15 Haziran 2011 08:55

Nâzım Hikmet Araştırma Ödülü Güney Özkılınç’ın

NÂZIM Hikmet Araştırma Ödülü bu yıl, Nazım Hikmet ile ilgili geniş araştırmalarıyla tanınan  Güney Özkılınç’ın Evrensel Basım Yayın’dan çıkan  Nâzım’ın Bursa Yılları adlı kitabına verildi.İlki Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Karşılaştırmal

Nâzım Hikmet Araştırma Ödülü Güney Özkılınç’ın

Paylaş

İlki Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nedime Sivri ile yazar Necmi Selamet’e verilen ödül bu yıl ikinci kez veriliyor. Özkılınç ödülünü Doğançayır Belediyesi tarafından her yıl gerçekleştirilen “Nâzım Hikmet ve Kuva-i Milliye Şehitlerini Anma Etkinlikleri” kapsamında 19 Haziran’da alacak.

Ödül törenine Doğançayır Belediye Başkanı Ali Rıza Koca, TYS Genel Başkanı Mustafa Köz, Şair Sezai Sarıoğlu, Güney Özkılınç ve Ali Fuat Soylu konuşmacı olarak katılacaklar.

Etkinlik kapsamında Sami Nebioğlu -Pakize Koç Bakır ve Alüminyum Rölyef Sergi  ve (Güney Özkılınç arşivi) “Bursa’nın Nâzım’ı” Fotoğraf Sergisi açılışları gerçekleşecek.

Doğançayır Belediyesi ve Yazılıkaya Şiir Yaprağı, 2. Nâzım Hikmet Araştırma Ödülünü ‘Nâzım’ın Bursa Yılları’ eseriyle Güney Özkılınç’a takdim edecek.

Etkinliğin son saatlerinde düzenlenecek olan panelde Mustafa Köz, Sezai Sarıoğlu, Güney Özkılınç konuklarla Nâzım’ın şiiri ve yaşamı üzerine sohbet edecekler. Etkinlikte Osman Araf, Nilüfer Altunkaya ve İlhan Çınar şiirler okuyacaklar.
(İstanbul/EVRENSEL)


ÖZKILINÇ NAZIM’IN İZİNİ SÜRÜYOR

Nâzım Hikmet’in  31 Mayıs 1933- 05 Ağustos 1934; 05 Aralık 1940- 08 Nisan 1950 tarihleri arasında Bursa’da geçirdiği  yaklaşık 11 yılını konu alan Özkılınç, kitapta Nazım Hikmet’in bu anılarına tanıklık etmiş bir çok insanla görüşmüş, onlarda bulunan, kimsenin haberi olmadığı pek çok hatıraya kitabında yer vermişti. Bursa’da Evrensel Kültür Merkezi’nde görevli olduğu yıllarda bu araştırmaya başlayan Özkılınç, geniş bir Nazım Hikmet arşivine sahip olmak için araştırmalarına devam ediyor. 10’a yakın Nazım Hikmet tablosu ve içinde Nazım Hikmet’in de olduğu yüzlerce fotoğrafla karşılaşan Özkılınç, tüm bu karşılaşmaları topladığı kitabının yanı sıra belgeselinde de işledi. Yönetmenliğini M. Sadık Aslankara’nın yaptığı belgeselde Nazım’ın Bursa anıları ile ilgili hayatta kalan dostları konuşuyor. Belgesel ulusal ve uluslararası festivallerde de yer almıştı.Güney Özkılınç bütün araştırmaların sonrasında ‘Bursa’nın Nazım’ı adlı fotoğraf sergisini açmıştı. Sergi, Nâzım ve Nâzım’ın etkilediği kişilerin fotoğrafları ve o kişilerin kısa öykülerinden  oluşan sergi yer alıyor.

ÖNCEKİ HABER

Che’nin bilmediğimiz günlüğü yayınlandı

SONRAKİ HABER

Seramik fabrikasında ücretlerini alamayan işçiler eylem yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa