16 Haziran 2011 12:44

Bir mezarda 41 kişi!

Türkiye’nin gündeminden düşmeyen toplu mezar vahşetine bir yenisi daha eklendi. Van’ın Çatak ilçesinde 41 kişinin bulunduğu mezara ulaşan aileler, çocuklarının kemikleri ve giysileriyle karşılaştı. PKK’lileri konu alan bir kitap çalışması için dağa çıkan Alman İnsan Hakları Savunucusu ve Sosyolog Andre

Bir mezarda 41 kişi!

Paylaş
Sıddık Güler

1995 yılında PKK’ye katılan kardeşleri Kamuran İnalkaç’ın toplu mezarda olduğunu belirten Hüsamettin, Vehbi, Abdulkadir ve Mehmet İnalkaç’ın bilgileri üzerine İHD harekete geçti. İHD Şube Sekreteri Sami Görendağ ile İHD Üyesi Mehmet Sait Aydın, İnalkaç’ın ağabeylerini de yanlarına alarak gece yarısı toplu mezarın bulunduğu Şırnak’ın Beytüşşebap ile Van’ın Çatak ilçesi sınırındaki Andiçen (Kelehê) köyüne hareket etti. Köylülerin yardımıyla heyet, sabahın ilk ışıklarında çatışmanın yaşandığı mağaraya ulaştı.

KEMİKLER, GİYSİLER, BATTANİYELER...

Tamamen yıkılmış mağaranın altında ve etrafında, 41 PKK’liye ait elbiseler, yemek ve çay içtikleri kaplar, sırtlarına bağladıkları uzun kuşaklar, battaniyeler, göğüslerine taktıkları sarı, kırmızı ve yeşil iplerden yapılan renkli kolyeler bulunuyor. Mağaranın taşları altında ise çok sayıda insan kemiği olduğu gibi duruyor.

YASAK KALKTI, MEZARLAR ORTAYA ÇIKMAYA BAŞLADI

Mağaranın bulunduğu yerin uzun yıllar sonra “yasaklı bölge” statüsünden çıkarılmasıyla köye yerleşen köylüler, kemiklerin büyük bir bölümünü mağaranın yanında kazdıkları bir yere toplu olarak gömüyor. Mezar taşları ise PKK’lilerin beline taktığı kuşakla bağlanıyor. Olay gününü anlatan köylüler, Çatak ve Beytüşşebap sınırında helikopter destekli çok kapsamlı bir operasyonun yapıldığını söylüyor. Büyük bir çatışmanın yaşandığı bölgeye helikopter taramasından sonra ne olduğunu bilmedikleri bir gazın atıldığını belirtiyorlar.

ÇOCUKLARINDAN BİR İZ ARADILAR

İnalkaç ailesi de İHD’lilerle birlikte uzun süre mağaranın altında kardeşlerinin ve onun arkadaşlarının kemiklerini aradı. Buldukları bazı kemikleri köylülerin kazdığı yere saklarken, elbiselerde ise kardeşlerine ait izleri uzun süre aradılar. Duygulu anların yaşandığı toplu mezarın bulunduğu mağaranın üzerinde konuşan İnalkaç’ın ağabeyleri, tek isteklerin kardeşlerin cenazesini alarak doğduğu topraklara, Muş’un Malazgirt ilçesine bağlı Tatargazi köyüne götürmek. İnalkaç, yaşanan vahşetin ve sorumluların ortaya çıkarılması için sonuna kadar mücadele edeceklerini de söyledi. Çatışmanın yaşandığı yıllarda yasal girişimler başlatılmasına rağmen bir sonuç alamadıklarını belirten İHD Van Şube Sekreteri Sami Görendağ, cenazelerin ailelere verilmesi için gerekli girişimlerde bulunacaklarını ifade etti.

TÜRKİYE MAHKUM EDİLMİŞTİ

Yaşanan çatışmadan sonra Avukat Eren Keskin ve bir Alman avukat, Alman İnsan Hakları Savunucusu Sosyolog Andrea Wolf’un cenazesinin verilmesi için uzun yıllar hukuksal mücadele başlattı. Yetkililer, söz konusu çatışmada Wolf’un olmadığını iddia etti. Dönemin Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM), askeri mahkemeler, İçişleri Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı ve Van’daki askeri yetkililerin tamamı olayla ilgili bilgilerinin olmadığını ileri sürerek olayın üzerine kapatırken, avukatların başvurduğu AİHM Türkiye’yi Wolf davasında ağır bir tazminata mahkum etti.

PKK MEZARDAKİLERİ AÇIKLAMIŞTI

Türkiye’nin bir türlü kabul etmediği olayla ilgili olarak PKK’nin daha önce yaptığı açıklamada, çatışmada 4 PKK’linin sağ kurtulduğunu duyurarak, o dönemde yaşamını yitiren ve toplu mezarda bulunanların isimleri açıklanmıştı. İsimler şöyle: “Evrim Açan, Şêxmûs Hasan, Cevdet Tatar, Teyar Misto, Ayten Ene, Agirî, Botan, Kamuran İnalkaç, Enver Süleyman, Leşker, Kemal, Tekoşer, Neriman Ahmet, İbrahim Ercan, Fevzi Muhammed, Sipan, Selman, Habib ibo, Dilbirîn, Xezal, Şerife Erdoğan, Fatih Yalçınkaya, Şiyar, Andrea Wolf, Minteha Ali, Yerivan Yıldız, Adife Aslan, Cahide, Diyar, Newroz, Xelat.” (VanDİHA)

ÖNCEKİ HABER

11 yılda 241 çocuk öldürüldü!

SONRAKİ HABER

Bakan Soylu, 53 bin Suriyelinin oy kullanabileceğini açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa