21 Mart 2014 11:17

Twitter'ın kapanmasına dair hükümetten ilk açıklama geldi

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Twitter'a erişimin engellemesine ilişkin, 'Mecburiyetten alınıyor bu karar. Bunun uzun süreceğini zannetmiyorum.' dedi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ise 'engellemeyle ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından talep olunmuş veya alınmış bir karar yoktur' açıklaması yaptı.

Twitter\'ın kapanmasına dair hükümetten ilk açıklama geldi

Paylaş

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Twitter'a erişimin engellemesine ilişkin, “Mecburiyetten alınıyor bu karar. Bunun uzun süreceğini zannetmiyorum. Bu konuda karşılıklı bir çözümün bulunması gerekiyor açıkçası. Çok hoşa giden bir konu değil. Hukuk çiğneniyorsa, hukuk ihlali varsa bir şeyler yapmak gerekiyor” dedi.
Uludağ Ekonomi Zirvesi'ne katılan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, CNBC-e/NTV ortak yayınında soruları yanıtladı.
Babacan Twitter'a erişimin engellemesine ilişkin, “Aslında bu konular sadece Türkiye'nin değil pek çok ülkenin tartıştığı önemli konular. En son katıldığım Davos Zirvesi'nde dünya liderleriyle kapalı oturumda bu konu tartışıldı. Şu anda Türkiye’de ne tartıştıysak orada da onu tartıştık. Orada ortaya çıktı ki dünya liderleri bu konuda bir çözüm arayışı içinde. Teknoloji çok çok hızlı ilerliyor ancak hukuk ayak uyduramıyor. Hızlı gelişen bir teknolojiye ayak uydurmaya çalışan bir çerçevesi söz konusu. Bütün dünyada böyle sadece biz de değil” açıklamasında bulundu.

'BAZI NOKTALARDA NOKTA ATIŞ TEKNOLOJİK İMKANI YOK'

Gelişmiş ülkelerde bu konuların tartışılarak halledildiğini söyleyen Babacan, şu ifadeleri kullandı:
“Normalde bir gazetede yazsanız yakındaki bir insana bir ifadeniz olsa ve bununda 2 şahit dinlese, suç teşkil edecek pek çok konu elektronik medya üzerinde olduğu zaman bunun karşısında hukuk çerçevesi yok. Bugün alenen bir kişiye sokakta ağır hakaretler etseniz ve bunu görenler olsa bunun hukukta karşılığı var. Ama bu hakaretleri elektronik ortamda yaptığınızda bu konuda hukukta boşluklar var. Burada önemli olan şu, pek çok ülkede aslında devletler sosyal medya programlarını yazan bu konudaki ortamları sağlayan kuruluşlarla direkt iletişim içerisinde bu tür sorunları daha sessiz biçimde çözebiliyoruz. Bazı kavramları herhangi bir arama motorunda aradığınız zaman bir sonuç bulunmadı diyor. Ama bunun arkasına baktığınızda o kavramlar suç unsuru teşkil edecek ya da ırkçılığı ayrımcılığa teşkil edecek konular. Normalde burada olması gereken aslında nokta atış müdahalelerdeydi, bir siteyi komple kapama değil de sitenin içindeki URL'leri hedef alan bir düzenleme yaptık. Ama bazı noktalarda nokta atış teknolojik imkan yok engellemeyle ilgili. Öyle olunca da maalesef tamamen erişimin engellenmesiyle ilgili bir seçenekle karşı karşıya kalınıyor.”

'BUNLAR MECBURİYETTEN ALINAN KARARLAR'


Babacan Twitter’a erişimin engellenmesiyle ilgili kararın aslında mecburiyetten alınan bir karar olduğunun altını çizerek, “Mahkeme kararları var ancak onların nokta atışı çözümleri için şirketlerle görüşmek gerekiyor ama bu konularda da diyaloglar çok açık değil. Çok hoşa giden koşulsuz kurallar değil bunlar. Özel yaşamın ihlaliyle ilgili hukuk ihlali varsa o noktada bir şeyler yapmak gerekiyor. Davos'taki konuşulan konulardan biri de insanlar gerçekte nasıl gerçek adlarıyla yazıp çiziyorsa sanal ortamında da gerçek adıyla konuşmalı konusu dile getirildi. Herkes ideolojik tartışmasını yapabilir ama suç unsuru teşkil edecek hakaret, özel yaşama müdahale, özel hayatın ifşa edilmesi gibi suçlar varsa buna karşı atılacak adımlar kolay olmuyor” diye konuştu.

'ÜMİT EDERİM Kİ BU KONU KENDİ HUKUK ÇERÇEVEMİZ İÇİNDE ÇÖZÜLÜR'


“Twitter’ın kapatılmasıyla kötü bir imaj yaratmış olmuyor musunuz?” şeklindeki bir soru üzerine Babacan şöyle dedi:
“Burada kötüler arasından birini seçmek durumunda kalıyorsunuz. Türkiye'nin algısı açısından iyi değil ama öte yandan hiçbir şey yapmadığınızda da çok kötü sonuçlar elde ediyorsunuz. Bu kötüler arasından birini seçmek mecburiyetinde olabiliyorsunuz. Hak hukuk ihlalini önlemek için oluyor. Ümit ederim ki bu hızlı bir şekilde çözülür. Kendi hukuk çerçevemiz içerisinde çözülür. Bu tartışmalar sadece Türkiye’de olan tartışmalar değil, tüm dünya da olan tartışmalar. Global çözüm bulmak lazım.”

'BENİM ADIMA DA AÇILMIŞ ONLARCA SAHTE TWİTTER HESABI VAR'


Babacan bir soru üzerine de ifade ve düşünce özgürlüğünün her ülkede olduğu gibi Türkiye’de de çok önemli olduğunu vurgulayarak, “Ama bunlar her özgürlük alanı gibi başkalarına zarar vermeyecek şekilde, başkalarını aşağılamayacak şekilde özgürlük alanında kullanılabilir. Benim adıma açılmış en az onlarca sahte Twitter hesabı var. Benim resmi bir Twitter hesabım var ama hiç twet atılmamış. Çok yakından gündemde neler var, neler konuşuluyor diye takip ediyorum” dedi.

'BU KONUDA KARŞILIKLI BİR ÇÖZÜMÜN BULUNMASI GEREKİYOR'


“Twitter’da takip ettiklerinizi göremeyeceğiniz için üzülüyor musunuz” şeklindeki bir soru üzerine Babacan, “Başka yerlerde de duyarız. Twitter yokken de siyaset yapılıyordu. Çok sorun olacağını zannetmiyorum. Ama bunun da çok uzun süreceğini düşünmüyorum. Bir çözüm yolu bulunması gerektiğini düşünüyorum. Bunun bir konuşulup görüşülmesi gerekiyor. Bu konuda karşılıklı bir çözümün bulunması gerekiyor açıkçası” yanıtını verdi. (ANKA)


AKDOĞAN: KAPATMA DEĞİL ENGELLEME

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başdanışmanı ve AKP Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan, "Bunu bir kere kapatma, yasaklama diye algılamak doğru değil. Bu bir engelleme" dedi.

Akdoğan şunları söyledi: "Bunu bir kere kapatma, yasaklama diye algılamak doğru değil. Bu bir engelleme. Burada şuna karar vermemiz lazım. Kişi hak ve özgürlüklerini koruyacakmıyız, korumayacakmıyız. Burada vatandaşlarımızın şikayeti üzerine doğrudan özel hayatlarına müdahale ve saldırı şikayeti üzerine mahkemenin verdiği bir karar var. Hiç kimse mahkeme kararından münezzeh değildir. Ortada bir karar varsa herkes için geçeridir. Twitter buna itibar etmemektedir. Öncelikle sorunu doğru tanımlamamız gerekiyor. Burada Facebook mahkeme kararı kendisine geldiğinde mahsurlu içeriği çıkartmaktadır. Ama Twitter Türkiye Cumhuriyetini kaale almamaktadır. Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerine itibar etmemektedir ve kişi haklarına dönük bu saldırılara göz yummaktadır. Meseleye bu açıdan bakmak gerekir."

Bir gazetecinin, Başbakan Erdoğan'ın 'Twitter’in kökünü kazıyacağız' açıklamasının ardından erişimin kesildiğini hatırlatması üzerine Akdoğan, "Mahkeme kararları bugün ortaya çıkmış değil. Mahkeme karaları neticesinde bu uygulamaya gidilmiştir. Bu konuda Twitter başkanı açıklama yapıyor ve SMS üzerinden bunun açılabileceğini söylüyor. Oysa o kişi biraz sorumlu bir kişi olsa çıkar mahkeme kararı karşısındaki duyarsızlığa niye cevap vermezde, millete akıl verir. Yani Türk milletini para makinesi gibi görür cevap verir" dedi.

BAŞSAVCILIK: BİZLE İLGİLİ DEĞİL

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ise konuyla ilgli bir açıklama yaptı. Açıklamada şöyle denildi: (twitter'e erişim yasağı) anılan engellemeyle ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından talep olunmuş veya alınmış bir karar yoktur. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Zam isteyen Suriyeli işçiyi hücreye kapatmışlar

SONRAKİ HABER

‘MEB, çocukları camiye götürmek için Nusrat-Der ile protokol imzaladı’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa