22 Mart 2014 10:00

Öğretmenlere soruşturmanın kaynağı Yeni Şafak gazetesi

Gezi direnişine destek verdikleri için meslekten men edilen Öğretmenler Aysun İleriler ve Sabahat Polat’a, soruşturma sırasında sadece Yeni Şafak gazetesinde ‘provokasyon’ olarak yayımlanan haberin kaynak alınarak soru sorulduğu ortaya çıktı.

Öğretmenlere soruşturmanın kaynağı Yeni Şafak gazetesi
Paylaş

Gezi direnişine destek verdikleri için meslekten men edilen Öğretmenler Aysun İleriler ve Sabahat Polat’a, soruşturma sırasında sadece Yeni Şafak gazetesinde ‘provokasyon’ olarak yayımlanan haberin kaynak alınarak soru sorulduğu ortaya çıktı.

Bartın Kız Meslek Lisesinde öğretmenlik yapan Aysun İleriler ve Sabahat Polat, 19 Mayıs-14 Haziran 2013 tarihleri arasında Leonardo Da Vinci Projesi kapsamında 7 öğrenciyi Portekiz’e götürdü. Gezi direnişinin başlamasıyla beraber öğretmenler ve öğrenciler direnişe destek için afiş hazırladı ve afişlerle çektirdikleri fotoğrafları sosyal medyadan paylaştılar. Paylaşımı gören dönemin Okul Müdürü Ercan Koyuncu ise konuyu basına servis etti ve basın tarafından iki öğretmen hakkında adeta linç kampanyası başlatıldı. Daha sonra iki öğretmen meslekten men edildi.

GAZETE DOSYAYA KONULDU

Yayınladığı fotoğrafların Müdür Ercan Koyuncu tarafından basına servis edildiğini söyleyen Aysun İleriler şunları söyledi: “Bartın İl Milli Eğitim Müdürlüğü de o asılsız haberlerin yer aldığı gazeteyi dosyama koyarak Bakanlığa ‘meslekten men kararı’ talebiyle gönderdi. Uzun bir bekleme sürecinin ardından men kararı bakanlık tarafından onaylandı. Soruşturma sürecinde öğrencilere, velilere psikolojik baskılar yapılarak ifadeleri çarptırılmaya çalışıldı. Yine aynı süreç içerisinde ben ve öğrencilerim fazlası ile psikolojik baskı altına alınmaya çalışıldık”

‘ONUR’ ZEDELEMİŞ

Bartın’da da Gezi eylemleri olmasına rağmen sadece iki öğretmen hakkında işlem yapıldı. Aysun İleriler nedenini şöyle açıklıyor: “Türkiye’nin düşünen, sorgulayan her bireyi geziye destek vererek varlık göstermiştir. Ben ve arkadaşım Sabahat Polat ise bu süreçte ülke dışında olduğumuz ve yaptığımız desteğin Türkiye’nin onurunu zedeleyici nitelikte bulunduğundan bu kadar verilmiştir”

Aysun İleriler, soruşturma kapsamında sorulan sorularda Yeni Şafak gazetesi’nin etkin rol aldığını söylüyor: “Sorulan sorular yine asılsız olan gazete haberleri dikkate alınarak soruldu. Benim amacım neydi? Öğrencilere önce zorla içki içirip sonra da zorla eylem mi yaptırmıştım? Demokratik bir oluşumu savunan bizler öğrencilerimize hak ve adaleti öğretmeye çalışırken onları baskılamaya çalışmamız ve yine onlar üzerinden siyaset yapmamız ya da herhangi bir ideolojik düşünceyi dayatmamız ve toplumun buna inandırılmaya çalışılması ayrıca manidardır”
Aysun İleriler, bu asılsız haberler ve müdürün de etkisiyle bir çok meslektaşının kendisini dışladığını da sözlerine ekliyor.

TÜM EĞİTİMCİLERE TEHDİT

Sabahat Polat ise bir ceza beklediğini, ancak eğitime verdiği 21 yılı çöpe atacak derecede bir ceza verilmesinin kendisini şaşırttığını söylüyor. O da Yeni Şafak gazetesinin ‘taraflı haber’ yapmasının aldıkları cezada etkisi olduğunu düşünüyor.

Hakkında soruşturma açılmasının öğrencilerinde de şaşkınlık yarattığını dile getiren Polat da aynı sebepten meslekten men ediliyor: “Yurt dışında ülkeyi küçük düşürücü davranış sergilemek”

Meslektaşlarının da kararı çok ağır bulduklarını vurgulayan Polat, “Bu cezanın aslında bize değil tüm camiaya aba altından sopa göstermeye benzediğini söyleyenler dahi oldu” diyor.
Evli ve 3 çocuk sahibi Polat şimdi geçim derdini düşünüyor: “Bizler memur vatandaşlarız. Kazancımız ancak aylık masraflarımıza yetiyorken bundan sonra daha kısıtlı bir hayat yaşamamıza neden olacaktır. Ancak eşim ve 3 çocuğum da yaşananlarda bir adaletsizlik olduğunun farkındalar” (Bartın/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Yolsuzluk savaşları sürüyor

SONRAKİ HABER

Gezi\'de birleşenler Defne\'de birleşemedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...