Rakamlarla seçimin özeti...

Rakamlarla seçimin özeti...

30 Mart'ta yapılan yerel seçimlerin resmi olmayan sonuçlarına göre, 15 ilde birinci parti değişti, 34 ilde belediye başkanı değişmedi. Elindeki il belediyesini kaybetmeyip üstüne yeni belediye kazanan tek parti ise BDP oldu. İşte rakamlarla, yerel seçim sonuçları...

30 Mart'ta yapılan yerel seçimlerin resmi olmayan sonuçlarına göre, 15 ilde birinci parti değişti, 34 ilde belediye başkanı değişmedi. Elindeki il belediyesini kaybetmeyip üstüne yeni belediye kazanan tek parti ise BDP oldu. İşte rakamlarla, yerel seçim sonuçları...

15 İLDE BİRİNCİ PARTİ DEĞİŞTİ

30 Mart’ta yapılan seçimlerde, Antalya, Hatay, Kars, Balıkesir, Ağrı ve Mardin başta olmak 15 ilde 2009 seçimlerinde birinci olan partiler değişti.
Resmi olmayan sonuçlarına göre, AKP CHP’den Antalya, Artin ve Ordu’yu, MHP’den Uşak, Balıkesir, Gümüşhane ve Kastamonu’yu, BBP’den ise Sivas’ı aldı.
CHP, muhalefet partilerinden hiçbir partiyi alamazken AKP’nin elinde olan Burdur ve Hatay’ı kazandı.
MHP ise AKP’nin elinden sadece Kars’ı alabilirken, CHP’den de Mersin’i aldı.
Sandıktan en kârlı çıkan parti ise BDP oldu. BDP, elinde bulundurduğu hiçbir ili kaybetmezken, AKP’nin elindeki Ağrı ve Bitlis’ı aldı. Daha önce AKP'de olan Mardin'de ise Bağımsız Aday Ahmet Türk kazandı.

Resmi olmayan sonuçlara göre, AKP’nin elindeki il sayısı 2 artarak 49’a yükseldi. CHP’nin elinde bulundurduğu il sayısı ise 2 azalarak 13’e düştü. MHP, elinde bulundurduğu 2 ili kaybederek 8 ilde birinci oldu. MHP, Türkiye genelinde iller bazında en az belediyeye sahip parti oldu.
BDP ise hiçbir ili kaybetmediği gibi 2 ili kazanarak 10 ilde birinci parti oldu. Ahmet Türk'ün kazandığı Mardin ile birlikte bu sayı 11 oldu.

AKP CHP'DEN 3 İLİ, CHP AKP'DEN 2 İLİ ALDI

30 Mart seçimlerinde AKP, CHP'den; Antalya, Artvin ve Ordu'yu aldı. AKP'nin CHP'den aldığı iller arasında en öne çıkan Antalya oldu. 2009 seçim sonuçlarına göre Erdoğan Antalya'yı kaybetmenin kendisini çok üzdüğünü ifade ederken, buraya partinin kurucuları arasında olan Menderes Türel'i aday gösterdi. Türel, çekişmeli geçen seçimin ardından Antalya'yı tekrar kazandı.
AKP'nin CHP'den aldığı bir diğer il ise Artvin oldu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kaybettiği iller arasında en fazla üzüldüğü ilin Artvin olduğunu kaydetti.
CHP ise AKP'den Burdur ve Hatay'ı aldı. Hatay'da seçimlere mevcut belediye başkanı Lütfü Savaş ile giren CHP burayı kazanmayı başardı. Lütfü Savaş 2009 seçimlerine AKP'den girmişti fakat AKP'den istifa ederek CHP'ye katılmıştı. AKP'nin önemli isimlerinden eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin'i yenmeyi başaran Savaş, Kılıçdaroğlu'nu da mutlu etti. Kılıçdaroğlu seçim sonuçlarına ilişkin yaptığı değerlendirmede en çok sevindiği ilin Hatay olduğunu ve Hatay'a barış geleceğini kaydetti.

MHP AKP'DEN 1, AKP MHP'DEN 4 İLİ ALDI

MHP'nin oy oranının yüksek olduğu Kars'ta bu sefer MHP'nin yüzü güldü. 2009 seçimlerini Kars'ta AKP'ye kaptıran MHP, bu sefer Murtaza Karacanta ile birinci parti oldu. AKP ise Kars'ta oylarını düşürerek birinci parti iken CHP'nin de gerisine düşerek 3. parti oldu.
AKP ise MHP'den, Uşak, Balıkesir, Gümüşhane ve Kastamonu'yu aldı.

MUHALEFET ARASINDA ÇEKİŞME OLMADI

Seçimlerde muhalefet arasındaki çekişme pek fazla sandıklara yansımazken, 2009 seçimlerinde MHP, BDP ve CHP'nin kazandığı iller arasından sadece bir il muhalefet arasında değişti. Mersin Büyükşehir Belediyesi'ni CHP'nin elinden alan MHP Burhanettin Kocamaz'ı yeni belediye başkanı yaptı.

EN KÂRLI PARTİ BDP OLDU

Seçimlerden en kârlı çıkan parti BDP olurken, elinde bulundurduğu hiçbir ili kaybetmeyen tek parti de BDP oldu. 2009 seçimlerinde 8 ili yönetmeye hak kazanan BDP'nin bu seçimlerde de bölgedeki tek rakibi AKP oldu. AKP'nin elinde bulundurduğu Ağrı ve Bitlis'i kazanmayı başaran BDP, elindeki belediye sayısını 2 il artırdı.
BDP Muş Milletvekili Sakık, uzun çekişmelerin ardından AKP'li rakibi Hasan Arslan'ı yenmeyi başardı.
Ahmet Türk ise seçimlere Mardin'den bağımsız olarak girdi. Yeni Büyükşehir olan Mardin'de Ahmet Türk, en yakın rakibi AKP'li Mehmet Vejdi Kahraman'a 47 bin oy civarında fark attı.

34 İLDE BELEDİYE BAŞKANI DEĞİŞMEDİ

2009 seçimlerinde birinci aday olarak illeri 5 yıl yönetmeye hak kazanan 34 belediye başkanı koltuklarını koruyarak 5 yıl daha illerini yönetecekler. Aynı ili en uzun süre yönetme rekorunu ise AKP'li 2 belediye başkanı paylaşıyor. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki 5. dönemlerinde de belediye başkanı olurken 25 yıldır aralıksız bu illeri yönetebilecekler.
Mevcut belediye başkanları ile 5 yıl daha yönetilmeye devam edilecek iller ise şu şekilde:
“Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu
Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe
Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş
Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kara
Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek
Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu
Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz
Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu
Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan
Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu
Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan
Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır
Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın
Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban
Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy
Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir
Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın
Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı
Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz
Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç
Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü
Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül
Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci
Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili
Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver
Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan
Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün
Yalova Belediye Başkanı Bilgin Koçal.” (ANKA)

www.evrensel.net