18 Mart 2014 13:11

Tahliyesi reddedilen 92 Kürt siyasetçi AYM'ye başvurdu

Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 92 Kürt siyasetçi için yapılan tahliye talebini reddetmesi üzerine dava avukatları, Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) başvurdu.

Tahliyesi reddedilen 92 Kürt siyasetçi AYM\'ye başvurdu

Paylaş

Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 92 Kürt siyasetçi için yapılan tahliye talebini reddetmesi üzerine dava avukatları, Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

Yapılan başvuru dilekçesinde avukatlar, 92 Kürt siyasetçinin 4 yıl 11 aydır tutuklu bulunduğu ve Diyarbakır 2. ACM'nin vermiş olduğu kararın müvekkillerini mağdur ettiğini ve bu mağduriyetin devam ettiğini belirterek, "Bu nedenlerle başvuru dilekçemizde de belirttiğimiz üzere başvurumuzun Mahkeme İç Tüzüğünün 73. maddesi gereğince özellikle tutukluluk süresi nedeni ile tedbir kararı vermesini, Sayın Mahkeme aksi kanaate ise yine iç tüzüğün 68. Maddesi gereğince başvurumuzun öncelikli olarak görüşülmesini talep etmekteyiz" dedi.


'DAĞA ÇIKMAYACAĞINDAN EMİN OLDUKLARI' 4 KİŞİYİ TAHLİYE ETTİLER
Batman'da 8 Aralık 2012 tarihinde "KCK Kent Meclisi"nde yer aldıkları iddiasıyla gerçekleştirilen operasyon kapsamında tutuklanan ve aralarında BDP Batman İl Eş başkanları Şeyhmus Azboy ve Ayşe Ağılgat'ın da bulunduğu 13'ü tutuklu 38 kişi hakkında açılan davanın dosyası ÖYM'lerin kaldırılmasının ardından Batman 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. Dosyada tutukluların durumunu değerlendiren mahkeme heyeti, tutuklu Kürt siyasetçilerden Abdulmenap Eripek, Mahmut Abi, Abdulrezzak Kaplan ve Abdulkerim Aslan'ın tahliyesine karar verdi.
Mahkeme heyeti, duruşmayı 15 Mayıs'a erteledi.

Daha önce, benzer tahliye talepleri 'Örgütün dağ kadrosuna katılabilirler' gerekçesiyle reddedilmişti. (DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Hevsel\'de direniş 18\'inci gününde

SONRAKİ HABER

Seramik fabrikasında ücretlerini alamayan işçiler eylem yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa