada, ‘Çektim, sıktım üç tane’ diyen kişinin A.Ş olduğunu tespit ettiklerini söylemişti. Bu açıklamaya ilişkin bugüne kadar, ne A.Ş.’nin avukatlarından ne de emniyetten herhangi bir yalanlama gelmedi.

ÖNCEKİ HABER

Bir aile HES tozunda

SONRAKİ HABER

Tutuklu bulunan CHP’li Eren Erdem'in bir kulağı artık duymuyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa