20 Mart 2014 15:14

Dersim Newrozu'nda AKP ve CHP’ye tepki

Dersim’deki Newroz mitinginde AKP ve CHP’ye tepki vardı. Devrimci Güç Birliği Newroz mitingini Seyit Rıza Meydanı’nda yaptı. Mitinge binlerce kişi katıldı.

Paylaş

Kemal ÖZER
Dersim


Dersim’deki Newroz mitinginde AKP ve CHP’ye tepki vardı. Devrimci Güç Birliği Newroz mitingini Seyit Rıza Meydanı’nda yaptı. Mitinge HDP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, BDP Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkan Adayı Gültan Kışanak, Dersim Belediye Başkanı Edibe Şahin, Pertek Belediye Başkanı Kenan Çetin, Hozat Belediye Başkanı Cevdet Konak, EMEP Genel Başkan Yardımcısı Ender İmrek, ESP MYK üyesi Sıtkı Güngör, BDP Dersim Belediye eş başkan adayları Nurhayat Altun ile Mehmet Ali Bul, Devrimci Güç Birliği Dersim ilçe belediye eş başkan adayları, EMEP, ESP, Partizan, HDP ve BDP’lilerle binlerce kişi katıldı.

Ender İmrek, “Dersim'i yasaklayan 90 yılık CHP zihniyetine karşı verilen mücadeleyle Dersim'i kazandık” dedi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ankara'da yaptığı "bozkurt" işaretini hatırlatan İmrek, "Bunlar Ankara'ya gittiklerinde her şeyi unutuyorlar. Burada Dersim diyen Kılıçdaroğlu yanına Deniz Gezmişlere küfür eden eski MHP'li Mansur Yavaş'ı alarak bozkurt işareti yapıyor. Bu nasıl Dersimliliktir” dedi. İmrek, asimilasyon ve inkar politikalarına karşı birlikte mücadele çağrısında bulunarak, Dersimlileri Güç Birliği etrafında mücadeleye ve örgütlenmeye çağırdı.

Sıtkı Güngör ise, Kılıçdaroğlu'nun Dersim mitingindeki, “Bu ülkeye demokrasiyi, barışı biz getireceğiz" şeklindeki sözlerine tepki gösterdi. Güngör, “Edep yahu! 38'in, Maraş'ın, Sivas'ın, Çorum'un hesabını vermeyenlerin bu ülkeye barış getirmelerinin imkanı yok. Kendi aslını inkar edenlerin, ulusal, inançsal kimliğini reddedenlerin bu topraklara özgürlük getirme imkanı yok” dedi.

AYAKKABI KUTULARINI DOLDURDULAR

Sebahat Tuncel de Newroz’u kutlayarak, “2013 Newroz’u yeni bir donem olmuştur. Kürt sorununun demokratik barışçıl yönden çözümünün önünü açmıştır. Ancak devlet çözüm konusunda hiçbir somut adım atamamıştır. Ayakkabı kutularını doldurmakla, süreci oyalayarak sabote etmeye çalışmıştır” dedi.  CHP’nin “barış kimsenin tekelinde değildir” açıklamasını hatırlatan Tuncel, “Peki sen ne yaptın barış için ana dilde eğitim ülkeyi böler demekten başka ne dedin” dedi.

“Deniz Gezmişlerin Hakkari’de yaptığı kardeşlik köprüsünü yıkanlara inat Karadeniz’de biz HDP olarak bu köprüyü kurduk” diyen Tuncel, Türk ve Kürt halklarını birleştirdikleri için partilerine yönelik saldırıların yaşandığına dikkat çekti. HDP ile orta atılan tohumun büyüyerek devam edeceğini kaydeden Tuncel, “Mücadelemizi daha da büyüteceğiz” dedi.
 

ÖNCEKİ HABER

Şırnak\'ta görkemli Newroz coşkusu

SONRAKİ HABER

10 Ekim katliamında annelerini kaybeden çocukların şimdi de babaları tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa