27 Mart 2014 06:00

Didim’i ranttan kurtaracağız

HDP Adayı Emekli Öğretmen Sürmeli Bal ile Didim’in sorunlarını ve çözüm önerilerini konuştuk. Didim’de ranta dayalı bir imar ve yapılaşma anlayışının hakim olduğunu belirten Bal, yüzde 59 gibi büyük bir göç oranına sahip ilçede artan konut ihtiyacının doğal dengeyi bozmadan karşılanması gerektiğini vurguladı.

Didim’i ranttan  kurtaracağız
Paylaş

Emine UYAR
İzmir


Aydın’ın Muğla sınırındaki turistik beldesi Didim, yaz ve kış nüfusu arasında oldukça fark bulunan bir ilçe. Şu an 60 bin olan ilçenin nüfusu yazın 1 milyonu buluyor. Bu yoğunluk beraberinde özellikle altyapı açısından sıkıntıları da getiriyor. HDP Adayı Emekli Öğretmen Sürmeli Bal ile Didim’in sorunlarını ve çözüm önerilerini konuştuk. Didim’de  ranta dayalı bir imar ve yapılaşma anlayışının hakim olduğunu belirten Bal, yüzde 59 gibi büyük bir göç oranına sahip ilçede artan konut ihtiyacının doğal dengeyi bozmadan karşılanması gerektiğini vurguladı.  Didim sahillerinin de sermaye çevrelerine peşkeş çekildiğini kaydeden Bal, bu sahilleri halkın kullanımının sağlanması için aday olduklarını söyledi.

AVM VE BÜYÜK OTELLER DIŞARIYA

Mevcut yönetimin Didim’in tarihi ve kültürel dokusunu da korumadığını söyleyen Bal, ormansız bir kent olarak tanımladığı Didim’e ağaç dikilmesi, var olanların korunması gerektiğini ifade etti. Didim esnafının yaşadığı ekonomik sıkıntılara da vurgu yapan Bal, ilçe merkezinde bulunan AVM’ler nedeniyle esnafın sıkıntı çektiğini bu açıdan alışveriş merkezlerinin sayısının sınırlandırılması ve şehir merkezinden uzakta inşa edilmesi gerektiğini söyledi. Büyük otellerin de şehir dışında olması gerektiğine dikkat çeken Bal, daha çok  butik otellerin turizme hizmet vermesi, ev pansiyonculuğunun teşvik edilmesi, özgün Ege mimarisine sahip evlerin korunması gerektiğini dile getirdi. Belediye işçilerinin taşeron firmaların kölesi gibi çalıştırıldığını da anlatan Bal, taşeron çalışmaya bir an önce son verilmesi gerektiğini söyledi.  

TÜRKİYE’NİN EN PAHALI SUYUNU İÇİYORUZ

Didim’de suyun metreküpünün 5 lira olduğunu dile getiren Bal, “Türkiye’nin en pahalı suyunu içiyoruz. Yazları su miktarı azalıyor, kalitesi düşüyor. Borular eski. Kaçak suları kestiğimizde su da ucuzlayacak” dedi. Didim’de anaokulu, etüd merkezleri ve kreşlerin az olduğunu belirten Bal, kadının çalışma yaşamı ve sosyal yaşamda daha fazla yer alabilmesi için kreş ve anaokulu sayısını arttıracaklarını kaydetti. Kültür ve sanat faaliyetleri konusunda, Belediye Kültür Sanat Merkezinin yetersiz kaldığını da aktaran Bal, kadınların, gençlerin ve çocukların zaman geçirecekleri bir alan bulunmadığını söyledi. HDP olarak bütün bu sıkıntı ve sorunların aşılmasında halkla birlikte yönetime talip olduklarını belirten Bal, yönetim anlayışlarını, “Nasıl her apartmanın bir yöneticisi varsa, sokakların, mahallelerin de yöneticileri olmalı” diyerek özetledi. 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Katılımcı bir yerel yönetim istiyoruz

SONRAKİ HABER

Demokratik yürüyüşün adresi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...