18 Mart 2014 06:00

‘Kanser Köy’ mercek altında

Evrensel’in 'Kanser Köy' başlıklı haberiyle kamuoyuna duyurduğu Aydın Söke’ye bağlı Kisir köyündeki kanser olayları nihayet resmi kurumların da dikkatini çekti. Haberlerimizin ardından köye giden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Aydın Halk Sağlığı ekipleri çeşitli araştırmalar yaptı.

‘Kanser Köy’ mercek altında

Paylaş

Özer AKDEMİR
İzmir


Evrensel’in “Kanser Köy” başlıklı haberiyle kamuoyuna duyurduğu Aydın Söke’ye bağlı Kisir köyündeki kanser olayları nihayet resmi kurumların da dikkatini çekti. Haberlerimizin ardından köye giden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Aydın Halk Sağlığı ekipleri çeşitli araştırmalar yaptı.
Köye Çevre ve Şehircilik Bakanlığından ekiplerin de geldiğini aktaran Köy Muhtarı Baki Suna, kendilerine gerekli incelemeleri yaparak yörede önlem alacaklarını söylediklerini aktardı. Köyün Osmankuyusu mevkiinde bulunan uranyum sondajları bölgesinde çok yüksek oranda radyasyon ölçülmesi üzerine köylülerin endişelerinin arttığını belirten Muhtar Suna, “Şu anda 1’i üç yıldır, üçü 1 yıldır kanser tedavisi gören 4 köylüm var. O bölgenin kapatılması, telle çevrilip, havayla temasının kesilmesini istiyoruz. Bakanlık ‘gerekeni yapacağız’ dedi, bekliyoruz” diye konuştu.

ÖLÇÜM YAPAN HOCA RAHATSIZLANDI
Öte yandan, Kisir köyündeki radyasyon ölçümüne katılan Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Enver Yaser Küçükgül köyden dönüşün ardından rahatsızlandı. Geçtiğimiz ocak ayında Manisa Köprübaşı’da uranyum sahasındaki ölçümlerden sonra da benzer rahatsızlıklar hissettiğini söyleyen Küçükgül, yaşadığı sağlık sorunu ile ilgili şunları söyledi; “Köprübaşı’dan sonra da bir iki gün rahatsız olmuştum. Ciğerlerim falan bu sefer kötü. Gece burun kanaması yaşadım, halsizlik, takatsizlik, akciğer sorunu, solunum problemi yaşıyorum. Yüksek radyasyondan olabilir” dedi.
Ölçüm yapan ekibin içerisinde bulunan Prof. Dr. Hayrettin Kılıç da, “Elimiz ayağımızı çok sürdük oradaki taşlara. Soluduğunuz zaman radon gazı içindeki yavru izotoplar, diğer gazlar burundaki kılcal damarları kırıyor. Ölçümler sırasında da topraktan kalkan tozcukları görüyorduk” diye konuştu. 

‘RADYASYONDAN OLMADIĞINI SÖYLEYEMEM’
NÜKLEER Savaşa Karşı Uluslararası Hekimler Birliğinin Almanya Seksiyonu Üyesi Radyolog Doktor Alper Öktem de Kisir köyündeki ölçümleri yapan ekibin içerisindeydi. Kendisinin herhangi bir rahatsızlık yaşamadığını belirten Öktem, Küçükgül’ün yaşadığı sağlık sorunlarının radyasyon ölçümü sırasında olup olamayacağı ile ilgili sorumuzu “Aksini söyleyemem. Ama o kadar süre içerisinde akut bir şikayet yapmaması lazım. Kendisi orada ölçüm sırasında cihazların başında bekledi. Benim canımı sıkan burnunun kanaması oldu. Fukishima’daki kazanın ardından çocuklarda burun kanamasının yaygın olarak görüldüğünü biliyoruz” şeklinde yanıtladı.

ÖNCEKİ HABER

Turizm merkezi Alanya\'da işçi kurultayı yapıldı

SONRAKİ HABER

YSK, sandık kurullarının görev ve yetkilerinde değişikliğe gitti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa