22 Mart 2014 06:00

Ümraniye'yi AKP'ye dar ettiler

İstanbul’un en önemli ilçelerinden biri olan Ümraniye’de iki dönemdir belediyeyi yöneten AKP’li Belediye Başkanı Hasan Can, 2-b hak sahiplerinin ve kentsel dönüşüm mağdurlarının tepkisi nedeniyle seçim çalışması yürütemez oldu.

Ümraniye\'yi AKP\'ye dar ettiler

Paylaş

Haşim DEMİR
İstanbul


İstanbul’un en önemli ilçelerinden biri olan Ümraniye’de iki dönemdir belediyeyi yöneten AKP’li Belediye Başkanı Hasan Can, 2-b hak sahiplerinin ve kentsel dönüşüm mağdurlarının tepkisi nedeniyle seçim çalışması yürütemez oldu. Can, tepkiler yüzünden birçok açılışa katılamadı. Yeniden aday olan Can, 2-b hak sahiplerinin 16 mahallede, kentsel dönüşüm mağdurlarının da 6 mahallede yürüttükleri örgütlenme ve eylemlerin sonucu, bu mahallelere ancak polis koruması ile girebiliyor. Bir dönem önce yine yerel seçim arifesinde  “Tapularınız benim çekmecemde, seçilirsem tapularınızı kendi ellerimle vereceğim” diyen Can’a bu sözleri unutturulmuyor.

‘İSTİSMARCI, YALANCI BAŞKAN İSTEMİYORUZ’

Ümraniye’de, Adem Yavuz Mahallesinde bulunan AKP seçim bürosunun açılışını yapmak üzere mahalleye polis panzeri ve akrepleri eşliğinde gelen AKP’li Hasan Can yine protesto edildi. Mikrofonu eline alan Can’a 150-200 kişilik 2-b Hak Sahipleri Platformu üyesi sert tepki gösterdi. Mahalleli, “Yalancı, hani bizim tapularımızı verecektin, ne yüzle mahallemize geldin” diye bağırarak ve sloganlar atarak tepki gösterdi. Can ise “Siz provokatör, bölücüsünüz, size değil tapu hiçbir şey vermem” yanıtı vererek gerilimi yükseltti. Bu karşılıklı tartışma esnasında AKP’li bazı kişilerle, 2-b hak sahipleri arasında kısa süreli bir arbede yaşandı. Mahallenin girişinde bulunan polis akrebi ve Dudullu Merkez Polis Amirliği  civarında bulunan 200’e yakın çevik kuvvet polisi de harekete geçerek mahallenin giriş ve çıkışında beklemeye başladı. Tepkilerin giderek artması ve protestonun boyutunun büyümesi üzerine programını kısa kesen Can, apar topar mahalleden ayrıldı.

‘İNSAN İÇİNE ÇIKAMAZ’

30 yıldan fazladır mahallede oturan Emrullah Arslan, geçen dönem AKP’ye oy verdiğini, Refah Partisinden sonra AKP’li olduğunu, şimdi ise Saadet Partisinde çalışma yürüttüğünü belirterek “Ben AKP’ye çok inanan bir insandım. Ama son iki yıldır görüp yaşadıklarım benim ne kadar yanıldığımı gösterdi. Anamın ak sütü kadar helal olan evlerimiz yeniden bize 2-b kanunu gereği yeniden satıyorlar. Bu ne vicdansızlıktır! 2400 lira, 4 bin lira rayiç bedeli olur mu?” dedi. 40 yıllık mahalleli Sedat Korkmaz da, “Seçilmeden önce tapularınız benim çekmecemdedir diyordu, şimdi ise bizi şu partinin bu partinin maşası olarak gösteriyor. Seçilse dahi insan içine çıkamaz” diye konuştu.

‘HIRSIZLIKLARINA TÜM DÜNYA ŞAHİT OLDU’

Aysel Ayfer Şahin, “AKP ve onun belediye başkanları bize oyun içinde oyun oynuyorlar. Her türlü ayrımcılığı yapıyorlar. 17 Aralık’ta çıktı bunların foyaları. Seçimi kaybedecekler diye vermedikleri vaat, rüşvet kalmadı. Tüm dünya AKP’nin hırsızlıklarına şahit oldu” dedi. Bir başka 2-b hak sahibi de Rahime Güler. Güler tepkisini şöyle dile getiriyor: “Demek bizden aldıklarıyla götürüp lüks villa alıyor, fazla paraları da ayakkabı kutularında saklıyorlar. Yazıklar olsun. Hani Müslümanlar haram yemezdi? Memleketi de satsalar bunların gözü doymaz. AKP’ye daha önce oy verdim pişmanım demeye bile dilim varmıyor. Kafasızlık bizde. Biz bu kafa ile gidersek bize daha çok şey yaparlar. İnşallah bir daha bunları seçmeyiz.”


‘BU ÖFKE BİTMEZ’

Hikmet Kılbaş (Adem Yavuz Mahallesi Birlik ve Dayanışma Derneği Başkanı): Biz üç hafta önce 20 kişilik bir heyetle birlikte 10 bin imzayı kapsayan dosyamızı TBMM’de bulunan tüm partilerin gurup başkanlarına teslim ettik. Bu dosyayı AKP gurup başkan vekillerine vererek hükümetin somut adım atmasını istedik. Fakat AKP Hükümeti ve onun yetkilileri bizim taleplerimizi makul karşılamadıkları gibi hiçbir olumlu girişimde de bulunmadılar. 1.5 yıldır kesintisiz 2-b hak sahipleri olarak mücadele ediyoruz. Rayiç bedelleri ya kaldırılsın, ya da çok makul bir seviyeye indirilsin. Buna AKP Hükümeti olumlu hiçbir yanıt vermedi. Onun yerel yönetimdeki Belediye Başkanı Hasan Can, bizi muhatap bile kabul etmediği gibi bizi sokak serserileri olarak lanse etti. İşte halkın öfkesi ve tepkisi bunun içindir.

Necati Kotan (Adem Yavuz Mahallesi Birlik ve Dayanışma Derneği Kurucu Üyesi): Başta AKP’ye gönül veren mahalle halkından emekçiler olmak üzere tüm mahallemizin emekçileri oldukça bu duruma öfkeli. AKP’li Belediye Başkanı Hasan Can bu tepkiyi hak etti. Polis zoru ve baskısıyla mahalleler de dolaşıyorsa bu öfkedendir. 2-b hak sahiplerinin sorunları kökten çözülünceye kadar bu öfke ve tepki devam edecektir. AKP’nin ve öteki düzen partilerinin oy deposu olmayacağız, yalanlarına artık inanmayacağız.

ÖNCEKİ HABER

Gezi\'de birleşenler Defne\'de birleşemedi

SONRAKİ HABER

Yunanistan'da Çipras hükümeti güvenoyu aldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa