31 Mart 2014 11:35

Üç Nokta ‘sanatçı imzası’nı tartışıyor

Son dönemin en çok konuşulan, tartışılan konularından birini Edebiyatta Üç Nokta, sanatla estetik bağ kurarak kapağına taşıdı: Sanatçının imzası. Hayati Baki’nin şair ve otorite şiir ve yanılsama kitabını armağan eden dergi, Metin Kaygalak ile yapılan oylumlu ve geniş okumalara müsait söyleşi ile açılıyor.

Paylaş

Son dönemin en çok konuşulan, tartışılan konularından birini Edebiyatta Üç Nokta, sanatla estetik bağ kurarak kapağına taşıdı: Sanatçının imzası. Hayati Baki’nin şair ve otorite şiir ve yanılsama kitabını armağan eden dergi, Metin Kaygalak ile yapılan oylumlu ve geniş okumalara müsait söyleşi ile açılıyor. “Türkçe benim için muhteşem  imkansızlık’’ diyen Kaygalak; Hayri Kako Yetik, Gonca Özmen, Murat Özyaşar, Levent Karataş, Mutlucan Güvendir, Ahmet Çakmak ve Cenk Gündoğdu’nun şiir, şair, siyaset, Gezi direnişi, iktidar zulmü üzerine sorularına geniş ufuklu, çok boyutlu yanıtlar veriyor. Son şiir kitabı Doğu Kapısındaki Jonglör’ün merkeze alındığı bu konuşma Kaygalak şiirinin anlaşılmasına yardımcı olacak büyük izler taşıyor. Sennur Sezer, Sezai Sarıoğlu, Asuman Susam, Nurullah Kuzu, Veysi Erdoğan, Şerif Mehmet Uğurlu’nun Metin Kaygalak şiiri üzerine söz aldığı yazılar incelikli tespitleri barındırıyor.
 ‘Sanatçının Boku’ diye başlık attığı ve derin bir yol ayrımına işaret ettiği eşikte Gündoğdu, şöyle devam ediyor  ‘‘Sanatçının pisuvarı, boku, sanatta dönüşüm içinde olurken ve sanatın parayla kurduğu ilişkilerin reddini esas alırken aradan geçen yaklaşık 1 asırlık zamana karşı bizde ise kendine sanatçı diyenler çoklukları ve unvanlarını da ekledikleri metinle bir dışkının dönüştürücü etkisi karşısında yok olmuşlar ve para ile iktidar ilişkilerini savunmayı tercih etmişlerdir. Neye bastıklarının farkında olmayanlara paçalarına bakarken bu b.ktan işler yerine eski Kadıköy iskelesinde Cemal Süreya’nın ‘Özal çağrısı’na uymalarını ve Ahmet Güntan’ın b.k üzerinden tartışma yaratan ‘Büyük Ortadoğu Karmaşığı’ adlı avangard şiirini okumalarını öneririm: ‘‘BAŞBAKAN: Türkiye bağırsaklarını temizliyor. [ 2009 ] Başbakanım Küçücük adamın onurudur b.k./ Yiyor ki çıkıyor. /Biz oralarda s.çmayı unutmuştuk Hakim Beğ. Yiyeceğimiz/yoktu ki b.kumuz beslene. Kıtlık dişini bize geçirmiştir yani(...)’’

ORDUSU OLAN, SANATLA NEDEN İLGİLENİR?

Edebiyatta Üç Nokta’nın gövdesini oluşturan metinlere imza atan isimlerden biri de Mesut Varlık’ın ‘‘Ordusu olan örgüt, sanatla neden ilgilenir?’’ sorusuyla kalkan değerlendirmesi. Bulgar Şair ve Oyun Yazarı Stefan Tsanev’le Moda Sahnesi’nde oynanan ‘Bütün Çılgınlar Sever Beni’adlı oyunu üzerine yapılan söyleşi ve şiirleri Hüseyin Mevsim çevirisiyle okura sunulmuş. Evren Gül’ün makalesi plastik sanatlara ilgi duyan edebiyat okurları için kaçırılmaz bir ressam Bacon portresi sunuyor.
Dergide ‘imza sanatçının kişiliğidir’ başlığı ile A. Galip, ‘Sanatçının imzası vardır’la Abdülkadir Budak, ‘Aydın olmak karşıt olmaktan geçer’le Adnan Özyalçıner, ‘Batılı tipte bir aydın çukurunda hapis kalma lüksü yoktur’ başlığı ile Ahmet Yıldız, ‘İmza karmaşası’ ile Ali Mert, ‘iktidarın sanatçısı olmaz’ile Ayşegül Yüksel, ‘Böyle bir imza atmazdım’ ile Betül Tarıman, ‘sanatçının bir partisi kesinlikle olabilir’ ile Cengiz Kılçer, ‘Devletin sanatçısı olmamalı’ ile Cihan Oğuz, ‘Devletin sanatçısı olmaz memuru olur’ ile Cüneyt Uzunlar, ‘Özünü devlete vermiş biri ne kadar özgür olabilir’ ile Fuad Alkın, ‘San’atçı ve imzası’ ile Hayati Baki, ‘Sanatçı ve imza’, ‘Küçülen iktidar imzacıları’ başlığı ile Hüseyin Peker, ‘Sanat dışındaki eylemler de sanata eklenmeli’ ile Mehmet Akif Ertaş, ‘Bir kamyon dolusu yazarın polis şiddetine bu seviyedeki yaklaşımı, Türkiye’nin düşünce ve fikir ortamı açısından büyük bir talihsizliktir’ ile Mehmet Zaman Saçlıoğlu, ‘İktidar kaynaklı bunca kötülüğü onaylayan gerçek bir sanatçı da düşünemiyorum’ ile  ‘İmzam: Gezi’ ile Onur Caymaz, ‘hiçbir insani değer taşımayan böyle bir metni imzalamam mümkün değil’ ile yer almış.  (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Savaşın gölgesinde bir Arap zirvesi

SONRAKİ HABER

Erdoğan "oy çalındı" iddiasında ısrarcı: Oy hırsızlığı tam bir felakettir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa