22 Mart 2014 18:20

Kandil'de Newroz kutlandı

Federal Kürdistan Bölgesi sınırları içinde bulunan Kandil Dağı, on binlerin buluştuğu büyük bir Newroz kutlamasına ev sahipliği yaptı.

Kandil\'de Newroz kutlandı
Paylaş

Kandil'de her yıl gerçekleştirilen Newroz kutlaması, bu yıl da on binlerce kişiyi bir araya getirdi. Yoğun bir katılımın olduğu kutlama nedeniyle, Kandil'e çıkan tüm yollarda trafik kilitlendi, katılımcılar Newroz'un kutlanacağı alana kilometrelercelik bir yürüyüşün ardından varabildi. Büyük bir coşkunun hakim olduğu kutlamada ilk konuşmayı yapan Kandil Belediye Başkanı Mamoste Abdurrahman Newroz'a katılanları selamladı. PÇDK adına konuşan Eşbaşkan Necibe Ömer de Kürt halkının Newrozu'nu kutladı.

AVESTA: SADECE BELEDİYE DEĞİL SÜREÇ SEÇİMİ

Kutlamaya PKK Genel Başkanlık Konseyi Üyesi Sozdar Avesta da katıldı. Avesta, "Hareketimiz adına dört parçadaki halkımızın Newrozu'nu gönülden kutluyorum" dedi. Önderlerinin başlattığı süreçle Kürt halkının dört parça ve Avrupa'da önemli kazanımla elde ettiğine dikkat çeken Avesta, "Üç yıl önce Rojava halkımız 19 Temmuz devrimini gerçekleştirdi. Çetelerin bütün saldırılarına karşı kadın eşitlik ve özgürlük devrimini gerçekleştiren kahramanlarını selamlıyorum" dedi.
Konuşmasında yapılacak olan yerel seçimlere de değinen Avesta, "Bu sadece belediye seçimi süreci değildir. Bu seçim Önderliğin ve Kürdistan'ın özgürlüğünü onaylayacak bir seçimidir. Bu seçimleri halkımız için özgürlük seçimi olmalıdır. Şu an Amed'de Newroz kutlanıyor. Orada okunan önderliğimizin mesajına desteğimizi belirtiyoruz. 2014 Newroz'u Önder Apo'nun özgürlüğüne vesile olacaktır. 2014 yılı Önder Apo'nun özgürlük yılı olacaktır. Kürt halkının üzerinde faklı hesaplar yapanlar bu gün burada oluşan bu tabloyu gördüğünde hesaplarının boşa düştüğünü görecektir. Kürt kadınlarının 8 Mart'ta yarattığı büyük coşku bu gün burada zirveleşiyor" diye konuştu.

KJB MESAJI OKUNDU

Kutlamada, Koma Jinen Bilind'ın (KJB) gönderdiği mesaj da okundu. Başta kadınlar olmak üzere tüm halkların Newroz bayramını kutlayan KJB, "Bugün meydanlara akan milyonların, yüreklerinde ve çığlıkların da tek bir amaç vardır. O da onurlu ve özgür bir yaşamın kararlığıdır. Hiç bir şey bizim için önderliğimizin özgürlüğünden daha değerli değildir. Ekmek su ve havadan daha fazla gereklidir. Bu Newroz Önder Apo'ya özgürlük Newrozudur" dedi.

Kutlamada, Rojava Demokratik Özerk yönetimi adına Xerib Huso, YNK adına da Arez Abdullah da birer konuşma yaptı. Newroz kutlamasında, Koma Sonya Binarı Kandil, sanatçılar Çerçiş Çomani, Hemid Mecid, Kamuran Dêguman, Süleyman Çarnewa, Çopi Fettah, Amed Serkari Koma Sê Bira ve AwazêÇiya ile Ş. Rustem Kampı Çocuk Folklor Grubu sahne aldı.  (DİHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Van Newroz\'unda göl, tarih ve yüz binler buluştu

SONRAKİ HABER

Tahliye edilen avukatlar açıklama yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...