23 Mart 2014 06:00

Balıkhane inşaatı tartışmalara yol açtı

İskenderun’da çarşı merkezine kurulacak yeni balıkhane ve çok katlı otopark için temel atıldı. Balıkçılarla çevre sakinleri karşı karşıya geldi. Çarşı merkezine balıkhane isteyen balıkçılar duruma sevinirken çevrede oturan apartman sakinleri karşı çıktı.

Balıkhane inşaatı tartışmalara yol açtı

Paylaş

Halil İMREK
İskenderun


İskenderun’da çarşı merkezine kurulacak yeni balıkhane ve çok katlı otopark için temel atıldı. Balıkçılarla çevre sakinleri karşı karşıya geldi. Çarşı merkezine balıkhane isteyen balıkçılar duruma sevinirken çevrede oturan apartman sakinleri karşı çıktı.

Çarşı merkezinde belediyeye ait olan yerde yapılacak inşaat yerleşim yerine ve tarihi binaları yakınlığı ile eleştiri konusu oldu.

BALIKÇILAR MEMNUN

İskenderun balıkçıları çarşı merkezinde bir balıkhane pazarının olmasını istediği biliniyor. Belediyenin proje için ilk kepçeyi vurması balıkçıları sevindirdi. Çünkü balıkçılar, balıkhanenin şehir dışında olmasının insanları balık almaktan alıkoyduğunu düşünüyor.

İskenderun Belediye Başkanı Yusuf Civelek CHP’den tekrar belediye başkan adayı.

Temelini attıkları  “Çok katlı otopark ve modern balık pazarı projesi ”nin modern bir yer olacağını ve çevreyi rahatsız etmeyeceğini söyledi.

Temel atma töreninde çevrede bulunana apartmanların bazılarına “Balıkhane istemiyoruz” pankartlarının asılması dikkat çekti.

Civelek, yaptığı konuşmasında pankartı asan vatandaşa seslenerek , “Müsterih olun. Korkmayın, burada Balık kokusu olmayacak. En son teknoloji ile tam donanımlı bir balıkhane kuruyoruz. Duyduklarınıza inanmayın. Balıkhane olduktan sonra buraların kıymeti daha da artacak. Mekan çok önemli, iyi bir hizmet iyi bir mekanda verilir. Bu mekanda gerek sunum gerekse temizlik her şey çok iyi olacak“ dedi.

TARİHİ BİR BÖLGE

Balıkhanenin ve çok katlı parkın yapılacağı yerde Gazali Han başta olmak üzere tarihi yapılar var. Tarihi yapıların olduğu bir bölgeye çok katlı otoparkın yapılmasına da itirazlar var. Tarihi Varlıkları Koruma Kurulundan izin alınıp alınmadığı ise öğrenilemedi.

‘CHP’LİYİM, HALE KARŞIYIM’

Oturdukları  apartmanlarına “Balıkhane istemiyoruz yazan Cemil Hasbek ve ailesini ziyeret ettik. Hasbek, balıkhane kurulmasına karşı olduklarını söylüyor. “Balıkların pisliği olacak, kasaların pisliğini atacaklar, suyunu dökecekler” diyen Hasbek, sahilde, evlendirme dairesinin yayında denize nazır yer olduğunu ama oraya balıkhane yapılmadığını söylüyor. Balıkhanenin kurulduğu yerde yaklaşık bin kişilik bir nüfüsun oturduğunun bilgisini veren Hasbek, “Bin kişinin imzasını alıp belediye başkanına sunduk. İmzalarımız için önce gereğini yapacağız dediler. Sonra sümen altı ettiler. Yasal olarak hakkımızı arayacağız” dedi. Hasbek, kendisinin sosyal demokrat olduğunu, yıllardır CHP’ye çalıştığını ve de belediye başkanının icraatlarından memnun olduğunu sözlerine ekledi.
 

ÖNCEKİ HABER

TOKİ’ye dava açıldı

SONRAKİ HABER

Granito Girarto işçileri maaş ve tazminatlarını istiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa