01 Nisan 2014 13:00

Seçim bitti ilk zam geldi

Türkiye Elektrik Ticaret Taahhüt Anonim Şirketi (TETAŞ), dağıtım ve görevli tedarik şirketlerine sattığı elektrik enerjisinin kilovatına yüzde 6’lık zam yaptı. Yapılan değişikliklerin ardından, nihai enerji tüketicilerinin kullanım ücretletine de zam yapılması bekleniyor.

Paylaş

Türkiye Elektrik Ticaret Taahhüt Anonim Şirketi (TETAŞ), dağıtım ve görevli tedarik şirketlerine sattığı elektrik enerjisinin kilovatına yüzde 6’lık zam yaptı. Yapılan değişikliklerin ardından, nihai enerji tüketicilerinin kullanım ücretlerine de zam yapılması bekleniyor.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) kararına göre TETAŞ tarafından, dağıtım ve görevli tedarik şirketlerine bugünden geçerli olmak üzere aktif elektrik enerjisi bedeli 16.32 krş yerine 17.32 krş/kWh olarak uygulanacak. Yapılan 1 kuruşluk artış yüzde 6.25’lik bir zam anlamına geliyor.

EPDK kararında, enerji tarifelerinde değişiklik yapılması konusunda TETAŞ’a değişiklik teklifi verme yetkisi de tanındı. Buna göre, dağıtım ve görevli tedarik şirketleri açısından makroekonomik göstergelerde meydana gelebilecek değişikliklerden veya sair nedenlerden dolayı TETAŞ tarafından EPDK’ya tarife değişikliği teklifinde bulunulması durumunda, EPDK tarafından yapılacak inceleme ve değerlendirme sonucu alınan kurul kararı çerçevesinde tarife değişikliği yapılması yönünde karar alındı.

ZAM TEMMUZA KADAR YANSIMAYACAK İDDİASI

Enerji Piyasası Düzenleme ve Denetleme Kurumundan alınan bilgiye göre tarifeyi oluşturan kalemlerde artış ve azalış yönünde küçük değişiklikler olmakla birlikte nihai tüketici fiyatlarında herhangi bir değişiklik olmadı.

Dağıtım şirketlerinin bu zammı tüketiciye yansıtmayacağı öğrenildi. Dağıtımcılar en az temmuz ayına kadar elektriğe zam öngörmediklerini dile getirdi.

GÖZLER ‘ZAM YOK’ DİYEN BAKANA ÇEVRİLDİ

Zam kararından sonra gözler, ‘Seçimden sonra elektriğe kesinlikle zam yok’ diyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’a çevrildi.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Yıldız, “Sokak aydınlatmalarında elektrik tarifelerine yüzde 6.13 zam geldiğinin” belirtilerek, buna neden ihtiyaç duyulduğunun sorulması üzerine şöyle konuştu: “Sokak aydınlatmaları, TETAŞ’ın kendi iç yazışmaları ve kurumlar arası yazışmalar vatandaşa sirayet eden, faturalarda değişikliğe neden konular değildir. Vatandaşımız 18 aydan bu yana bir önceki elektrik fiyatlarından ödeme yapmaktadır, herhangi bir zam söz konusu değildir. ‘Seçimden sonra elektriğe, doğal gaza zam gelecek’ diyenler görüyorum. Doğalgaz ve elektrik fiyatlarında nisan ayında herhangi bir fiyat değişikliğine gitmiyoruz, zam söz konusu değildir.”
Bakanın açıklamaları enerji zamlarının biraz daha ötelendiği şeklinde yorumlandı.


GİZLİ ZAM YAPILMIŞTI

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), 1 Ocak 2014’ten itibaren yürürlüğe giren tarifelere “gizli zam” yapıldığını duyurmuştu.
EMO, 2014 yılında ‘ kayıp ve kaçak hedefleri’ nedeniyle azalması gereken gelirlerinin vatandaşın cebinden takviye edildiğini açıklamıştı.
Şirketlerin uymak zorunda oldukları hedef gereği 2014 yılında vatandaşlardan tahsil edilecek kayıp-kaçak bedelleri indirilirken, bu düzenleme faturaya yansıtılmadan buharlaştırıldığı belirtiler EMO açıklamasında, “İletim, dağıtım, perakende satış hizmeti ve sayaç okuma bedellerine, yüzde 5.3’lük 2014 yılı enflasyon hedefini de, 2013 yılı için beklenen yüzde 6.8’lik enflasyon beklentisini de aşan yüzde 20’ler düzeyinde zam yapıldı. TETAŞ’ın yaptığı yüzde 8’lik fiyat indirimi de faturalara yansıtılmadığı gibi çıplak elektrik fiyatı da yüzde 0.8 oranında artırıldı” denildi. (EKONOMİ SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

ABD\'den seçim ve Pensilvanya açıklaması

SONRAKİ HABER

Ekrem İmamoğlu: Bir genel sekreterin üç arabası olur mu?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa