30 Mart 2014 14:51

Engellinin oy çilesi

Manisa'nın Turgutlu ilçesinde, yürüme güçlüğü ve görme bozukluğu çeken 54 yaşındaki İsmail Hakkı Bozyiğit, oğlu 22 yaşındaki Enes Bozyiğit’in sırtında 8 basamak çıkarak oyunu kullanmak zorunda kaldı.

Engellinin oy çilesi

Paylaş

Engellilere uygun dizayn edilmeyen kentlerin yarattığı sorunlar, yerel seçim sandığında da kendisini gösterdi. Manisa'nın Turgutlu ilçesinde, yürüme güçlüğü ve görme bozukluğu çeken 54 yaşındaki İsmail Hakkı Bozyiğit, oğlu 22 yaşındaki Enes Bozyiğit’in sırtında 8 basamak çıkarak oyunu kullanmak zorunda kaldı.

Tüm yurtta yerel seçimler nedeniyle sandık başına gidilirken, engeliler zor anlar yaşadı. Romatizma nedeniyle yürüme güçlüğü çeken ve görme bozukluğu bulunan İsmail Hakkı Bozyiğit, oyunu kullanmak üzere oğlu Enes Bozyiğit ile Arif Canpoyraz İlkokulu’na geldi. Enes Bozyiğit, otomobilin arka koltuğundaki babasını sırtına alıp, 30 metre taşıyarak okul binasına getirdi. Bozyiğit, babasını oy kullanacağı salona götürübilmek için sekiz basamak daha çıkarak zemin kata ulaştı. Baba-oğul, oy kullandıktan sonra da aynı güçlükleri yaşayarak evlerine dönebildi. Tüm engeline rağmen gelip oyunu kullandığını belirten Bozyiğit, “Vatandaşlık görevimi yerine getirdiğimi için mutluyum” dedi.

Aynı okulda 85 yaşındaki Ayşe Çelik de vatandaşların yardımıyla oyunu kullanabildi. (Manisa/DHA)

ÖNCEKİ HABER

FEMEN üyelerinden sandık başında eylem

SONRAKİ HABER

Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili düzenleme hükümet gündeminde yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa