19 Mart 2014 16:26

Gezi davasında din sorusu kaldırıldı

Antalya’da 170 kişinin yargılandığı Gezi davasının duruşmasında, sanıkların kimlik tespitleri sırasında sorulan dini inanışlarına ilişkin soruyu hakim kaldırdı. Sanıkların duruşma sırasında fotoğraflanmaları da fotoğraf vermeleri şartıyla sona erdirildi.

Gezi davasında din sorusu kaldırıldı
Paylaş

Antalya’da 170 kişinin yargılandığı Gezi davasının  duruşmasında, sanıkların kimlik tespitleri sırasında sorulan dini inanışlarına ilişkin soruyu hakim kaldırdı. Sanıkların duruşma sırasında fotoğraflanmaları da fotoğraf vermeleri şartıyla sona erdirildi.

DHA’nın haberine göre Antalya’da 31 Mayıs’ı 1 Haziran’a bağlayan gece Çallı Kavşağı ile AKP il binası arasındaki 1 kilometrelik yolda 3 gün 3 gece süren eylemlere ilişkin davanın ikinci duruşması, Antalya 13’üncü Asliye Ceza Mahkemesinde görülmeye başlandı. Antalya Adliyesi konferans salonunda görülen davanın ilk duruşmasında 87 sanığın ifadesini alan mahkeme heyeti, ikinci duruşmada ise 21 sanık ifadesini aldı.

İlk duruşmada kimlik tespitinde sanıkların dini kısmına ‘İslam’ diye yazılırken, sanıklardan 2’sinin itirazı üzerine ‘Deizm’ olarak değiştirildi. Sonrasında avukatlar yasada dini inanış sorulacağına yönelik bir durum olmadığı itirazında bulundu. Bunun üzerine ikinci duruşmaya katılan sanıkların dini inanışları sorulmadı.

SANIKLARIN FOTOĞRAFI ÇEKİLMEDİ

‘2911 sayılı Toplantı ve Yürüyüş Kanunu’na muhalefet’ ve ‘Görevli memura mukavemet’ suçlarını içeren davanın ikinci duruşmasında, ilk duruşmada olduğu gibi sanıkların tek tek cephe ve yandan fotoğrafı çekilmedi. Avukatların itiraz ettiği uygulamaya ilişkin mahkeme hakimi, olay yerindeki görüntülerle karşılaştırmak amacıyla sanıkların fotoğraf vermeleri halinde salonda fotoğraflarının çekilmemesine karar verdi. İkinci duruşmada ifade veren tüm sanıklar ya fotoğraf sundu ya da daha sonra sunacağını açıkladı. (Antalya/DHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Reklam mı istismar mı?

SONRAKİ HABER

KESK’liler hâlâ cezaevinde!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa