15 Haziran 2011 10:28

Yüksek işsizlikte istikrar!

İstatistik Kurumunun verilene göre Türkiye genelinde işsizlik oranı 2011 yılı mart ayında geçen yılın aynı dönemine göre 2.9 puan, bir önceki aya göre 0.7 puan azaldı. Azalmaya rağmen işsizlik hâlâ yüzde 10.8 düzeyinde gerçekleşti.Verilere göre işsizlik mart ayında bir yıl öncesine göre 622 bin

Yüksek işsizlikte istikrar!

Paylaş

Verilere göre işsizlik mart ayında bir yıl öncesine göre 622 bin kişi azalışla 2 milyon 816 bin kişiye indi. Bir önceki aya göre işsiz sayısında 148 bin kişilik gerileme yaşandı. Fakat mevsim etkilerinden arındırılmış iş gücü durumuna göre işsiz sayısı sadece 43 bin kişi azaldı. Üstelik mart ayında 322 bin kişi işsiz kaldı. Bu dönemde tarım sektöründe çalışan sayısı 589 bin kişi arttı.

İSTİHDAMIN YÜZDE 20.6’SI SANAYİDEN

Mart 2011 döneminde istihdam edilenlerin yüzde 24.8’inin tarım, yüzde 20.6’sının sanayi, yüzde 6.2’sinin inşaat, yüzde 48.4’ünün ise hizmetler sektöründe olduğu belirlendi. 2010 yılının aynı dönemi ile karşılaştırıldığında, tarım sektörünün istihdam edilenler içindeki payının 0.9 puan, sanayi sektörünün payının 0.8 puan, inşaat sektörünün payının 0.4 puan arttığı, buna karşılık hizmetler sektörünün payının 2.1 puan azaldığı görüldü.

2011 yılı mart döneminde mevsim etkilerinden arındırılmış istihdam edilenlerin sayısında bir önceki döneme göre 97 bin kişilik artış, işsiz sayısında ise 43 bin kişilik azalış söz konusu oldu. Mevsim etkilerinden arındırılmış iş gücüne katılma oranı bir önceki döneme göre herhangi bir değişim göstermeyerek yüzde 49.8 olarak gerçekleşti. İstihdam oranı 0.1 puanlık artış ile yüzde 44.9, işsizlik oranı ise 0.1 puanlık azalış ile yüzde 9.9 olarak gerçekleşti.

EŞ DOST VASITASIYLA İŞ ARIYORLAR

İşsizlerin yüzde 30.5’inin “eş-dost” vasıtasıyla iş aradığı belirlendi. İşsizlerin sıklıkla yüzde 90.3’ünü oluşturan
2 milyon 545 bin kişi daha önce bir işte çalışırken, daha önce bir işte çalışmış olan işsizlerin yüzde 46.7’si “hizmetler”, yüzde 21.1’i “sanayi”, yüzde 20.2’si “inşaat”, yüzde 8.5’i “tarım” sektöründe çalışırken, yüzde 3.6’si ise 8 yıldan önce işinden ayrıldı.

İşsizlerin; yüzde 32.7’inin çalıştığı iş geçici olup işi sona erenler, yüzde 15.3’ünü işten çıkarılanlar, yüzde 15.9’unu kendi isteğiyle işten ayrılanlar, yüzde 8.1’ini iş yerini kapatan ve iflas edenler, yüzde 8.6’sını ev işleriyle meşgul olanlar, yüzde 8.6’sını öğrenimine devam eden veya yeni mezun olanlar, yüzde 10.8’ini ise diğer nedenler oluşturdu.

4 GENÇTEN BİRİ İŞSİZ

Genç nüfusta işsizlik oranı geçen yılın aynı dönemine oranla 5.3 puan düşüşle yüzde 24.6’dan yüzde 19.3’e düştü. Kentte genç işsizlik oranı yüzde 26.4’den yüzde 21.2’ye, kırsal yerlerde yüzde 20.4’ten yüzde 15.2’ye indi. Genç nüfusta işsizlik oranı bir önceki aya göre ise 1.3 puan düşüş gösterdi.

SANAYİDE GÜÇLÜ ARTIŞ UMUT VERİYOR MU?

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezinin (BETAM), Prof. Dr. Seyfettin Gürsel, Yrd. Doç. Dr. Gökçe Uysal ve Araştırma Görevlisi Duygu Güner tarafından hazırlanan raporu  “Sanayi istihdamında güçlü artış”a vurgu yapıyor. “Bu dönemde sanayi sektöründeki kuvvetli istihdam artışına paralel tarım dışı işsizlik oranlarındaki gerileme hız kesmeden devam ediyor” deniliyor. Hemen ardından şu gerçeğe dikkat çekiliyor: “Diğer taraftan sanayi üretim endeksi, kapasite kullanım oranı ve Kariyer.net rakamları tarım dışı işsizlikteki bu düşüşün önümüzdeki dönemlerde yavaşlayabileceğine işaret ediyor.”   

Mevsim etkilerinden arındırılmış rakamlara göre mart 2011 döneminde sanayi istihdamında 164 bin kişilik bir artış kaydedilmiş. Bu böyle sürer mi? Sanayi üretim endeksi ve kapasite kullanım oranında son aylarda kaydedilen düşüşler tarım dışı işsizlikteki düşüşün önümüzdeki dönemlerde yavaşlayabileceğine işaret ediyor. Üstelik en güçlü artış tarım ve inşaat sektörlerinde... Tarım sektörünün yaz aylarının bitmesiyle birlikte aynı istihdamı yaratmayacağı kesin...

Ayrıca, cari açık sorunu nedeniyle “ekonomiyi soğutma tartışmalarının yapılması dikkate değer bir durum. Tüketimi azaltma, büyümede frene basma anlamına gelen soğutma işlemi yapılınca işsizliğin bundan sonra düşmesi olası değil.

Özetle yüzde 10’un üzerinde işsizlikte istikrara devam... (EKONOMİ SERVİSİ)


2.2 MİLYON KİŞİ UMUTSUZ

Mart döneminde iş gücüne dahil olmayanların sayısı 27 milyon 139 bine yükseldi. Bu dönemde iş gücüne dahil olmayan nüfusun nedenlerine göre dağılımına bakıldığında, iş aramayıp, çalışmaya hazır olanların sayısı 2010 yılının aynı dönemine göre 41 bin kişi azalışla 2 milyon 184 bin kişiye geriledi. Bu dönemde iş bulma umudu olmayanların sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 16 bin kişi azalarak 796 bin kişi olarak gerçekleşirken, diğerleri 25 bin kişi azalarak 1 milyon 388 bin kişi oldu. Martta iş gücüne dahil olamayan mevsimlik iş gücü ise 100 bin kişi olarak belirlendi.

GERÇEK İŞSİZ SAYISI 5 MİLYON 100

Bilindiği üzere TÜİK, aralarında iş bulma umudu olmayanların da yer aldığı işsizlik oranına iş aramayıp, çalışmaya hazır olanlar ile mevsimlik çalıştığı için işsiz durumda bulunanları dahil etmeksizin işsizlik oranını belirliyor. Bu hesapla TÜİK, mart döneminde işsiz sayısını 2 milyon 816 bin kişi olarak açıkladı. Ancak bu rakamlara, aralarında iş bulma umudu olmayanların da yer aldığı işsizlik oranına iş aramayıp, çalışmaya hazır olanlar ile mevsimlik çalıştığı için işsiz durumda bulunanlar da eklenince, gerçek işsiz sayısının 5 milyon 100 bini bulduğu belirlendi.

ÖNCEKİ HABER

CHP’de kazan kaynıyor

SONRAKİ HABER

Güngören tramvay seferlerinde arıza yaşanıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa