27 Mart 2014 06:00

Bol vaat verenler yüzümüze bakmıyor

Kumport Limanı’nda sendikalaştıkları için işten atılan işçiler, patrona kızdıkları kadar ona bu rahatlığı veren politikalara da kızgın. Kumport’ta AKP’li, CHP’li, HDP’li, BBP’li işçiler, omuz omuza sürdürdükleri direnişlerinde 92’inci günü geride bıraktı. HDP hariç, bugüne kadar oy verdikleri partileri yanlarında görememekten şikayetçiler.

Bol vaat verenler  yüzümüze bakmıyor
Paylaş

Vedat YALVAÇ
Tolga Alp TURGUT
İstanbul


Kumport Limanı’nda sendikalaştıkları için işten atılan işçiler, patrona kızdıkları kadar ona bu rahatlığı veren politikalara da kızgın. Kumport’ta AKP’li, CHP’li,  HDP’li, BBP’li işçiler, omuz omuza sürdürdükleri direnişlerinde 92’inci günü geride bıraktı. HDP hariç, bugüne kadar oy verdikleri partileri yanlarında görememekten şikayetçiler.

Direniş yerlerinde sohbet ettiğimiz işçilere, aralık ayından beri gündemden düşmeyen yolsuzluk skandallarının seçimleri etkileyip etkilemeyeceğini soruyoruz. Abdül Samet Senem, AKP üyelik kartını çıkarıp göstererek başlıyor konuşmaya; “Ben AKP’liyim. AKP’ye oy verdiğimiz için çok pişmanız. Elimiz kırılsaydı da vermeseydik diyoruz. Bize bir sürü vaatte bulunan AKP, şimdi il delegesi olduğum halde beni içeri bile almıyor.”

20 yıldır İstanbul’da yaşayan Senem, kurulduğundan beri AKP’nin üyesi. “25 yıldır DSP’nin elinde olan Küçükçekmece Belediyesini canla başla çalışarak elinden aldık. Aldıkta ne oldu? O zaman bize bol vaatlerde bulunan insanlar, şimdi görmezden geliyorlar” diyor.  

HEPSİ HIRSIZ


“Kadir Topbaş’ı ‘vefa borcum var’ diyerek başa getiren bir Başbakan’dan bir şey beklemediğini” ifade eden Senem, AKP’nin oy karşılığı başka bir ilden 1000 şoför getirerek İstanbul metrobüsünde çalıştırdığını anlatıyor: “Bu kişilerin çoğu Halkalı Otobüs Amirliği’nde verilen eğitimler sonucunda ehliyetlerinin sınıfı yükseltilerek şoför yapıldı. Buna benzer bir çok şeye şahit oldum. Bunların belgeleri de var bende. Bu yüzden AKP’nin bir daha düzeleceğini düşünmüyorum.”

Yolsuzluklar doğru olmasa o kadar vekilin istifa etmeyeceğini düşünen Senem, “Önümüzdeki seçimlerde işçi kesiminin temsilcisi olan Levent Tüzel kimin yanında yer alırsa alsın ona oy vereceğim. Çünkü bu süre zarfında yanımızda olan, bizim sesimizi meclise taşıyan o” diye konuşuyor.

İnsanların kamplaştığını, herkesin güvenebileceği bir siyasi yapı aradığını söyleyen Erhan Dinçtürk  düşüncelerini şöyle ifade ediyor: “Burada direndiğimiz süre boyunca HDP bizim yanımızda oldu hep. HDP’ye oy veresim geliyor ancak AKP karşısında büyük bir güç olarak görmüyorum. Tabi AKP de CHP de birbirinden pek farklı değil. Hepsi de hırsız! Ama benim önceliğim AKP’nin gitmesi.”

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Taşlıtarla’ydık GOP olduk şimdi yine dönüşüyoruz!

SONRAKİ HABER

Eğitim gönüllüleri sendikaya karşı mı?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...