16 Haziran 2011 11:19

'Mayıs şehitleri' yürüyüşüne soruşturma

Avrupa Parlamentosu (AP) Eski Üyesi Feleknaz Uca, MEYADER’in düzenlediği ‘Mayıs Şehitleri’ yürüyüşüne katıldığı gerekçesi hakkında açılan soruşturma kapsamında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığında ifade verdi. Uca, ifadesini Kürtçe verdi. BDP Eş Genel Başkanı Filiz Koçali ve BDP’li beled

'Mayıs şehitleri' yürüyüşüne soruşturma

Paylaş

MEYADER öncülüğünde 18 Mayıs 1982 tarihinde Diyarbakır Cezaevinde yaşanan baskıları protesto etmek amacıyla bedenini ateşe veren Ferhat Kurtay, Eşref Anyık, Necmi Öner ve Mahmut Zengin’in ölüm yıldönümünde düzenlenen yürüyüş ile ilgili başlatılan soruşturma kapsamında Feleknaz Uca Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığında ifade verdi. Avukat Cüneyt Caniş ile birlikte savcılığa gelen Uca’nın Kürtçe ifade talebi savcılık tarafından kabul edildi. ‘Örgüt propagandası yapmak’ ile suçlanan Uca, hakkındaki iddiaları kabul etmedi. Görüntülerin kendisine ait olduğunu belirten Uca, “MEYADER’in çağrısı üzerine faili meçhul cinayetlerin aydınlatılması için yürüyüş ve basın açıklamasının olduğunu öğrenip katıldım” dedi. ‘Örgüt propagandası’ yaptığı, afiş ve amblem taşıdığı veya slogan attığına dair herhangi bir delilin bulunmadığına dikkat çeken Müdafi Avukat Cüneyt Caniş de Uca hakkında takipsizlik kararı verilmesini talep etti.

Öte yandan aralarında BDP Eş Genel Başkanı Filiz Koçali, BDP Diyarbakır İl Başkanı Ali Aydın, Bağlar Belediye Başkanı Yüksel Baran, Yenişehir Belediye Başkanı Selim Kurbanoğlu’nun da aralarında bulunduğu 15 kişi hakkında da aynı gerekçe ile soruşturma açıldı. (DİYARBAKIR)

ÖNCEKİ HABER

Tunç: Mücadelemiz salt vekillik için değildir

SONRAKİ HABER

Hatay'da şiddetli yağış bentleri yıktı, bir mahalle su altında kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa