15-16 Haziran ruhu yaşıyor

15-16 Haziran ruhu yaşıyor

İstanbul’da direnişte olan işçiler, 15-16 Haziran direnişinin 41. yıl dönümünde ortak eylem yaptı. Taksim’de bir araya gelen Kampana, Ontex, PTT, Burger King , Mas-Daf  ve Casper işçilerine sendikalar, siyasi partiler ve demokratik kitle örgütleri de destek verdi. Eylemde ortak mücadelenin önemine vurgu yapıldı.Gala

Galatasaray Lisesi önünde dün akşam saatlerinde bir araya gelen işçi ve emekçiler, “Zafer direnen emekçinin olacak”, “Birleşe birleşe kazanacağız”, “Suskun toplum istemiyoruz” sloganlarıyla Taksim Meydanı’na yürüdü.

Burada ortak açıklamayı okuyan Belediye-İş 2 No’lu Şube Başkanı Hasan Gülüm, 15-16 Haziran işçi direnişinin önemine dikkat çekti.

İşçi sınıfının 41 yıl önce olduğu gibi bugün de saldırılara karşı mücadele ettiğini dile getiren Gülüm, “İşçi sınıfı bugün hâlâ işten atmalarla, toplusözleşme hakkının gasbedilmek istenmesiyle, taşeronlaştırmayla, güvencesiz ve esnek çalışmayla, örgütsüzlüğe itilmekle köle haline getirilmeye çalışılıyor” diye konuştu. 15-16 Haziran ruhunun hâlâ yaşadığını vurgulayan Gülüm, “Bunu, öğrencilerin şifrelere karşı mücadelesinde, kamu emekçilerinin grevli toplu iş sözleşmesi mücadelesinde ve işçilerin fabrika önlerine kurdukları direniş çadırlarında görebilirsiniz” dedi.  Bu mücadele çizgisinden ödün vermeyeceklerini söyleyen Gülüm, ortak mücadeleyi yükselteceklerini ifade etti. 

Gülüm’ün ardından söz alan direnişçi işçiler, mücadelelerini anlatarak, ortak mücadeleyi yükselteceklerini vurguladı. Eylem çekilen halayların ardından sona erdi. (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net