Erdoğan’ı protesto eden halka saldırı: 1 kişi kurşunla yaralandı

Erdoğan’ı protesto eden halka saldırı: 1 kişi kurşunla yaralandı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Van mitingi halk tarafından protesto edildi. AKP mitinginin ardından çıkan olaylarda Kadir İnan isimli bir genç polisin silahından çıkan mermi ile göğsünden vuruldu.

Umut Yeğin
VAN


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Van mitingi halk tarafından protesto edildi.  AKP mitinginin ardından çıkan olaylarda Kadir İnan isimli bir genç polisin silahından çıkan mermi ile göğsünden vuruldu.

Dün gece, miting alanının düzenlenmesi sırasında Cumhuriyet Caddesi ve Beşyol mevkiinden geçen Vanlılar, “hırsız Tayyip Erdoğan”, “Kürdistan faşizme mezar olacak” sloganları atmıştı. Gece boyunca caddeden geçen herkesin alkışlarla destek verdiği eylemler, miting sırasında da devam etti.

Sabahın erken saatlerinden Van’ın ilçeleri ve çevre illerden otobüslerle mitinge insanlar toplandı. Mitingin en dikkat çekici yönü ise alınan güvenlik önlemleriydi. Van’ın hemen hemen tüm sokaklarını tutan çevik kuvvet polislerinin de Erzurum, Ağrı gibi çevre illerden getirildiği gözlendi. Saat 12.30’da başlayan mitingde AKP’nin Van Büyükşehir Belediye Başkan adayı Osman Nuri Gülaçar’ın konuşması sırasında, Cumhuriyet Caddesi’nde toplanan halk “Hırsız var”, “Katil Erdoğan” sloganları ile miting alanına yürümek istedi. Cumhuriyet Caddesi’nden miting alanına girişi kapatan polisler yürüyüşü engelledi. Bu sırada kalabalık içerisinden iki kişinin esnafı taşlaması ise BDP’li yöneticiler ve BDP Van Milletvekili Özdal Üçer’in araya girmesi ile engellendi. Üçer, kitleyi BDP seçim bürosu önüne çağırarak burada provokasyonlara gelmemeleri yönünde uyarıda bulundu. Burada gazetemize konuşan gençlerden Emrah, “gidip bakalım o kadar dışarıdan otobüsler kaldırılmasına rağmen kitle yetersiz. Biz seçime günler kala onların provokasyonuna gelmeden gereken dersi 30 Mart günü vereceğiz. Devletin tüm olanaklarını kullanıyorlar. Ama bizde halkız” diyor.

“BAŞBAKAN NE YÜZLE GELİYOR?”

Erol Sarıl ise Başbakan Erdoğan’ın Van’a gelmesini “yüzsüzlük” olarak nitelendiriyor. Depremzedelerin hala konut hakkını alamadığı için direndiklerini hatırlatan Sarıl, “Gelip TOKİ’leri yaptım mı diyecek. TOKİ konutlarını resmen para ile sattı. Van halkı bunlara hiçbir zaman kanmadı. Kanmayacakta. Onların hırsızlıkları, katliamlarını hepimiz çok iyi biliyoruz” diyor.

Saat 14.00’te ise Başbakan Erdoğan’ın miting alanına giden yol güzergahına polislerce adeta etten duvar örüldü. Her sokakta halkın ıslıklar ve sloganlarla protesto ettiği Erdoğan, miting alanında konuştuğu sırada ara sokaklarda protestolar devam ediyordu.


BİR GENÇ, GÖĞSÜNDEN YARALANDI

AKP’nin Van’da düzenlediği mitingin ardından kentten ayrılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan binlerce yurttaş tarafından sloganlarla protesto edildi. Bunu üzerine polis kitleye gaz bombaları ve plastik mermilerle müdahale etti. Kentte olaylar devam ederken, mitingin düzenlendiği Beşyol Meydanı’ndaki Grand Otel önünde polisin ateş açması sonucu otel çalışanı Kadir İnan (26) adlı yurttaş göğsünden vuruldu. Yaralı yurttaş ambulans ile Özel İstanbul Hastanesi’ne kaldırıldı. İnan’ın sağlık durumunun iyi olduğu ve Van 100. Yıl Üniversitesi Araştırma Hastanesi'ne sevkedildiği bildirildi. Bazı görgü tanıkları olay sırasında bir kafenin çatısından bir keskin nişancının da silahını ateşlediğini iddia etti. Otelin etrafını ablukaya alan polis ise güvenlik şeridi çekti. Otel sahibi ve çalışanlar ile polis arasında tartışma çıkarken, yerde onlarca boş kovan olduğu görüldü. Bazı mermilerin otele de isabet ettiği görüldü. İHD yöneticileri ve avukatlar bölgedeki MOBESE kayıtlarının incelenmesi için olay yerine gitti. BDP'nin seçim bürosu önünde ve olay yerinde binlerce kişi toplanırken kentte gerginlik devam ediyor.

www.evrensel.net