17 Haziran 2011 11:14

İngiltere’de ‘koordineli grev’ geliyor

Genel grevin ‘yasal’ olmadığı İngiltere’de, “koordineli grev” hazırlıkları başladı. 30 Haziranda onlarca sendikanın greve gitmesi bekleniyor. Öğretmenlerden sonra, ülkenin en büyük kamu sendikalarından biri olan PCS de aynı güne grev kararı aldığını açıkladı. Öğretmen sendikaları NUT ve ATL’in iş dur

İngiltere’de ‘koordineli grev’ geliyor

Paylaş
Arif Bektaş

Emeklilik haklarında yapılacak değişikliklere karşı çıkan ve kriz bahane edilerek yapılan saldırıları reddeden bir çok sendika, iş yerlerinde grev oylamalarına başlamıştı. Sendikalar tek tek greve gideceklerini açıklamaya başladı. 14 Haziranda açıklama yapan öğretmen sendikalarını PCS izledi. Diğer sendikaların da açıklama yapması ve aynı gün greve gitmesi bekleniyor.

GÜÇLÜ KATILIM

Geçtiğimiz hafta sonu Londra’da yıllık olağan konferansını yapan Ulusal İşyeri Temsilciler Ağı (NSSN), 30 Haziranda yapılacak grevin önemine işaret etti ve daha güçlü katılımın da planlarını çizdi. Yapılan konuşmalarda, daha fazla sendikanın ve işçi ve emekçinin aynı gün hayatı durdurmasının önemine değinildi. Başta RMT, PCS, NUT, CWU ve GMB sendikaları olmak üzere bir çok sendikanın genel merkez düzeyinde temsil edildiği konferansta konuşan, işten atılma tehdidi altıdaki RMT üyesi demiryolu işçileri, birlikte hareket etmenin önemine değinerek, tüm sendikaları ortak hareket etmeye çağırdı.

Cezaevi çalışanlarının üye olduğu POA sendikası da açıklama yaparak, grev yapmaktan çekinmeyeceklerini ve diğer sendikalarla uzun süredir yapılan görüşmelerin ardından greve gitmenin bir zorunluluk olduğu sonucuna vardıklarını açıkladı. Konferans sonunda, 30 Hazirana güçlü katılım çağrısı ve konuşmaları yapıldı ve daha sonra da seçimlere gidilerek, NSSN’in yeni yönetimi belirlendi.

BİRLİKTE HAREKET ETMEK MÜMKÜNDÜR

Gazetemize konuşan Demiryolu İşçileri Sendikası (RMT) Başkanı Alex Gordon, işten atılmakla yüz yüze olan iki arkadaşları için de greve gittiklerini ve 30 Haziranda yapılacak ‘koordineli grev’e tam destek verdiklerini belirtti.
RMT’nin bir çok kez genel grev çağrıları yaptığını ve diğer sendikaların buna çok da olumlu cevap vermedikleri hatırlatılarak, genel grevlerin İngiltere’deki koşullarının ne olduğuna ilişkin soruya Gordon, “En son genel grev 1926’da gerçekleşti. Bu grev de sendika bürokratlarının çabasıyla yenildi. Biz RMT olarak bir kaç kez, hem politik ve hem de diğer sorunlar karşısında genel grev çağrıları yaptık.

En son yapılan İngiltere Sendikalar Konfederasyonu (TUC) konferansında da “Koordineli Grev” önerisi getirdik. Fakat TUC yönetimi hâlâ sıcak bakmıyor. Bir çok sendikanın grevlerini koordine etmesi de gösteriyor ki, 30 Haziranda işçiler güçlü bir tepki ortaya koyacak. Bu da gösteriyor ki, birlikte hareket etmek mümkündür ve etkili olabilir” dedi. (Londra/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Ferhat Tunç'a 'Sayın Öcalan' ve 'gerilla' soruşturması

SONRAKİ HABER

Dersim'de koruma altındaki vaşak silahla vurularak öldürüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa