14 Mart 2014 20:57

'Proje yöntemimiz katılımcılık'

Halkların Demokratik Partisi Adana İl Örgütü Büyükşehir ve İçe adaylarının da katılımıyla şehirdeki acil sorunların ve HDP’nin bu sorunlara nasıl bir bakış açısı ile çözümler getireceğine dair proje yaklaşımlarının tanıtımını yaptı.

\'Proje yöntemimiz katılımcılık\'
Paylaş

Halkların Demokratik Partisi Adana İl Örgütü Büyükşehir ve İçe adaylarının da katılımıyla şehirdeki acil sorunların ve HDP’nin bu sorunlara nasıl bir bakış açısı ile çözümler getireceğine dair proje yaklaşımlarının tanıtımını yaptı. Toplantıya Çeşitli demokratik kitle örgütleri ile BDP Adana Milletvekili Murat Bozlak ve HDP Büyükşehir ve İlçe Eş Başkan Adayları katıldı. Açılış konuşmasını yapan HDP İl Eş Başkanı Gülseren Tural, katılımcı belediyecilik anlayışını yerel yönetimlerde iktidar oldukları zaman aday belirlerken gösterdikleri farklılıklarını yapacakları çalışmalarla da göstereceklerini ifade etti. Sunumu gerçekleştiren HDP Seyhan Eş Başkan Adayı Ayhan Bilgen, projelerinin temelini katılımcılık kavramının oluşturduğunu belirtti.

TÜM ALANLARA ÇÖZÜM

Belediyelerde erkek ağırlıklı yönetimleri tartışmaya açtıklarını belirten Bilgen, kadının yönetimlere katılımında yerel yönetimleri bir ilk eşik olarak gördüklerini belirterek Eş Başkanlık sistemi ve fermuar sistemi ile meclis üyeliklerinde de bir erkek bir kadın temsilinin olduğunu söyledi. Çocuk meclislerinden bahseden Bilgen, çocukların gelecekte de siyasete katılımı konusunda bir ilk deneyim okulu olarak projelerinde yer aldığını söyledi.
HDP Adana’nın konut sorununu yerinde dönüşüm ile çözmeyi vaat ediyor. Bilgen bununla ilgili bir dönüşüm olacaksa bunu mahalle meclisleri ile birlikte karar vererek bunu insanları yerinden etmeden yapacaklarını dile getirdi. HDP’nin projeleri arasında bisiklet yolları, her yıl gençlere ve çocuklara yaz kampları var. HDP’nin kadınlar için kadın dayanışma ve rehberlik evleri, acil müdahale hattı, kadınlar için özgür yaşam alanları ve kadınlara istihdamda öncelik projeleri var. Mobil güneş enerji sistemleri kuracaklarını dile getiren Bilgen, “Elektrik birim fiyatları düşecek 5 yıl içerisinde adana temiz enerji üretecek” dedi.


ADANA ADAYLARI BES'İ ZİYARET ETTİ

HDP Adana Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan Adayı Leyla Uyar ile HDP Seyhan Belediyesi Eş Başkan Adayı Ayhan Bilgen, Büro Emekçiler Sendikasını (BES) ziyaret ederek birlikte mücadele etmenin önemine işaret etti. Ziyarette kısa bir konuşma yapan Uyar, Gezi Parkı olaylarında başından biber gazı kapsülü ile yaralanıp hayatını kaybeden Berkin Elvan’ı anarak bu sistemin her gün çocukları katlettiğini vurguladı. Türkiye’de vergi hırsızlığı ve yolsuzluğun yaşandığına dikkat çeken Uyar, “Bu ülkede kendi oğulları için yüzlerce polisin ve onlarca savcının yerini değiştirenler Berkinler için kılını kıpırdatmıyor” diye konuştu.  (Adana/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Sendikalardan HDP’ye ziyaret

SONRAKİ HABER

Savaş ortamında sağlık ve hekimlik

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa