26 Mart 2014 18:35

SES: Polis bir kez daha destan yazmış oldu

Dün Silvan'da miting sonrası polis saldırı sonucu başından gaz bombası fişeğiyle yaralanan M.E için yapılan açıklamalarda "Bir çocuğumu daha toprağa vermek istemiyoruz" denildi.

SES: Polis bir kez daha destan yazmış oldu
Paylaş

SES, dün Diyarbakır-Silvan’da seçim mitingi sonrasında çıkan olaylarda M.E. adında 10 yaşında bir çocuğun, polisin attığı gaz kapsülünün başına isabet etmesi sonucu ağır yaralandığını belirerek, “Devlet ve devletin polisinin şiddeti çocukları öldürüyor” açıklamasında bulundu.

SES’ten yapılan açıklamada, İstanbul’da polisin hedef gözeterek gaz kapsülüyle başından vurduğu, 269 gün komada direnip yaşama veda eden Berkin Elvan’ın kanı kurumadan 10 yaşında başka bir çocuğun şimdi Diyarbakır’da yaşam savaşı verdiğine dikkat çekildi. Silvan’da yapılan seçim mitingi sonrasında çıkan olaylarda M.E. adında 10 yaşında bir çocuk, polisin attığı gaz kapsülünün başına isabet etmesi sonucu ağır yaralandığı kaydedilen açıklamada, şöyle denildi:

“Polis bir kez daha destan yazmış oldu. Polis devletinin ve şiddetinin mağdurları sadece bunlar değildi. Sadece AKP’nin iktidarda olduğu dönemde devlet şiddeti ile yüzlerce kişi hayatını kaybetti. 2009 yılı 23 Nisan’ında yani çocuk bayramında Van’ın Kurubaş köyünde polis panzerinin önüne geçip zafer işareti yaptığı için polis panzerince ezilen çocuğu, aynı yıl Cizre’de evlerinin balkonunda annesinin kucağında 18 aylıkken gaz kapsülüne maruz kalarak hayatını kaybeden bebeği, havan topuyla bedeni parçalanan Ceylan Önkol’u, 12 yaşında bedenine 13 kurşun saplanan Uğur Kaymaz’ı ve diğer onlarca çocuğumuzu unutmadık. Haziran direnişinde polis şiddeti ile hayatını kaybedenleri de unutmadık. Savaşta bile dokunulması kabul edilemeyen hastanelerimize dahi gaz bombası atılmasını da unutmadık/unutmayacağız.

Polis şiddetine son verilmeli, hem mekanik etkisi, hem de kimyasal etkisiyle öldürücü olan gazların kullanılması yasaklanmalıdır. Bir kez daha söylüyoruz: Gerçek demokrasi ve özgürlüklerin önündeki engelleri kaldırılmadan toplumsal barışı sağlayamazsınız. M.E.’nin bir an önce sağlığına kavuşarak arkadaşlarının arasına dönmesini, bu güç günlerinde ailesi ve yakınlarının yanında olduğumuzu, bu olayın son olması için kararlı bir mücadele yürüteceğimizi tekrarlıyoruz.” (Ankara/ANKA)


KÜRKÇÜ: ARTIK TAHAMÜL ETMEYECEĞİZ HESAP SORACAĞIZ

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde polisin attığı gaz kapsülünün başına isabet etmesi sonucu yaralanan M.E. için Mersin Emek ve Demokrasi Platformu tarafından yapılan basın açıklamasına katılan HDP Eş Genel Başkanı ve HDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, "Artık tahammül etmeyeceğiz, zalimlerden hesap soracağız" dedi.

Emek ve Demokrasi Platformu adına basın açıklamasını yapan DİSK Genel-İş Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy, devletin her geçen gün şiddete daha fazla sarıldığını, Gezi eylemleri sırasında destan yazan polisin her geçen gün elinin küçük bedenlerin kanına daha fazla bulaştığını söyledi. Göksoy, M.E.’yi gaz fişeği ile vuran polisin ve tum sorumluların açığa alınarak hesap vermesi ve bu olaya karışan herkesin yargılanması gerektiğini söyledi.

Konuyla ilgili HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü’de kısa bir konuşma yaptı. Her eylemde yapılan müdahalelerde bir çocuğun yada gencin yaşamını yitirdiğini söyleyen Kürkçü bu konuyla ilgili Meclis'e bir çok soru önergesi verdiklerini ancak verilen önergelerin hepsinin Meclis'te beklediğini belirtti. Kürkçü, bu olayın sonuna kadar arkasında duracaklarını, çocukların bu şekilde polis tarafından vurulmasının kabul edilemez olduğunu ifade etti. Kürkçü “Artık tahamül etmeyeceğiz, zalimlerden hesap soracağız” dedi.


ÖLÜM HALKLARIN ÖFKESİNİ SINIYOR

Başkent Dayanışması, M.E. için Güvenpark'ta basın açıklaması yaptı. Başkent Dayanışması adına açıklama yapan Ahmet Bal, Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın "Kadın da olsa çocuk da olsa gereği yapılacaktır" söyleminden sonra yüzlerce çocuğun katledildiğini belirterek, bugüne kadar çocuklara yönelik vahşi saldırılara tanık olduklarını söyledi.

" M.E. henüz 10 yaşında. Ölüm bir kez daha çocuk bedenlerinde halkların öfkesini sınıyor" diyen Bal, "Diyarbakır sokaklarında top koştururken, özgürlük öğrenen küçük bedenler ilk kez parçalanmıyor. Uğur Kaymaz, Ceylan Önkol hala gözlerimizin önünde. İstanbul bu vahşeti Berkin şahsında bir kez daha gördü" dedi. Polisin hiçbir kural tanımadığını vurgulayan Bal, "Çünkü hırsızların ve katillerin iktidar olduğu bir ülke burası. Çocuklarımızın sokaklarda özgürce yürüyebilme ve oyun oynayabilme haklarının bile elinden alındığı zorba, faşist ve katil bir iktidar ile karşı karşıyayız" dedi.

BEŞİKTAŞ’TA BERKİN ELVAN ÖĞRENCİ EVİ YÜRÜDÜ
Beşiktaş Berkin Elvan Öğrenci evini kuran gençler M.E için yürüdü. Berkin Elvan Öğrenci Evi önünde bir araya gelen gençler sloganlarla Beşiktaş Kartal Meydanı'na yürüdü. Öğrencilerin yürüyüşüne HDP Beşiktaş Belediyesi Eş Başkan adayları Ahmet Saymadi ve Sevda Bayramoğlu da destek verdi.

Yürüyüşün ardından öğrenciler adına açıklama yapan İrem Tuana Yıldırım, her geçen gün "polis şiddetinin" arttığını ve toplumsal olaylarda polisin kullandığı gaz bombalarının ölümlere ve ağır tahribatlara sebep olduğunu söyledi. "Çocuklarımızı, kardeşlerimizi yoldaşlarımızı kimin polisi vuruyor" diye soran Yıldırım, "Bu cesareti nereden alıyorlar? Artık yeter demek için buradayız" dedi. Polis şiddetini kınadıklarını ve sorumlular yargı önüne çıkartılana kadar mücadelelerini sürdüreceklerini belirten Yıldırım, "Bizler Yunanistan'da Alexis, Okmeydanı'nda Berkin, Silvan'da Mehmet olarak bu devranın böyle gitmeyeceğini, sorumluların hesap vereceğini belirtmek istiyoruz" diye konuştu.


 

KAN KOKAN POLİTİKALARI REDDEDIYORUZ

Kocaeli Universitesi'nde Emek Gencliği üyelerinin çağrısıyla bir araya gelen üniversite öğrencileri dün Diyarbakır Silvan'da BDP Mitingi sonrası başından gaz kapsülüyle vurulan M.E icin Sosyal Tesisler onunde bir araya geldi.

Ailesinin ve görgü tanıklarının anlattıklarına gore polisin 5-6 metreden sıktığı biber gazı kapsülü ile vurulduktan sonra M.E 'nin uzerine TOMA tarafindan su sıkıldığını belirten oğrenciler herkesi bu konuda daha duyarlı olmaya çaağırdılar.

Çocuk yaşta idam edilen Erdal Eren, havan topuyla öldürülen Ceylan Önkol, 12 yaşında 13 kurşunla katlledilen Uğur Kaymaz, yakın zamanda aramızdan yine polisin şiddeti sonucu ayrılan Berkin Elvan ve sayısız çocuk için de insanların vicdanlarına seslenen oğrenciler adına basın açıkklamasını okuyan Berkay Şahin, yaptığı açıklamada AKP'nin savaş azgınlığını ve samimiyetsizliğini bir kez daha gösterdiğini dile getirdi.

Turkiye gençliği olarak kan kokan iktidarı reddettiklerini dile getiren Şahin " Çocukların canına kast eden, mitinglerinde bu çocukları terörist ilan edip annelerini yuhalatan zihniyetin çürümüşlüğüne tahammülümüz kalmadı. Gençlik olarak dili, dini, rengi, ırkı ne olursa olsun bütün çocukları kardeşimiz olarak görüyor ve gerçek anlamda barış için yılmadan mücadele edeceğimizi belirtiyoruz. Hükümetin uyguladığı savaş ve kan kokan politikalarını reddediyor, M.E.'ye bunu yapanların yargılanmasını istiyoruz" diye konustu. (Kocaelı/EVRENSEL)


MEHMET'İN VURULDUĞU YERDE AÇIKLAMA

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde dün BDP'nin mitingi sonrasında polisin attığı gaz bombası kapsülünün isabet etmesi sonucu ağır yaralanan 10 yaşındaki M.E. için basın açıklaması yapıldı. M.E. 'nin vurulduğu Mescit Mahallesi 309.Sokak'ta bir araya gelen  kalabalık basın açıklaması yaparak polis şiddetini kınadı. BDP ilçe Eş Başkanı Kerem Canpolat dün mitinglerinin olduğunu miting öncesi de polislerin gerginlik yarattığını ifade ederek, "Silvan'da iki müdür var. Yaklaşık bir-bir buçuk yıldır işleri ve güçleri burada provokasyon yaratmaktır. Bu insanlar bilinçli olarak bazı şeyler yapıyor. Yaklaşık bir yıldır bu insanları şikâyet etmemize rağmen herhangi bir sonuç alamadık. Yürüyüşlerimizde bu insanlar gelip kameralarla yakın çekim yaparak insanları tahrik ediyorlar" dedi.

'Silvan'da polis provokasyon yapıyor'

Mitinglerinin binlerce insanın katılımıyla güzel bir şekilde geçtiğini dile getiren Canpolat, "Bu kadar insanın bir araya gelmesinden ve Silvan da olayların olmaması bunlara rahatsızlık veriyor. Silvan'da polis görevini bırakmıştır. Tırnak içerisinde güvenlik görevini bırakmıştır. Provokasyon yapmaktadır" dedi.

2 aydır Silvan ilçesinde çeşitli kara ve kirli oyunların oynandığına işaret eden Canpolat, "Bunlar sırayla oluyor. En son dün bir çocuğumuzun polisler tarafından bilinçli ve hedef alarak vurulması olayı. Çocuğun vurulduğu nokta ile polisin ateş ettiği nokta arasında 20 metre bile yoktur. 8 yaşındaki bir çocuk ne yaparsa yapsın onun için bir oyundur. Taş ve slogan atsa dahi bu onun için bir oyundur. Hiçbir şeyin farkında değildir. Görüyoruz ki çocuklarımıza bile artık yaşam yoktur. Demek ki hepimize yaşam yoktur. Bize 'Çocuklarınıza da yaşam bırakmayacağız. Babalarınıza bırakmadık sizlere de yaşam bırakmayacağız' demek istiyorlar" dedi.

'BİR ÇOCUĞUMUZU DAHA TOPRAĞA VERMEK İSTEMİYORUZ'

Eğitim Sen Batman Şubesi tarafından aynı amaçla yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, "Bir çocuğumuzu daha toprağa vermek istemiyoruz diren küçük M.E. " denilerek, "Yok etmeye güdümlü devlet aklının her geçen gün şiddete daha fazla sarıldığı, devletin küçücük bedenler karşısında her gün daha fazla küçüldüğü, Başbakan'ın 'destan yazmakla' övdüğü polisin eline her gün daha fazla kanımızın bulaştığı bir dönemde M.E.’nin iradesini, kişiliğini hiçleştirerek; onu sadece küçücük bir beden olarak gören yetişkinlerin 'çocuklaşması'na da öfke duyuyoruz! Çünkü katilleri çok iyi tanıyoruz! Çünkü Türkiye'nin dört yanında devletin, salt bir şiddet tekelinden ibaretleştiği ve her geçen gün yeni canlar aldığı bir dönemden geçiyoruz! Çünkü demokrasi, eşitlik ve özgürlük isteyenlere sokak dışında bir alan bırakmayan, en temel demokratik hakların kullanımını dahi şiddetle bastırmaya kalkanların iktidarda olduğu bir ülkede yaşıyoruz" diye belirtildi.


İZMİR M.E'NİN YANINDA

KESK İzmir Şubeler Platformu, dün gece Diyarbakır Silvan'da BDP tarafından yapılan mitingin ardından polis müdahalesi sonucu, başına gaz kapsülü isabet ederek yaralanan ve hala yoğun bakımda tutulan M.E (10) için Eski Sümerbank önünde basın açıklaması düzenledi

Grup adına açıklamayı okuyan KESK İzmir Şubeler Platformu dönem sözcüsü Sevgi Şen, toplumsal barıştan, eşitlikten ve özgürlükten yana olan her yüreğin kendi diliyle, kendi inancıyla M.E ‘nin yanında olmaya çağırdı. KESK olarak M.E ‘nin en kısa sürede sağlığına kavuşmasını dilediklerini ifade eden Şen, "Halkın üstüne saldırı emrini verenlerin, M.E’yi  gaz fişeğiyle vuran polisin ve tüm sorumluların hesap vermesini ve cezalandırılmasını istiyoruz. Daha fazla canımızın katledilmemesi için gaz kullanımının yasaklanmasını istiyoruz" dedi.


 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Berkin\'in annesi: Başbakan\'dan şikayetçiyim

SONRAKİ HABER

Tiyatro gününü kutluyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...