‘Taş atma’ katliamı davası ağır cezada

‘Taş atma’ katliamı davası ağır cezada

Adana’da, evin önündeki tavuklara taş atılması nedeniyle çıkan ve 3 kişinin öldüğü, 4 kişinin de yaralandığı kavgayla ilgili 10 kişi hakkında Adana 2’inci Ağır Ceza Mahkemesine açılan davanın dosyası, güvenlik nedeniyle Samsun nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi.

Adana’da, evin önündeki tavuklara taş atılması nedeniyle çıkan ve 3 kişinin öldüğü, 4 kişinin de yaralandığı kavgayla ilgili 10 kişi hakkında Adana 2’inci Ağır Ceza Mahkemesine açılan davanın dosyası, güvenlik  nedeniyle Samsun nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi.

Olay, merkez Seyhan ilçesi Küçükdikili Çınarlı Mahallesi’nde, 26 Eylül 2013’te meydana geldi. Aynı sokakta oturan Alkan Ailesi’nin 2.5 yaşındaki çocuğu, iddiaya göre Kara ile Örgen ailesinin evine taş attı. Atılan taşlardan tavuklar ürkünce Sevcan Kara, Alkan ailesinin evine giderek aileyi uyardı.

Çıkan tartışmanın büyümesi üzerine aileler, kendi akrabalarını da olay yerine çağırdı. Ardından da silahlı, bıçaklı, sopalı kavga çıktı. Kavgada Metin Batir, Kadir Örgen ile Yüksel Yeter öldü, 4 kişi de yaralandı. Olayın ardından gözaltına alınan Orhan, Turan, Enis, Mehmet, Sevcan Kara, Zabit Alkan, Şeyhmus Pertevsiz, Nuri Örgen ve M.Ö, tutuklandı. Kaçan İlhami Batir hakkında da yakalama kararı çıkartıldı.

3 TABANCA KULLANILMIŞ


Soruşturmasını tamamlayan Cumhuriyet Savcısı, olayla ilgili iddianamesini hazırladı. 10 şüpheli hakkında, ‘kasten öldürme’, ‘öldürmeye teşebbüs’, ‘suça iştirak’ suçlarından 1 ile 3 kez arasında ömür boyu hapis cezası istendi. Bazı sanıklar hakkında ayrıca yaralama suçlarından 15 yıla kadar hapis cezası talep edildi. Karşılıklı 3 tabancanın kullanıldığı olay yerinde 26 boş kovan ele geçirildiği belirtilen iddianamede, ölenler ile yaralananların üzerinden mermi çekirdeği elde edilemediği için, kimin hangi tabancadan çıkan kurşunla vurulduğunun da tespit edilemediği bildirildi.

Adana 2’inci Ağır Ceza Mahkemesi, taraflar arasındaki gerginliği Yargıtay 5’inci Ceza Dairesinin de onayıyla, CMK’nin 19/2’inci maddesi gereğince ‘Dosyanın güvenlik nedeniyle’ Samsun Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmesine karar verdi.
‘Davanın nakli’ konusunda CMK’nin 19/2’inci maddesinde şöyle deniliyor: “Kovuşturmanın görevli ve yetkili olan mahkemenin bulunduğu yerde yapılması kamu güvenliği için tehlikeli olursa, davanın naklini Adalet Bakanı Yargıtaydan ister”. (Adana/DHA)

www.evrensel.net