27 Mart 2014 06:00

Dünya Kupası ve ‘2 Brezilya’

2014 Dünya Kupası için geri sayıma başlayan Brezilya’da sosyal medya üzerinden yayılan şarkı, Neymar ve Brezilya milli takımının diğer üyelerine “Kusura bakmayın ama Dünya Kupası sırasında sizi desteklemeyeceğim” diyor

Paylaş

Mithat Fabian SÖZMEN

Brezilya’da son günlerin en popüler şarkısı,  “Desculpa Neymar” yeni “Kusura bakma Neymar” diyor.

2014 Dünya Kupası için geri sayıma başlayan Brezilya’da sosyal medya üzerinden yayılan şarkı, Neymar ve Brezilya milli takımının diğer üyelerine “Kusura bakmayın ama Dünya Kupası sırasında sizi desteklemeyeceğim” diyor ve gerekçelerini şöyle açıklıyor:

“Tetra(Dünya Kupası şampiyonluğu) insanları mutlu ediyor / Ama Dünya Kupası için 10 milyar doların üzerinde harcarken gerçek şampiyon biz olamayız / Güzel, devasa statlarımız var / Ama aynı zamanda okullarımız ve hastanelerimiz berbat halde / 2 Brezilya arasında dipsiz bir uçurum var...”

Seu Jorge ezgilerinin sükunetini taşıyan şarkı benzer biçimde devam ediyor ve 2013 Haziranı’ndan bu yana Brezilyalılar ne için sokağa çıktıysa, benzer talep ve tepkileri dile getiriyor; Polis saldırıları, zengin-yoksul arasındaki gelir eşitsizliği, kamu hizmetlerinin yetersizliği...

Haziran eylemlerinden bu yana çekilen fotoğraflarla bezeli video, on binlerce kişi tarafından izlenirken, videonun altında yapılan yorumlarda eğitime, sağlığa, toplu ulaşıma harcanması gereken kamu parasının dünya kupası için çarçur edildiği belirtiliyor.

MUHALEFET KRİMİNALİZE EDİLİYOR

12 Haziran’da başlayacak olan Dünya Kupası’na yönelik tepkiler bununla sınırlı değil. Ve hükümet bu tepkileri sınırlamak için yeni bir “Anti-terör” yasasını gündeme getirdi. Bu yasaya göre “terör” yeniden tanımlanıyor ve yaygın panik ve terörü kışkırtabilecek eylemler de ağır ceza kapsamında alınıyor. Bu cezayı işlediğine kanaat getirilenler 15 ila 30 yıl arası ceza alacak. Hükümetin bu caydırıcı yasayla Dünya Kupası protestolarını engellemeye çalıştığı belirtiliyor. Yasaya göre eylemlerde “maske” takılması da benzer şekilde suçlanmayı gündeme getirebilecek.

FIFA’nın sürekli olarak “güvenlik” endişesini dile getirdiği ülkede yasanın mimarı Candido Vaccareza, Vice News’e yaptığı açıklamada “Brezilya artık daha uluslararası bir ülke. Geçtiğimiz yıl Papa geldi ve tüm dünya izledi. Bu yıl da Dünya Kupası var. Terörist eylemlerde terörizmin tanımını netleştiren bir yasaya ihtiyacımız var” dedi. Yine Vice News’ten Eva Hershaw’un haberine göreyse ülke içerisinde bu yasanın protestoculara yönelik kullanılacağına dair yaygın bir kanı hakim.

Uluslararası Af Örgütü’nün konuya dair yaptığı açıklamada yeni önerilen yasanın muğlak ifadelerle dolu olduğu ve barışçıl gösterileri kriminalize etme riski taşıdığı vurgulandı. Açıklamada bu durumun halkın ifade ve gösteri yapma özgürlüğünü kısıtlayacağı belirtiliyor.


BREZİLYA’NIN HAZİRAN’I

Brezilya'da, geçtiğimiz yılın Haziran ayında, ulaşıma getirilen bir zam sonrası başlayan eylemler kısa sürede tüm ülkeye yayılmıştı. 2 milyona yakın Brezilyalı sokaklara çıkarken, eylemlerde kamu hizmetlerinin yetersizliğine ve Dünya Kupası için harcanan milyarlarca dolara dikkat çekilmişti. Polisin sert müdahalelerle bastırmaya çalıştığı eylemlerde 6 kişi yaşamını yitirmiş, yüzlerce kişi tutuklanmıştı. Eylemler aralıklarla halen devam ediyor.  İktidardaki sosyal demokrat çizgideki İşçi Partisi ve lideri Dilma Rousseff, ılımlı açıklamalar yapsa da yeni çıkarılmak istenen yasanın hükümetin gerçek niyetini gözler önüne serdiği yorumları yapılıyor. Rousseff’in bu tutumunun Ekim ayında düzenlenecek Başkanlık seçimlerinde karşılığını bulabileceği vurgulanıyor.

ÖNCEKİ HABER

Evlilikler ilk 5 yılda bitiyor

SONRAKİ HABER

Cezayir'de ‘Buteflika temsilcileri’ne karşı kitlesel eylem

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa