28 Mart 2014 17:26

'Urfa Apê Osman'a, Apê Osman Urfa'ya çok yakıştı'

BDP'nin Urfa'da on binlerin katılımıyla gerçekleştirdiği final mitinginde konuşan BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Rezil siyasete mecbur değiliz. Kurtuluş tek yürek olmaktır. Urfa bunu bugün bize göstermiştir. Artık Urfa BDP'li belediyeye kavuşuyor. Hiçbir yer Urfa'nın sevindirdiği kadar sevindirmeyecek" dedi.

Paylaş

BDP'nin Urfa'da on binlerin katılımıyla gerçekleştirdiği final mitinginde konuşan BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Rezil siyasete mecbur değiliz. Ankara'nın köhnemiş siyasetine mecbur değiliz. Kurtuluş tek yürek olmaktır. Urfa bunu bugün bize göstermiştir. Artık Urfa BDP'li belediyeye kavuşuyor. Hiçbir yer Urfa'nın sevindirdiği kadar sevindirmeyecek" dedi. 

On binlerin katıldığı mitingde Urfa Topçu Meydanı'nda düzenlenen mitingde ilk konuşmayıBDP Urfa İl Eş Başkanı Celalettin Erkmen yaptı. Erkmen, "Hırsızlığa karşı çıkmak. Kürdü Arabıyla bu topraklarda kardeşliği savunmak KCK'li olmaksa bizler KCK'li olmaya devam edeceğiz" dedi. Erkmen'in ardından BDP Urfa Büyükşehir ve ilçe belediyeleri eş başkan adayları tek tek anons edilip, sahneye davet edilerek, halkı selamladı. Büyük bir coşkuyla adayları bağrına basan on binlerin coşkusu Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan adayı Osman Baydemir'in anons edilmesiyle ikiye katlandı. Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan adayı Leyla Akça, alandaki on binleri selamlayarak başladığı konuşmasında, "Çok şükür ki böyle bir bir gün gördük. Urfa halkı işte budur. Urfa halkı asla sessiz kalmayacaktır. Urfa halkıyla birlikte bizlerde mücadele edeceğiz. Yıllardan beridir Kürt, Arap diyerek bizleri ötekileştirdiler, ayrıştırdılar. Buna karşı işte Urfa budur. Urfa kardeşliğe kucak açmıştır. Urfa BDP ile kendini var etme mücadelesi veriyor. 30 Mart'ta kendi belediyelerimizi seçeceğiz. Bu belediyeler barışı getirecekler. Kadınların eş başkanlık sistemini sahiplenmesiyle bu mücadeleyi taşlandıracağız. Onlarla birlikte yerel yönetimleri yönetmek için yola çıkıyoruz. Devrimi yaparsa kadınlar yapacaklardır. Barışı getirecekse bu ülkeye barışı kadınlar getirecekler. Çünkü kadınlar gözyaşlarının anlamını biliyor. Ülkenin özlemi olan barışı ve demokrasiyi biz kadınlar getireceğiz. 30 Mart'ta 7'de 77'ye tüm arkadaşlarımız sandıklara ve oylarına sahip çıkacaktır"dedi.

'URFA 30 MART'TA ŞANINA ŞAN KATACAK'

Daha sonra alkışlarla konuşmasına başlayan Osman Baydemir ise ilk olarak Kürtçe, Türkçe ve Arapça halkı selamladı. Baydemir, alandaki on binlerin ittifakını kendilerini onurlandırğını belirterek, "Urfa 30 Mart'ta şanına şan katmaya, şanını bütün Ortadoğu coğrafyasına yaymaya hazırlanıyor" dedi. 63 gün önceki büyük karşılamayı hatırlatan Baydemir, "Tam da 63 gün önce yine bu meydanda yine bu coşkunuzla karşılandık. 63 gündür Urfa'mızda Kuçe kuçe mahalle mahalle ev ev dergâh dergâh medrese medrese, STK'larımız, gençler, kadınlar, esnaflarımız sizlerle buluştuk. Destur isteyerek mekânınıza girdik. Kardeşlik ve dostluk elini sizlere uzattık. Sizlere bir olmanın birlik olmanın, birlikte başarmanın umudunu verdik. Sizlerden başarının Urfa'nın şanına şan katacağının umudunu aldık. Ama aynı zamanda bir dokunduk ki bin ah işittik. Kardeşlerim, annelerim şüpheniz olmasın ki bu 63 gün adeta 63 yıl sürecek bir müfredatın bir öğrencisi olarak sizlerden çok şey öğrendim. Şimdi sizden öğrendiklerimizle sorunlarınızın, taleplerinizin şimdiden sözcüsü olduk" diye konuştu.

Urfa'ya dair fark ve farkındalık yarattıklarını söyleyerek konuşmasını sürdüren Baydemir, "Bugün Türkiye'de demokrasinin olmazsa olması olan seçimin nabzı ve heyecanı Urfa'dan izleniyor. Urfa'dan yaşanıyor. İşte bunun gerçek mirası sizlerin bizlere verdiği moral ve umuttur. Urfa'ya başkanlarımızla birlikte23 Ocak'ta ilk geldiğim de sizler bana "Apê Osman" dediniz. Şimdi bende size diyorum ki bizler kardeşiz. Apê Osman Urfa'nın yeğenidir. Sizin desteğinizle hizmetkârı olacaktır. Konut sorunundan, ulaşım soruna 720 bin insanlık Urfa nufüsünün Türkiye'nin batı yakasına göç etmesinden, 450 kadın ve çocuk nüfusunun mevsimlik işçi olarak gönderilmesinden şikâyet ettiniz. Şimdi evladınız olarak bütün bu sorunları çözmek için planlı bir şehirleşme ile konut hakkını hayal olmaktan çıkararak, Urfa'mızın hizmetine koyacağız. Meslek erbabımızın şikâyetlerini tümünü ortadan kaldıracağız" dedi.

Tüm kesimleri dinlediklerini söyleyen Baydemir, "Sizlerin aynen talep ettiği gibi Urfa bir tarım, turizm ve bir kalkınma şehri olacak. Tarihi mekânlarımızı işlendirerek, Fırat nehrinin Ferhad'ın yaptığı gibi Urfa ile buluşturarak Urfa'yı UNESCO miras listesine taşıyacağız. Yine nostaljik travmayı getirerek, fuar alanını, Karaali termal turizmini hayata geçirerek, hep birlikte Urfa olarak ç8ıkıp Ankara'ya bugüne kadar bize yoksulluğu miras olarak bırakanlara, yoksulluk ve yoksunluk Urfa'nın kaderi değildir. Urfa'yı hep birlikte 77 yıldır bizlere örülmek istenen yoksulluk kefenini dişimizle, tırnağımızla Kürdüyle, Türkü ve Arabıyla, genci kadınıyla hep birlikte yırtacağız. Urfa'nın kapılarını dünyaya açmanın müjdesini hep birlikte vereceğiz. Ege'nin İzmir'in Çeşme'si Muğla'nın Bodrum'u varsa Urfa'nın Bozova'sı ve Halfeti'si vardır" şeklinde konuştu.

Baydemir'in konuşmasının ardından BDP'li milletvekilleri Kemal Aktaş, İbrahim Binici, İbrahim Ayhan ve Nursel Aydoğan ile BDP Eş Genel Başkan yardımcıları katılımcılar sahneye çıkarak halkı selamladı. Daha sonra büyük bir coşkuyla ilk olarak halkı selamlayan BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, alandaki "Kürdistan sizinle gurur duyuyor" sloganlarına, "asıl bizler sizinle gurur duyuyoruz" diye karşılık verdi.

"63 gün önce yine bu meydanda arkadaşlarımızı önce Allah'a sonra sizlere emanet edip gitmiştik. Şimdi görüyoruz ki emanetimize fazlasıyla sahip çıkmışsınız" diyerek konuşmasını sürdüren Demirtaş, "Urfa meydanındaki bu kitle ile kararınızı vermişsiniz. Urfa'da kimsenin tahmin edemeyeceğini bugün başardınız. Artık BDP Urfa'da iktidar olmaya hazır hale geldi. Sizler bunu zorlu bir mücadele ile başardınız. 63 gündür burada bütün Türkiye'deki bütün adaylara örnek olacak bir çalışma sergileyen adaylarımızı canı gönülden kutluyoruz. İnanın ki öyle yerlerde öyle seçim kampanyalarını gördük ki. Sizler siyasi liderlerin seçim meydanlarındaki konuşmalarını gördünüz. Mübarek sanki seçimlere değil de savaşlara gidiyorlardı. Halkın karşısına çıkacak doğru dürüst işleri olmadığı, siyasetin ele ayağa düştüğü ve kepazelik durumuna düştüğü birçok yerde oy istemeye çalıştılar" diye konuştu. Kendileri için makam ve mevkiinin önemli olmadığını, halkın sevgisinin önemli olduğunu dile getiren Demirtaş, "Urfa'da böylesi bir havada son günümüze geldik. Gördük ki Urfa Apê Osman'a, Apê Osman Urfa'ya çok yakıştı" dedi.

Yıllardır Urfa halkının kandırmak adına çok sayıda siyasetçinin Urfa meydanında konuştuğunu ancak seçimlerden sonra halka sırtlarını döndüğünü ifade eden Demirtaş, "Tek bir milletvekili gösteremezsiniz ki Urfa'ya verdiği sözleri yerine getirmiş olsun. Urfa 70 önce ne ise şimdi de durumu aynıdır. Urfa'dan aldıkları gücü Urfa için kullanmadılar. Urfa son 5 yılda 4,5 milyar vergi vermiş. Ancak Urfa'ya sadece 2,5 milyarlık kamu yatırımı yapılmış. Ayakkabı kutuları ve çelik kasalarda saklama yerine bir de Urfa'ya getirselerdi Urfa halkı da bu paranın nereye götürüldüğünü görseydi. Tek başına Marmara'ya yatırdığı para Urfa'ya 11 yıllık kamu yatırımına eş değerdir. Eğer Urfa'ya canı gönülden sorunları çözmek için gelmiş olsaydılar. Bugün Urfa'da ne yoksulluk ne de göç olurdu. Lafa değil icraatlarına bunların rezaletlerine bakın. Urfa'da 2011 yılında 400 proje açıkladılar. 100 tanesini yaptıklarını burada açıklasınlar biz siyasetten çekiliriz. Tamamı şişirme tamamı balon. Bir yere tuvalet kursalar bunun adı da projelerin içine koydular. Urfa'da halen çocuk hastanesinde bir yatakta 2-3 çocuk yatıyor. Ki çocuk hastalıklarının en çok yaşandığı Urfa'da çocukların yatacağı hastane yok. Burada biri bakan olmak üzere 10 AKP vekili var. Bunlar ne yaptılar. Destek istediler destek verdiniz. Bana bir tane fakir Urfa milletvekili gösterebilir misiniz? Bunların işi gücü para biriktirmek, çevresini kayırmak. Urfalı çocuk yatacak yatak bulamayacak onlar parayı dolduracak oda bulamayacak. Bu Urfa halkının kaderi değildir. Urfa tek başına Hollanda'dan büyüktür. Ama Hollanda'nın tarım ihracatı Türkiye'nin 6 katıdır" diye konuştu.

Urfa'nın bütün Ortadoğu'yu besleyecek bir durumda olduğunu söyleyen Demirtaş, "Urfa'yı yiyip soğana çevirmeseler yani gölge yapmasalar bütün Ortadoğu'yu besleyebilir. Urfalının traktör kasasına binip Çukurova'ya Karadeniz'e gitmesi dayatılıyor. 10 kişi gidecek 8 kişi geri dönecek. Urfa'lının kaderi budur. İşte sizden istedikleri şey Urfalıların bedava işçi olmasıdır" diye konuştu. Yıllardır Urfa'nın ve çevre illerin kalkınması için dillendirilen GAP projesinin yüzde 90'ının tamamlandığını hatırlatan Demirtaş, "GAP projesinin zengin etmediği bakan mühendis kalmadı ama halk halen fakirdir. Bunların hepsinin bir hesabının sorulması lazım. İşte sandık bunun için ortaya konulacak. 30 Mart'ta bunun hesabının sorulmasının ve faturasının AKP'ye kesilmesinin fırsatıdır. Sizler BDP'nin belediyesinin olduğu yerlere bir kez daha gönül gözüyle bakın. BDP belediyesinin hizmette olduğu her yerde halk BDP'den memnun. BDP'ye destek artıyor. Şimdi diyorlar 'BDP size ne yaptı' Bu halk kendinin yanında olmayana destek vermez. BDP o yüzden oyunu artıyor. Sen halkın için iki kuruşundan vazgeçmezken, BDP bu halk için canından vazgeçiyor" şeklinde konuştu.

'BİZDE ZENGİN ONLARDA FAKİR BELEDİYE BAŞKANI YOK'

Hiçbir BDP'li belediyede yolsuzluk ya da hırsızlığın olmadığını dile getiren Demirtaş, "Bugün BDP'li belediyelerin hepsi halkla birlikte karar alıyor. Her ay halka açık toplantılarda paralar nereye harcanmış halk bilgilendiriliyor. Ayrımcılık yapmaz. Her kesim her inanç insandır başımızın tacıdır. En iyi hizmeti görmeye layıktır. Bizim de onlara hizmet götürmek boynumuzun borcudur. Bizde zengin olan belediye başkanı yok onlarda fakir olan belediye başkanı yok. Onlar servetlerine servet katmışlarsa çalmışlardır demektir. Hangi belediye başkanı ya da milletvekili servet biriktirmişse hırsızlık yapmış demektir. Maaşla bu servet biriktirilmez" ifadelerini kullandı.

Urfa halkının 63 günlük seçim çalışmaları kapsamından yaralı bir aslan olan kenti yeniden iyileştirerek ayağa kaldırdığını ifade eden Demirtaş, "Sizler bu partiyi parti yapan isimsiz kahramanlarsınız. İşte bundan dolayı böyle büyüdük. Sizler parayla alanları doldurmadınız. Sizler sokaklarda koştururken beklentiniz olmadı. Çünkü siz onurlu bir yaşamı hak eden bir halksınız. Artık bütün bu amaçlarımıza çok daha yakınız. Türkiye'de kalıcı bir barışı gerçekleştirmeye çok daha yakınız. Neden çünkü artık BDP ve HDP var. Bu rezil siyasete mecbur değiliz. Ankara'nın köhnemiş siyasetine mecbur değiliz. Kurtuluş tek yürek olmaktır. Urfa bunu bugün bize göstermiştir. Artık Urfa BDP'li belediyeye kavuşuyor. Hiçbir yer Urfa'nın sevindirdiği kadar sevindirmeyecek" dedi.

Demirtaş'ın konuşmasının ardından BDP'nin büyük final mitingi Kardeş Türküleri'nin seslendirdiği parçalar eşliğinde coşkulu bir şekilde sona erdi. (Urfa/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Ses kayıtları dış basında geniş yankı buldu

SONRAKİ HABER

AKP’li belediyenin aldığı 37.5 ton etin borcu yeni CHP’li belediyeye kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa