15 Mart 2014 00:51

Üç lidere HDP mektubu

Türkiye Barış Meclisi, demokratik siyaset ve seçim güvenliği konusunda Başbakan Recep Tayip Erdoğan’a, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ya ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye mektup gönderdi. Barış Meclisi Sözcüsü Hakan Tahmaz imzasıyla gönderilen mektupta HDP’ye yönelik yoğunlaşan saldırılara ilişkin tutum almalarını istendi.

Paylaş

Türkiye Barış Meclisi, demokratik siyaset ve seçim güvenliği konusunda Başbakan Recep Tayip Erdoğan’a, CHP Genel Başkanı Kemal  Kılıçdaroğlu’ya ve MHP Genel Başkanı Devlet  Bahçeli’ye  mektup gönderdi. Barış Meclisi Sözcüsü Hakan Tahmaz imzasıyla gönderilen mektupta HDP’ye yönelik yoğunlaşan saldırılara ilişkin tutum almalarını istendi.
Her üç parti liderine yazılan mektubun girişinde demokratik siyaset ve seçim güvenliğinin önemli olduğu hatırlattı. Halkların Demokratik Partisine (HDP) yönelik yapılan saldırılara dikkat çekilen mektupta, “Yerel idarelerin ve mülki amirlerinin saldırganları kollayan yaklaşımı gözlemlendiği” belirtildi. Fethiye’de HDP’nin tabelasının yerel idareciler tarafında indirilmesinin kabul edilemez bir durum olduğu belirten mektupta, siyasi partilerin çalışmasının ve seçimlerin güvenliğinin sağlamak öncelikle hükümetin öncelikli görevleri arasında olmasının yanı sıra tüm partilerin ortak sorumluğu olduğu hatırlatıldı.

ÜÇ LİDERDEN ÜÇ FARKLI TALEP

Planlı ve bir merkezden yönetilen saldırılardan ciddi kaygı duyulduğu ifade edilerek, üç parti liderine yönelik üç temel farklı talep bulundu. Başbakan Erdoğan’a, “Şu saldırılara karşı daha etkin tavır almanızı; sorumlular hakkında yasal işlem yapılmasını ve özellikle Fethiye’de tabelanın indirilmesine karar veren veya verenlerin görevlerinden el çektirilmesini sağlamınızı talep ediyoruz” dendi. Kemal Kılıçdaroğlu’ya “HDP’ ye yapılan saldırıları açık bir ifadeyle kınamanızı, seçmenlerinizin bu türden linç girişimlerinden uzak durması için çağrı yapmanızı talep ediyoruz” ifadesi yer aldı.
Devlet Bahçeli’ye “Sokakta siyasal çatışmanın yaygınlaştırılması arzusu karşısında göstermiş olduğunuz tutumu daha etkin göstermenizi, Türk milliyetçilerinin bu türde vakaların parçası olmaması konusunda daha fazla özen ve çaba göstermenizi talep ediyoruz” ifadesi kullanıldı. Mektupların sonunda “bu talepler doğrultusunda atılacak adımların “seçim atmosferinin normalleşmesine önemli katkı sunacağı, belirtildi. (İstanbulEVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Bugünü yalnız geçirmeyin!

SONRAKİ HABER

TRT’nin ‘yandaş medya’ peşkeşi TBMM gündemine taşındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa