21 Mart 2014 10:33

AOÇ'de Başbakanlık kaybetti

Şehir Plancıları Odası, Peyzaj Mimarları Odası, Ziraat Mühendisleri Odası ve Mimarlar Odası Ankara şubelerinin, Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) alanında yaptığı imar planı ve yol-kavşak projelerinin yürütmesi yargı tarafından durduruldu.

AOÇ\'de Başbakanlık kaybetti
Paylaş

Şehir Plancıları Odası, Peyzaj Mimarları Odası, Ziraat Mühendisleri Odası ve Mimarlar Odası Ankara şubelerinin, Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) alanında yaptığı imar planı ve yol-kavşak projelerinin yürütmesi yargı tarafından durduruldu. Mahkemenin gerekçeli kararı, AOÇ'de yapılaşmanın kent ekolojisi ve kamu yararına aykırı olduğuna vurgu yapıyor.
Başbakanlığın da müdahil olduğu davada Ankara 5. İdare Mahkemesi, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi`nin 1/10000 ölçekli Atatürk Orman Çiftliği Alanları “Nazım İmar Planı ve I. Derece Doğal ve Tarihi Sit Alanı Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı, 1/10000 ölçekli ulaşım seması ve 1/1000 ölçekli Ulaşım (Yol-kavsak vs) Uygulama Projesinin kabul edilmesine ilişkin işleminin yürütmesini durdurma kararı verdi.
Mahkeme kararında, yürütmesi durdurulan kararın, kent ekolojisini dikkate almadığına dikkat çekerken, AOÇ'de süren yapılaşmanın “imar mevzuatı, şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve kamu yararına aykırı olduğu” tespitine yer verdi.
Yürütmesi durdurulan kararın ardından AOÇ'de çok geniş bir alanda ağaç katliamı yapılmış, kavşaklar açılmış ve Başbakanlık için “Başkanlık Sarayı” diye tanımlanan devasa yapı inşaa edilmişti. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Barışta ısrar Newroz’u (CANLI YAYIN)

SONRAKİ HABER

Ali Tütmez mezarı başında anıldı: Yeri doldurulamaz bir boşluk

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa