26 Mart 2014 06:00

Ülker’de TİS kaygısı

Ülker’in Topkapı’daki fabrikasında çalışan işçiler, toplusözleşmenin kapalı kapılar ardında sürmesinden kaygılı. 1 Ocak’ta başlayan TİS sürecinden habersiz olduklarını belirten işçiler, üyesi oldukları Öz Gıda-İş’e tepkili.

Ülker’de TİS kaygısı
Paylaş

Ülker’in Topkapı’daki  fabrikasında çalışan işçiler, toplusözleşmenin kapalı kapılar ardında sürmesinden kaygılı. 1 Ocak’ta başlayan TİS sürecinden habersiz olduklarını belirten işçiler, üyesi oldukları Öz Gıda-İş’e tepkili.

Bu yıl Forbes dergisinin, ‘En Zengin 100 Türk’ listesinde birinci sırada yer alan Ülker Grubunun sahibi Murat Ülker varlığını artırırken, işçiler giderek yoksullaşıyor. Ülker’de yıllardır çalıştıklarını ifade eden işçiler, “Patron onlarca kat büyürken biz sürekli küçüldük” diyor.

‘FAZLA MESAİLERLE GEÇİNEBİLİYORUZ’


Aldıkları ücretin hiç bir dertlerine deva olmadığını söyleyen işçiler, ancak fazla mesailerle geçinebildiklerini, günde 4 saat fazla mesai yapmalarına rağmen aylık kazançlarının ancak 1300-1400 TL olduğunu anlattılar. “Eğer bu sözleşmeyle en az yüzde 11 alabilirsek ancak asgari ücretin üzerine çıkabiliriz. Yıllardır imzalanan sözleşmeler hep asgari ücretin altında kaldı, ücretlerimiz sadece asgari ücret arttıkça artar oldu” diyen işçiler, 2006 yılında işbaşı yapan işçiyle yeni giren işçinin aynı ücret aldığına dikkat çekiyor. Geçim sıkıntısı nedeniyle her gün 4 saat fazla mesai yapmak zorunda kaldıklarını söyleyen işçiler, “İnsanca çalışma koşulları, insanca bir ücret alsak neden fazla mesaiye kalalım?” diye soruyorlar.

‘SENDİKA İÇİNDE DEMOKRASİ İSTİYORUZ’

TİS görüşmelerinin kendilerinden habersiz sürdürülmesinden duydukları kaygıyı dile getiren işçiler, “TİS taslağı kimler tarafından hazırlandı? Hangi aşamadayız? Ne kadar zam istendi, patron ne kadar veriyor? Bunları bilmiyoruz” diyor.

Ülker işçileri fabrikada başlayan taşeronlaştırmadan da rahatsız. Öz Gıda-İş’in buna ses çıkarmamasına da tepkilerini dile getiren işçilerin en temel isteklerinden biri sendika içinde demokrasinin hayat bulması. Sendikanın sorunların çözümünde pasif kaldığını, hatta kendilerini baskı altına aldığını söyleyen işçiler, “Ne temsilcimizi ne de şubemizi seçebiliyoruz. Bizim seçtiğimiz temsilciyi kabul etmiyorlar” diyor. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Hem oylarına hem haklarına göz dikti

SONRAKİ HABER

İstanbul\'da IŞİD üyeleri polisle çatıştı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa