31 Mart 2014 11:44

Yalova'da seçim sonuçlarına itiraz edildi

Yalova'da 30 Mart yerel seçimlerinde AKP adayı Yakup Koçal, rakibi CHP adayı Vefa Salman'ı sadece 1 oy farkıyla geçerek yeniden yeniden belediye başkanlığını kazandı. CHP sonuca itiraz etti. CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, birleştirme tutanaklarında hata yapıldığını belirtti.

Paylaş

Yalova'da 30 Mart yerel seçimlerinde AKP adayı Yakup Koçal, rakibi  CHP adayı Vefa Salman'ı sadece 1 oy farkıyla geçerek yeniden yeniden belediye başkanlığını kazandı. CHP sonuca itiraz etti. CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, birleştirme tutanaklarında hata yapıldığını belirterek "Belediye başkanımız Sayın Vefa Salman’dır. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Yalova genelinde 149 bin 818 seçmen 550 sandıkta oy kullandı. Seçimin en çekişmeli geçen illerin başında gelen Yalova'da merkezde de 85 bin 561 seçmen 299 sandıkta tercihlerini belirledi. Saat 17.00'da başlayan ve 04.30'a kadar süren tartışmalı sayımlardan sonra, Yalova Belediye Başkanlığı'na, sadece bir oy farkla yeniden AKP Belediye Başkan Adayı Yakup Bilgin Koçal'ın kazandığı açıklandı. Yalova Seçim Kurulu Başkanı Ali Karadağ'ın doğruladığı bu bilgilerden sonra Koçal'ı, CHP adayı Vefa Salman ve MHP adayı Ahmet Kaplan izledi. CHP adayı Vefa Salman'ın sonuca itiraz etti.

İNCE: BİRLEŞTİRME TUTANAKLARINDA HATA VAR

CHP Grup Başkanvekili ve Yalova Milletvekili Muharrem İnce, birleştirilme tutanaklarında hata yapıldığını söyleyerek, AKP’yi ‘Çin İşkencesi’ yapmakla suçladı.

Yalova’da seçim sonuçlarının belirlenmesinin ardından Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal’ın 1 oy ile seçimi kazandığı açıklandı. Daha sonra CHP tarafından 1137 numaralı sandıktaki oyların sisteme yanlış girildiği gerekçesiyle İl Seçim Kurulu’na itirazda bulunuldu. Yapılan itirazın ardından bir basın açıklaması yapan CHP Grup Başkanvekili ve Yalova Milletvekili Muharrem İnce, birleştirme tutanaklarında bir hata yapıldığını öne sürdü. Bu yüzden itirazda bulunduklarını söyleyen İnce, “Birleştirilme tutanaklarında bir hata yapılmış. Bu hata ortada. 1137 numaralı sandıkta bizim 154 olan oyumuz 1 olarak görülüyor ve bizim oyumuz HDP’ye yazılmış görülüyor.

Yani bize 1 yazılmış, HDP’ye 154 yazılmış. Dolayısıyla bizim 153 oyumuz daha var orada. Birleştirme tutanaklarında AKP 1 oy öndeymiş gibi görülüyor ama hemen itirazımızı avukat arkadaşlarımız, yönetici arkadaşlarımız yaptılar. 152 oyla, dolayısıyla seçimi kazanmış bulunuyoruz. Her şey ortada, net. Onların da itirazları olabilir ama bu artık bir maddi hata olmuş. Ayrıca iptal oylara, şunlara, bunlara itirazlar olabilir. Biz de, onlar da edebilir. O ayrı bir konu. Buradaki maddi hata ayrı bir konu. Yani 154 oyumuz 1 olarak yazılmış. Bu sonucu belirliyor. Belediye başkanımız Sayın Vefa Salman’dır. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Basın mensuplarının AKP tarafından da itirazlar yapılacağının hatırlatılması üzerine, “Onlar itiraz edebilir. Biz de itiraz edebiliriz. Başka itirazlar olabilir ama bu başlı başına bir konu 154 oyun 1 olarak yazılması. İtirazlarla 3-5 oy değişir ama 153 oy değişmez” şeklinde konuştu.

AKP: 106 OYLA KAZANDIK

Muharrem İnce’nin yaptığı açıklamanın ardından yaklaşık yarım saat sonra Yalova Adliyesi’nde AKP Yalova Milletvekili Temel Coşkun, adayları Yakup Koçal, İl Başkanı Mustafa Pehlivan ve partililerle birlikte bir basın açıklaması yaptı. Yalova’da seçimlerle ilgili sayımın devam ettiğini söyleyen Coşkun, “Değerli arkadaşlar seçim bitmedi daha Yalova’da. sayımlar devam ediyor. Gidiyor, geliyor. Akşam saatlerinde sizin de bildiğiniz gibi CHP az bir farkla önde gözüktü. Sonraki aşamada biz 1 oyla geçtik. Şu anda hala geçerli olan o. İtirazlar tabii var. O itirazların değerlendirmesi yapılıp neticeleninceye kadar Belediye Başkanımız Yakup Bilgin Koçal’dır. Onların da itirazları var, bizim de yeni itirazlarımız var. Yeni bulgular, gelişmeler var. Şu anki bizim hesabımıza göre, yaptığımız son incelemeye göre bizim aldığımız oyları başka partiye gitmesiyle arada 106 oyluk bir fark var. Bize göre 106 oyla seçimin galibiyiz öndeyiz” dedi.

İNCE: ÇİN İŞKENCESİ ÇEKTİRİYORLAR

AKP kanadından yapılan açıklamanın ardından İnce de partililerle birlikte tekrar basın açıklamasında bulundu. “Klasik bir AKP oyunuyla karşı karşıyayız” diyen İnce, “Kafaları bulandırmak istiyorlar. Bilgi kirliliği yaratıyorlar. Şimdi bakınız. Çok net bir şekilde söylüyorum. Birleşme tutanaklarında bir hata yapıldığını gördük. Biz gördük, AKP’liler gördü. 1137 numaralı sandık. İsim veriyoruz. 1137 numaralı sandıkta 154 olan oyumuz 1 olarak yazılmış. Yani orada 153 oyumuz sisteme dâhil edilmemiş. Dolayısıyla biz 152 oyla öndeyiz demektir. Bunu bildikleri halde Çin işkencesi çektiriyorlar. Sırf 2 gün itiraz sürelerini kullanmak için, 2 gün daha belediye başkanını koltukta oturtmak için bu oyunlara başvuruyorlar. Bunlara gerek yok. AKP seçimi kazanmış olsaydı davulları, zurnaları çaldırmaz mıydı? Bunu herkes biliyor. Orada net olarak görüyorlar zaten. ‘Bizim de bir itirazımız var, 106 oy öndeyiz’ diyorlar. Hangi sandıkta? Adı yok. İtiraz yapıldı mı? Hayır yapılmadı. Öyle bir itirazlarını kayıtlara geçmediler. İtirazları yok. Böyle bir sandık adı da vermiyorlar. Sadece o itiraz süresini kullanmak için 2 gün daha Çin işkencesi yaptırıyorlar. Hiç sorun değil. Arkadaşımız 2 gün daha oturabilir koltukta. Rahat etsin” şeklinde konuştu (Yalova/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Umudunu kaybetme!

SONRAKİ HABER

Artı Gerçek: Açlık grevlerine dair olumlu gelişmeler yaşanabilir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa