16 Haziran 2011 08:44

Plansız, denetimsiz İstanbul’da sel felaketleri devam ediyor

Çevre Mühendisleri Odası  İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu, İstanbul’da yağan yağmurlar sonucunda yaşanan su baskınlarıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.TMMOB’nin yaptığı açıklamada 2004 yılından bu yana yaşanan sel felaketleri hatırlatılarak “Geçtiğimiz yılın Haziran ayında yağışlar nedeniyle Tuzla

Plansız, denetimsiz İstanbul’da sel felaketleri devam ediyor

Paylaş

TMMOB’nin yaptığı açıklamada 2004 yılından bu yana yaşanan sel felaketleri hatırlatılarak “Geçtiğimiz yılın Haziran ayında yağışlar nedeniyle Tuzla ve Gebze’de birçok ev ve iş yerini su basmıştı. Yine geçtiğimiz günlerde yağan yağmurun ardından mal ve can kayıpları yaşandı. Üsküdar’da bir servis minibüsünün kayganlaşan yolda viraj alamayarak devrilmesi sonucu yolcuların yola savrulması, Ataşehir Atatürk Mahallesinde oturan Selçuk Akbulut’un, yağmur sırasında tamir için çıktığı çatıdan kayarak düşüp hayatını kaybetmesi yaşanan olaylar arasındadır” denildi.  Sadece bir saat süren yaz yağmurunun bile kentteki durumu yaşanmaz hale getirdiği vurgulandığı açıklamada yaşanan sel felaketlerinin İstanbul’da ciddi bir alt yapı sorununun olduğununun belirtisi olduğu ve yönetimin bu sorununun çözümünde yetersiz kaldığı dile getirildi. Açıklamada, sel felaketlerinin kanalizasyon ve yağmur sularının ayrı ayrı toplanmasıyla önlenebileceği yer alıyor.

KENT YÖNETİCİLERİNİ UYARIYORUZ

İstanbul’da bugüne kadar gelen plansız yapılaşma sonucu ortaya çıkan felaketin bedelini can ve malları ile yine İstanbulluların ödediğinin vurgulandığı açıklamada, “Yetkililer bu durumu, beklenmedik aşırı yağmurlara ve yeterli önlem almayan vatandaşlara yüklüyor” denildi. Yaşanan olaylara getirilen eleştirilerin muhalefet şeklinde algılandığının altı çizilen açıklamada, yaşananların göz ardı edildiği ve edilmeye devam ettiği belirtildi. Gelinen noktada, olayların ciddiyetinin acı bir şekilde ortaya koyulduğunun söylendiği  açıklamada, geri dönüşü olmayan korkunç bir tabloya gidilmemesi için, kent yöneticileri uyarılarak göreve davet edildi. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Gümüşhane'de kene can aldı

SONRAKİ HABER

‘Rus uçakları İdlib’e hava saldırısı düzenledi’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa