24 Mart 2014 10:00

Sokaktaki afişe üniversitede soruşturma

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) yönetimi, skandal soruşturmalarına bir yenisini daha ekledi. Üniversite yönetimi, Körfez İlçesinde Halkların Demokratik Partisinin (HDP) seçim afişlerini yapan iki öğrenciye, olay üniversitenin dışında gerçekleşmiş olmasına rağmen disiplin soruşturması açtı.

Paylaş

Hasret Gültekin KOZAN
Kocaeli

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) yönetimi, skandal soruşturmalarına bir yenisini daha ekledi. Üniversite yönetimi, Körfez İlçesinde Halkların Demokratik Partisinin (HDP) seçim afişlerini yapan iki öğrenciye, olay üniversitenin dışında gerçekleşmiş olmasına rağmen disiplin soruşturması açtı.

1 Şubat günü Körfez ilçesi Yavuz Sultan Selim Mahallesi’nde HDP’nin seçim afişlerini astıkları gerekçesiyle polislerin kişi başı 1000 TL ceza kestiği öğrenciler hakkında bir de eğitim gördükleri üniversite soruşturma başlattı. Yükseköğretim Kurumları Öğrenci Disiplin Yönetmeliği’nin 15. maddesi gerekçesiyle savunmalarını yapmaları için 28 Mart günü üniversiteye gitmeleri istenen öğrenciler, gazetemize konuştu.

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Son sınıf öğrencisi Adem Korkmaz, kampüs içerisinde yaşanmayan bir durum nedeniyle Valilik ve İl Emniyet Müdürlüğünün katkısıyla üniversite yönetiminin soruşturma açtığını belirtti. Korkmaz, seçim çalışması yürüttükleri için afiş asmanın en doğal hakları olduğunu dile getirdi.

‘SORUŞTURMACI BİLE GÜLDÜ’

Soruşturmacı olarak görevlendirilen öğretim üyesine böyle bir şeyin nasıl yapıldığını sorduklarında gülerek, “Ben de bilmiyorum, beni sadece görevlendirdiler” dediğini belirten Korkmaz, “Biz bunun peşini bırakmayacağız. Üniversitenin böyle bir soruşturma açmaya hakkı yok, benim geleceğim söz konusu. Kime söylesem bu durum karşısında şok oluyor!” diye konuştu.
Hakkında ilk defa bir soruşturma açıldığını söyleyen Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi son Sınıf Öğrencisi Dilara Çoban da, üniversitenin emniyet ve valilik iş birliğiyle bu tarz soruşturmalar açtığına değindi. Kendilerinin siyasi propaganda yapma ve bir siyasi partiye üye olma haklarının olduğuna değinen Çoban, söz konusu HDP olunca işin değiştiğini vurguladı. Yaşananları, “Polis ve rektörlük el ele vererek bizleri fişlemeye devam ediyor, bunun için ellerinden geleni yapıyorlar. Bu ilk ve de anlaşıldığı kadarıyla son olmayacak. Ama bizler demokratik hakkımızı savunmaya devam edeceğiz” diye değerlendiren Çoban, yaşananların kendilerini yıldırmayacağının altını çizdi.


O ZAMAN NE DİYE SİYASET BİLİMİ OKUTUYORSUNUZ?

HDP Kocaeli İl Başkanı Av. Mehmet Akgül, siyaset yapan üniversite öğrencisinden korkan bir üniversite yönetiminin çok şaşırtıcı olmadığını belirtti. Öğrenciler HDP’de değil de, iktidar partisinde siyaset yapmış olsalardı hiçbir üniversite yönetiminin böyle bir soruşturma açma cesareti gösteremeyeceğini vurgulayan Akgül, “Üniversite öğrencileri siyaset yapacaklardır. O zaman neden üniversitedeler de siyaset bilimi diye bir bilim dalı ve bölümü var? Öğrencilerin Seçim Kanunu’na muhalefetten adlarında adli bir soruşturma başlatılıyor olması öğrenci disiplin yönetmeliğinin hiçbir yerinde suç sayılmaz. Bu davranış üniversite yönetimi için yüz karasıdır. KOÜ rektörünü ‘iktidar yanlısı’ diye çok eleştiriyorlardı demek ki bu eleştiriler çok haklıymış ki böyle bir soruşturma açma ihtiyacı duymuş” dedi.

ÖNCEKİ HABER

Kağıt, çuha, mum, rakı ve çeşmibülbül

SONRAKİ HABER

Harmandalı Geri Gönderme Merkezinde hukuk ayaklar altında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa