28 Mart 2014 06:00

Aleviler eşit hizmet talep ediyor

Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu, seçim öncesinde belediye başkan aday ve yöneticilerinden taleplerini açıkladı.

Aleviler eşit hizmet talep ediyor
Paylaş

Aleviler yerel yönetimlerden inançları için eşit hizmet talep etti. Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu, seçim öncesinde belediye başkan aday ve yöneticilerinden taleplerini açıkladı. Yazılı açıklama yapan Kenanoğlu, yasakçı ve yok sayan yasaların arkasına sığınmadan tarafsız hizmet beklediklerini belirterek, özellikle Sünni inanca sağlanan inançsal hizmetlerin, Alevi toplumu ve diğer inançsal topluluklara sağlanmasını talep etti. Kenanoğlu, cemevlerinin Alevilerin ibadethanesi olduğunun kabul edilmesi gerektiğini kaydetti.
Belediyeye alınacak işçi ve memur alımı ve atamalarında inanç ve etnik kimliklerinden dolayı farklılık uygulayan personel için gerekli cezayı yaptırım uygulanması aynı uygulamanın taşeronlar için de cezayı yaptırım uygulanmasını isteyen Kenanoğlu, diğer taleplerini de şöyle açıkladı: “Alevilerin oruç tutuğu günler olan muharrem ve Hızır günlerinde özgürce oruçlarını tutmalarını ve ramazan ayında sağlanan tüm imkanlardan faydalanmalarının sağlanması, Alevilerce kutsal kabul edilen günlerde Alevi çalışanların idari izinli sayılmasının temini, Belediyenin yetki sahası içerisinde diğer kamu kurum ve kuruluşları ile özel kurum ve kuruluşlarının Alevileri dışlayışı ve mağdur edici uygulamalarının engellenmesi,
 Alevileri ilgilendiren konularda Alevi kurum ve kuruluşları ile Alevi yurttaşların beyanlarını esas kabul edilmesi.” Kenanoğlu, taleplerini takipçisi olacaklarını kaydetti. (İstanbulEVRENSEL)


FARKLILIkLAR BİR ARADA OLABİLMELİ
HDP Adana İl Örgütü “Alevilik ve güncel sorunlar” konulu bir söyleşi gerçekleştirdi. Söy+leşiye Büyükşehir Eş Başkan Adayı Leyla Uyar ile Seyhan Belediyesi Eş Başkan Adayları Meliha Varışlı ve Ayhan Bilgen de katıldı. Söyleşide farklılıkların bir arada mücadele edebileceği platformlara ihtiyaç olduğu vurgulandı.
Haydar Sayılı, çok kimlikli bir yapıya sahip olan Türkiye’de halkların bir birine saldırdığı tek bir olay olmadığını belirterek halkların iktidarlar tarafından birbirine kırdırıldığını söyledi. Resmi ideolojiyi halklara giydirilmiş bir deli gömleğine benzeten Sayılı, bu gömleğin artık halklara dar geldiğini belirterek, halkların ortak mücadelesinin gömleğin yırtılmasını hızlandıracağını kaydetti. Dersim Araştırmalar Merkezi Başkanı Çilem Öz, kentleşmeyle Alevilerde devlet asimilasyonundan önce kendi asimilasyona uğradığını ifade etti. Baş köşede bulunan kadınların kente göç etme ile birlikte baş köşeden ötelendiğini söyleyen Öz, “Alevi örgütlerinde kadınlar yeterince yok. Kadınlar olsaydı geldiğimiz nokta daha ileri olurdu” dedi. (Adana/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Kansız bir intikam öyküsü: Mütevazı bir roman

SONRAKİ HABER

HDP Turgutlu Adayı: Taşeronlaştırmaya son vereceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...