24 Mart 2014 06:00

HDP adayı işçiler: Cıvatayı sıkarken siyaset yapacağız

En çok işçi aday gösteren parti sıralamasında birinci sırada yer alan HDP. HDP’den yerel yönetimlere aday olan işçilere “İşçi olarak kent yönetimine neden aday oldunuz?”, “İşçi adayın diğer adaylardan farkı ne?” sorularını yönelttik.

HDP adayı işçiler: Cıvatayı sıkarken siyaset yapacağız
Paylaş

Vedat YALVAÇ
İstanbul


Mitingler, bayraklar, gazete ve televizyon reklamları, sinevizyonlar...

Kimin parası çoksa onun sesinin daha çok çıktığı seçim ortamında, bu imkanlardan yoksun işçiler kendilerine fazla yer bulamıyor. En azından CHP, AKP ve MHP gibi partiler bu imkan tanınmıyor.

İşçi aday dendiğinde sadece HDP’nin ismi öne çıkıyor.

En çok işçi aday gösteren parti sıralamasında birinci sırada yer alan HDP. HDP’den yerel yönetimlere aday olan işçilere “İşçi olarak kent yönetimine neden aday oldunuz?”, “İşçi adayın diğer adaylardan farkı ne?” sorularını yönelttik.

‘BİZ ÜRETİYORSAK, SİYASET DE YAPMALIYIZ’

Ali Doğan (Tersane İşçisi) – HDP Tuzla Belediye Meclis Üyesi Adayı: Sabahın 6’sında kalkıp patronlara hizmet etmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Aynı servislere biniyoruz. Aynı yerlerde kahvaltı yapıyoruz. Bir taraftan cıvatayı sıkarken, bir taraftan da arkadaşlarımızla konuşup siyaset yapabiliyoruz. Sonuçta bizim çalışma saatlerimiz, ailemize ayırdığımız zaman, o servislere hangi koşullarda bindiğimiz, her şey siyasetin kendisi. Siyaset tam da bir işçinin işi. Bugüne kadar işçiler tarafından birçok şey üretildi. Ancak hiçbir zaman siyaset üretmemize izin verilmedi. Ama her şeyi yapan işçi, neden siyasette de olmasın?  Örneğin benim bulunduğum bölgede HDP dışındaki partilerin hiç birinde işçi aday yok. Adaylar ya tersane patronu, ya hastane sahipleri. Müteahhit ya da iş adamı. Somut projelerimiz de var. Tersanede çalışan bekar erkeklere barınma evleri yapacağız. Asgari ücretle geçinen ailelere ücretsiz ulaşım hakkı, ücretsiz su hakkı tanıyacağız. “Bunun kaynağını nasıl bulacaksınız?” diye sorabilirsiniz. Belediyeye ödenen vergilerle karşılayacağız.

‘KADINLAR İÇİN KREŞ YAPACAĞIZ’Olcay Ozak: (PTT İşçisi)- HDP Sultangazi Meclis üyesi Adayı: Siyaset yapmak bir kadın için çok zor. Kadınların siyasete atılamamasının, çalışamamasının en büyük nedenlerinden biri çocuklarını bırakacak bir yerin olmaması. Varsa da kreş ücretlerinin çok yüksek olması. Bir asgari ücret 800 lira. Kreş 900 lira. Biz HDP olarak her ilçede birkaç kreş yapacağız. Bugün belediyeye ait olan bir sürü boş arazi var. Buralara kreşler yapılabilir. HDP’nin en iyi sloganlarından biri de “Kendimizi de, kentimizi de biz yöneteceğiz” sloganı. En çılgın projemiz budur. Belediye denilince akla ilk gelen rantçılık. Bu öğrenilmiş bir davranış. Biz şeffaf belediyeciliği savunuyoruz. İnsanlar “Nasıl yani, biz belediyeyi mi denetleyeceğiz?” diyor. Evet, biz “Sizi yöneteceğiz” demiyoruz, “Gelin, siz yönetin” diyoruz. Sokak lambalarının elektriğini bile vatandaştan tahsil ediyorlar. Halkın ihtiyacı nedir, onun tespit edilmesi lazım. Bu tespitler üzerinden belediyenin gelirlerinin buralara aktarılması gerek. Böylece o rantçılık da ortadan kalkmış olur. Çünkü hem halk kendi ihtiyaçlarını tespit edecek, hem de bunun denetiminde birebir söz sahibi olacak.

DİRENİŞTEKİ GİBİ BİRLİK OLACAĞIZ’

Sevim Özcan (Savranoğlu Deri İşçisi)- İzmir Menemen Belediye Meclis Üyesi: Savranoğlu direnişinden kaynaklı olarak aday olmamı iyi karşılıyor bir çok kişi. Biz direnişte birlik ve dayanışmanın önemini gördük. Patrona karşı direndik. Şimdi patrona karşı olduğumuz gibi, burada da dayanışma içerisinde olmalıyız. Aday olarak sadece kendi patronuma karşı değil bütün patronlara karşı mücadele veriyorum. Bizim buradaki belediyede CHP yönetimde. Savranoğlu fabrikası aynı zamanda çevreyi de kirletiyor, ruhsatsız çalışıyor, ama kapatılmıyor. CHP’nin de AKP’den bir farkı yok.

İŞÇİ HAKLARI İÇİN HDP’DEYİZ

Meral Buzdere (Mega Plas İşçisi)- Gebze Meclis Üyesi Adayı:İşçi aday olduğumuz için olumlu tepkiler de alıyoruz. Ancak “Neden HDP, neden diğer partiler değil?” diye soruluyor. Ben de, “Haklarımızı savunmak için buradayım. Haklarımızı savunan tek parti de, bu” diye cevap veriyorum. Biz yönetime geldiğimizde öncelikli hedefimiz, işçilerin yaşam koşullarını iyileştirmek. Kadın meclisleri, gençlik meclisleri, mahalle meclisleri ile ilgili çalışmalar yapacağız. Ulaşım ücretlerinin yüksek olduğu bir ilçeyiz, bunların düşürülmesini sağlayacağız.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Mersin: Tren faciasının sorumluları yargılansın

SONRAKİ HABER

‘İktisadi akıl değişmeli’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...