23 Mart 2014 10:00

TOKİ’ye dava açıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Endoğan Bayraktar’ın rüşvet ve nüfuz kullanmaktan hakkında fezleke hazırlanmasından sonra TOKİ aleyhine de dava açıldı.TOKİ’ye dava açan avukat Ali Özdemir, “sosyal amaçlı konut projelerinde tüketici aleyhine sözleşme imzalatıldığını” belirterek “Satış tutarı belirsiz. Binlerce hak sahibi mağdur durumda. Anayasanın sosyal devlet ilkesine aykırı hareket edilmiş” dedi.

Paylaş

Sultan ÖZER
Ankara


Çevre ve Şehircilik Bakanı Endoğan Bayraktar’ın rüşvet ve nüfuz kullanmaktan hakkında fezleke hazırlanmasından sonra TOKİ aleyhine de dava açıldı.
TOKİ’ye dava açan avukat Ali Özdemir, “sosyal amaçlı konut projelerinde tüketici aleyhine sözleşme imzalatıldığını” belirterek “Satış tutarı belirsiz. Binlerce hak sahibi mağdur durumda. Anayasanın sosyal devlet ilkesine aykırı hareket edilmiş” dedi.

“Dar ve sabit gelirlileri konut sahibi yapmak” amacıyla kurulan TOKİ’nin,  AKP iktidarı döneminde vatandaşa sattığı konutlardan haksız trilyonlar kazandığı ortaya çıktı. “Rüşvet almak ve çıkarı için nüfuzunu kullanmaktan” hakkında hazırlanan fezleke Mecliste olan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’dan sonra, Bayraktar’ın daha önce başkanlığını da yaptığı TOKİ aleyhine de dava açıldı.

Ankara’da bir hak sahibinin başvurusu üzerine Avukat Ali Özdemir tarafından TOKİ’ye dava açıldı. TOKİ ile hak sahibi arasında yapılan sözleşmeyi inceleyen Avukat Ali Özdemir taksitle konut satın alan sabit gelirlilerin normalin çok üzerinde para ödediğini saptadı. Özdemir “Sosyal amaçlı konut projelerinde tüketici aleyhine sözleşme imzalatılmış. Satış tutarı belirsiz. Binlerce hak sahibi mağdur edildi” dedi. Bunun “Anayasa’nın sosyal devlet ilkesine” de, “adalet ve hak duygusuna” da aykırı olduğunun altını çizen Avukat Özdemir, bu yanlışın düzeltilmesini istedi.

ÜÇ KATI PARA

TOKİ’nin, dar ve sabit gelirliler için yapıp uzun vadeyle verdiği konutların satış bedelinin teslim aşamasında maliyetinin en az üç katı para aldığını ifade eden Özdemir  “neticede haksız şart niteliğinde olan sözleşme hükmü yasaya göre yok hükmünde. Yurttaşlardan alınan haksız paranın iadesi gerekir. Bu amaçla tüketici mahkemesine dava açtık” diye konuştu.
AKP iktidarları döneminde imar yetkisi verilen TOKİ Türkiye’nin hemen her tarafından kentsel dönüşüm alanları, kamu ve özel sektör iş birliği ile çok sayıda inşaat yapıyor. 10 yılda 570 bin konut yapan yapan TOKİ’nin ortak iş yaptığı müteahhitlerin tamamına yakını AKP’li. 17 Aralık ve 25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarına da adları karışan şirketler ve müteahhitler arasında, “Bu milletin .… koyacağız” diyen Mehmet Cengiz, Kalyon İnşaat, Ali Ağaoğlu, Albayraklar öne çıkıyor.

ÖNCEKİ HABER

Disko’da işkenceye tahliye

SONRAKİ HABER

YSK, İstanbul kararının iptaline ilişkin gerekçeli kararını açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa