23 Mart 2014 15:17

Air France'tan başka deneylere maymun taşıyan firma kalmadı

Dünyanın en büyük uluslararası uçuş firmalarından China Southern Havayolları, Bunny Alliance ve PETA yetkililerine gönderdiği resmi mektupla maymun taşımacılığını bıraktığını ilan etti.

Paylaş

Dünyanın en büyük uluslararası uçuş firmalarından China Southern Havayolları, Bunny Alliance ve PETA yetkililerine gönderdiği resmi mektupla maymun taşımacılığını bıraktığını ilan etti. Uygulama hemen başlayacak. PETA kaynaklarına göre firmaya, bu açıklamayı yapana kadar 100.000'den fazla telefon açıldı, eposta gönderildi.

ABD federal kayıtlarına göre China Southern Havayolları'nın 2013'te ABD'ye ulaştırdığı maymun sayısı 2500'ün üstündeydi. Hali hazırda Lufthansa'dan Amerikan Havayolları'na kadar (Air France-KLM hariç) tüm büyük havayolu şirketleri maymun taşımayı reddediyor.

Bu karar sonrası Air France KLM maymun taşımacılığında dünya ölçeğinde yalnız kaldı.

Hayvan Özgürlüğü İnisiyatifi,  "China Southern Havayolları'nın bu beyanı ile binlerce maymun kafeslerde 60 saati aşan uçak yolculukları geçirirken veya deneylerde çığlık atarken ölmekten kurtuldu. Özellikle Afrika ormanlarında yaşayan bu maymunlar kendi doğal ortamlarında kendi aileleri ile birlikte özgür yaşamanın tadına varabilecek. Bu firmalar üzerinde baskı artmazsa, boykot çağrısı sürmezse hala bazı maymunlar ormanlardan zorba yöntemlerle koparılacak, yollarda telef olacak, sağ kalırlarsa ısıtılacak, yakılacak, kesilecek, zehirlenecek. Zulmün tüm aşamalarını yaşayıp bir de sağ çıkanlar ise bilimin "prosedürü" gereği idam edilecek" dedi.

Türkiye'de bu konuda çalışma yürüten Cehenneme Giden Yol kampanyası aktivistleri, Air France KLM'nin Türkiye ofisine (0212 310 1919) telefon açma ve #boykotAirFranceKLM hashtag'iyle boykotu yayma çağrısı yaptı. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

\'Erdoğan\'ın Twitter yasağı büyük bir başarısızlık\'

SONRAKİ HABER

Bursa Demokrasi Güçleri ulaşım zammını ve YSK kararını protesto etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa