16 Haziran 2011 10:30

Birleşmiş Milletler’den Suriye’ye kınama

Suriye Hükümeti, Birleşmiş Milletler tarafından yayımlanan bir raporda vatandaşlarının temel haklarını ihlal etmekle suçlandı. Raporda, üç aydır devam eden protestoları bastırmaya çalışan hükümetin çoğu silahsız olan sivillere karşı askeri güce başvurması sonucu şimdiye kadar en az bin 100 kişinin öldüğ&

Birleşmiş Milletler’den Suriye’ye kınama

Paylaş

Raporu kaleme alan uzmanlar, Suriye’ye girişlerine izin verilmediği için bu verileri insan hakları gruplarına dayandırdıklarını söyledi. Gözaltına alınanların sayısının da 10 bini bulduğu kaydediliyor.

‘GERİ DÖN’ ÇAĞRISI

Suriye yönetimi ordunun geçen hafta girdiği Cizr el-Şuğur’da durumun normale döndüğünü belirterek, çatışmalardan kaçanlara geri dönme çağrısında bulundu. Suriye askeri yetkililerince yayımlanan askeri bildiride, Cizr el-Şuğur çevresindeki tepelere saklanan ‘silahlı terör örgütü’ üyelerinin takibine devam edildiği kaydedildi.

SIRADA MARAT EL NUMAN VAR

Öte yandan, Esad ailesinin 40 yıllık iktidarını tehdit eden protestolar ülkenin güneyindeki Dera kentinde başlamıştı. Kuzeyde Türkiye sınırına dayanan ayaklanma şimdi de Irak sınırına sıçrama belirtileri gösteriyor.

Pazar günü düzenlenen operasyonla kasabada denetimi sağlayan Suriye ordusunun, şimdi askeri birlikler ve tanklarla 40 kilometre güneydoğudaki Marat el-Numan kentine saldırıya hazırlandığı bildiriliyor. Kentte rejim aleyhtarı büyük gösteriler yapılmış, devlete ait yayın organları resmi binalara ve emniyet müdürlüğüne saldırılar düzenlenmişti.
Başkent Şam ile Halep kenti arasında yol üzerinde bulunan, 100 bin nüfuslu Marat el-Numan’da yaşayanların pek çoğunun askeri operasyon beklentisiyle kaçtığı belirtiliyor.

Bölgedeki muhalif eylemciler, yöreden ayrılmak üzere bir motosiklete binmeye çalışan dört kişilik bir ailenin vurularak öldürüldüğünü öne sürüyor. Muhalifler ayrıca Irak sınırındaki Der Zor bölgesinde iki kasabaya da askeri birlikler yerleştiğini söylüyor. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Şeriatçı Beşir’e 15 yıl hapis

SONRAKİ HABER

Yorum Basın Yayın işçileri ücretlerini istiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa