22 Mart 2014 17:22

Newroz ateşi etrafından binlerce kişi halaya durdu

Urfa'da yüzbinlerin Newroz coşkusu yapılan konuşmalarla devam ederken, Elazığ ve Ağrı’da yakılan Newroz ateşi etrafından binlerce kişi halaya durdu.

Newroz ateşi etrafından binlerce kişi halaya durdu

Paylaş

Urfa'da yüzbinlerin Newroz coşkusu yapılan konuşmalarla devam ederken, Elazığ ve Ağrı’da yakılan Newroz ateşi etrafından binlerce kişi halaya durdu.

URFA

Urfa Newroz'u büyük bir coşku ile devam ederken, Urfa'nın tüm il ve ilçe belediye eş başkan adayları sahneye çıkarak, halkı selamladı ve güvercin uçurdu. Kutlamada konuşan Urfa Büyükşehir Belediye Eş Başkan Adayı Leyla Akça, Urfa'nın kardeşliğe adım atığını belirtti. 30 Mart'ta Urfa'nın ikinci Newroz coşkusunu yaşayacağını söyleyen Akça, "Siz karar vermiş siniz, bize de ancak önünüzde eğilmek ve kutlu olsun demek kalıyor bizlere" dedi. Ardından konuşan Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan Adayı Osman Baydemir ise, Urfalıların an itibarı ile Yusuf'u kırk arşın derinden çıkardığını ifade etti. Diyarbakır'da Newroz'da birleşen milyonların selamlarını ileten Baydemir, "Halil-ül Rahman şehri kardeşliğin hukukunu yazıyor. Bütün Ortadoğu coğrafyasına İbrahim'in, Eyyüp'ün felsefesini taşıracağız. Bütün dünyanın gözü Urfa Newroz'unda. Urfa'nın tarihi böyle kardeşlik haykıran bir alan görmedi. Türkmen, Arap, Kürt kardeşlerim Newroz ortak değerimizdir. Kavga değil, kardeşlik, barış günümüzdür" diye konuştu. "Nasıl yaşanır" felsefesini Urfa'dan dünyaya göstereceklerini söyleyen Baydemir, "Urfa'ya dair farkındalık yaratacağız. Sizlere hizmet bizlerin boynunun borcudur. 1 milyon 800 bin Urfalı başımızın tacıdır. Sizler Riha'nın gerçek sahiplerisiniz. Kentin kapısını siz bizlere açtınız" diye konuştu.

Newroz alanın Urfa'da yeni bir sayfa açıldığını gösterdiğini söyleyen Baydemir, "Özgürlüğe, kardeşliğe, değişime açılan duruşunuzu selamlıyorum” dedi. Barış iklimini sağlayan, devleti diyaloga zorlayanın yurttaşların direnişi olduğunu ifade eden Baydemir, "Manifestosu ile bu iklimi sağlayan, eleri tetikten çektiren baş aktör Sayın Öcalan'a binlerce selam olsun. Öcalan'ın dediği gibi, Nemrut'a karşı nasıl İbrahimi gelenek ile direnip boyun eğmediysek, barıştan da korkmayacak ve barışı, kardeşliği çocuklarımıza miras bırakacağız" şeklinde konuştu.

Gençlere seslenen Baydemir, "Bu doğrultuda gençlere çok iş düşüyor. Urfa Harran Üniversitesi ile dünyaya bilimi öğretmiştir, bundan sonrada bilim merkezi olacaktır. Yarın YGS sınavı saatinde anons araçlarımız çalışmayacak. Zor soru görürseniz, 'Emê bane Apê Osman kin ha!' deyin" diye konuştu. Askeri vesayetin alternatifinin sivil diktatörlük ve hırsızlık olmadığını söyleyen Baydemir, "Gittiğiniz herkese deyin ki 'diz û xwediyê malê bi hev hesiyan'. Urfa artık yeter diyecek. Ankara'nın yüzüne ayna tutacak. Kardeşlik, eşitlik, özgürlük diyecek" dedi.

ELAZIĞ


BDP Elazığ İl Örgütü tarafından Aksaray Mahallesi İstasyon Meydanı'nda BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, KESK, EMEP, HDP il ve ilçe yöneticileri, sivil toplum örgütü temsilcileri ve binlerce yurttaşın katılımıyla Newroz ateşi yakıldı.
Bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan kutlama programı ilk olarak Tertip Komitesi adına Baki Acar konuştu. Ardından konuşan BDP İl Başkanı Turan Çelik, Kürt halkı çok zulüm gördüğünü belirterek, "Kürt Halk Önderi Sayın Öcalan her mesajında halkların barışından söz etti. Arap, Kürt ve Türkler tüm halklar birleşip buluşmaları gerekiyor. Biz de bu halkların özgürlüğü Sayın Öcalan'ın özgürlüğünden geçiyor" diye konuştu.

BDP Batman Milletvekilli Ayla Akat Ata ise, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın mesajını hatırlatarak, "Eğer devlet geldiğimiz aşamayı görmeyip, inkar ve asimilasyon da ısrar ederse, kaybeder. Zaten halk dün Amed Newroz'unda gereken cevabı verdi. Hükümet ak ve pak değildir, hırsız ve yolsuzluk partisidir. Artık mevcut politikasıyla kendi kirliliklerini temizleyemez. Yolsuzluklarını saklamaya çalışıyor. Hiç kimse bu kirlilikleri temizleyemez. Ancak BDP ve HDP gibi halkın iradesini esas alan partiler temizleyebilir. İnanıyorum ki bu halk sandıklara gittiğinde bu kirlilikleri unutmayacaktır" diye konuşta.

Ata'nın konuşmasının ardından Newroz ateşi yakıldı ve yurttaşlar çalınan parçalar eşliğinde halaylar çekti. Ardından yerel müzik grupları ve sanatçı Xemgîn Bîrhat sahne aldı.

AĞRI
Tarihinin en kitlesel Newrozu'nu kutlayan Ağrı'da on bin kişi bir araya geldi. Ağrı'yı maruz kaldığı zulümden kurtarmak için göreve talip olduklarını dile getiren BDP Ağrı Belediye Eş Başkan adayı Sırrı Sakık, "Bunlar bugüne kadar Ağrı'ya hiçbir şey yapmadılar. Ağrı kan ağlıyor kan. 30 Mart'ta zulümden kurtaracağız" dedi.

BDP Ağrı Belediye Eş Başkan adayı Sırrı Sakık da Kürtlerin bedenlerini ateşe vererek Newrozu özgürleştiğini söyledi. Sakık, "Sayın Başkan'ın mesajı her zaman olduğu gibi yine barışa yönelikti. 2013 Newrozu'nda Sayın Abdullah Öcalan'ın mesajından sonra ne savaş var ne kan var ne ölüm var. Biz hastane morglarının önünde değiliz. Özgürlük için alanlardayız" dedi. Ağrı'da niye aday olduğuna da değinen Sakık, "Bütün halklara eşit davranılması için geldim. Burada hakkı, hukuku ve adaleti sağlamak için geldim. Birileri diyor ki 'BDP Ağrı'da kazansa şiddet olur, kepenkler kapatılır.' Böyle bir şey yok, biz buraya kardeşlik hukuku getirmek için geldik. Bunlar bu güne kadar Ağrı'ya hiçbir şey yapmadılar. Ağrı kan ağlıyor kan. Dünden bu güne kadar bedel ödeye ödeye bu günlere geldik. Sizlerin bir avuç çocuklarınız parlamentoda sistem partilerine demokrasi dersi veriyor. Bu güne kadar hiçbir belediye başkanımız yolsuzluk yapmadı, ama onların en başları odalar dolusu para çaldılar" ifadelerini kullandı.

Yerel seçimlerin sadece belediye başkanı seçmeden ibaret olmadığını vurgulayan ve seçimin barış ve kardeşlik getirmesi için Kürtlerin seçimlerden güçlü çıkması gerektiğini ifade eden Sakık, "Sandıklarda Sayın Abdullah Öcalan'a destek sunacağız. Başlatmış olduğu barış sürecini destekleyeceğiz" dedi. (HABER MERKEZİ)


 

ÖNCEKİ HABER

Biber gazının yasaklanması için kampanya başlatıldı

SONRAKİ HABER

Polis kadına tecavüz etti, amirler üzerini örtmeye çalıştı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa