13 Mart 2014 15:55

'Melih Gökçek'e geçmiş olsun'

Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Şehir Plancıları Odası tarafından yargıya taşınan, uçakların uçuş mesafesine bağlı yükseklik serbestliği olarak bilinen mania hattı ile ilgili Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisi kararını, Ankara 10. İdare Mahkemesi iptal etti.

\'Melih Gökçek\'e geçmiş olsun\'

Paylaş

Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Şehir Plancıları Odası tarafından yargıya taşınan, uçakların uçuş mesafesine bağlı  yükseklik serbestliği olarak bilinen mania hattı ile ilgili Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisi kararını, Ankara 10. İdare Mahkemesi iptal etti.

Konuyla ilgili meslek örgütlerinin düzenlediği basın toplantısında konuşan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, mania hattının aşılmasının kenti sağlıksız bir yapılaşmaya sürükleyeceğini söyledi. Eskişehir yolu üzerinde yüksek yoğunluklu yapıların yapılmasını öngören mania hattının kaldırılmasına ilişkin açtıkları davayı kazandıklarını belirten Candan, mahkemenin iki bilirkişi keşfinin de kendi lehlerine olduğunu ifade etti.

YARGI YÜKSEK BİNALARA 'DUR' DEDİ

Hem altyapıdan yoksun, hem trafiği çözülmemiş Eskişehir yolu çevresinde binaların daha fazla yükselmemesi gerektiğini belirten Candan, “Kent rantını kişilere dağıtmak isteyen Büyükşehir Belediyesine geçmiş olsun” dedi. Milyonlarca liraya yapılan ve yıllarca atıl kalan, şimdi de sökümü yapılan “Demir Kafes” alanında Büyükşehir Belediyesinin beş kez plan değişikliği yaptığını hatırlatan Candan, Demir Kafesin bulunduğu yerde plan değişikliği yapılarak yerine yetmiş katlı bina planı yapılmasının mahkeme kararıyla engellendiğini dile getirdi. Candan, aynı bölgede mania hattını delen JW Marriot Otel gibi hukuksuz yapılar da bulunduğunu belirtti.  

‘YÜKSEK YAPILARA KARŞI DEĞİLİZ’

“Yüksek yapılara karşı değiliz” diyen Candan, planlı ve alt yapısı uygun alanlarda yüksek yapılaşmanın olabileceğini ifade etti. Burada şehircilik ilkelerine göre kurgulanmış bir planlama yapılmamasına itiraz ettiklerini söyleyen Candan, “Emsal artırımına göre bir rant artırımı vardır. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in Bakanlıklardan izin almadan bir rant artırımı verdiğini, aynı anlayışı savunduğu Ulaştırma Bakanlığı , Sivil Savunma Bakanlığının da karşı çıkan yazılar gönderdikleri  bilirkişi raporlarından görüyoruz. Rant paylaşımları kendi aralarında başka türlü çelişkilere neden olabiliyor” diye konuştu. Candan, Çankaya Belediyesi sınırlarına giren bu yapılar için belediyeye ruhsat iptali başvurusunda bulunacaklarını açıkladı.

YENİ DAVALAR GEREKEBİLİR

Şehir Plancıları Odası Yönetim Kurulu Üyesi Filiz Hekimoğlu da sürecin yeni davaları getirebileceğini söyledi. Mania hattının kaldırılmasının hukuksuzca ruhsat verilmiş inşaatları hukuki çerçeveye dönüştürme çabası olduğunu belirten Hekimoğlu, hukuksuzluğun örtbas edilmeye çalışıldığını söyledi. Hukuku, planları ve kamu yararını görmezden gelen bir idari anlayışın hakim olduğunu kaydeden Hekimoğlu, mahkeme karalarına uyulmadığını, farklı planların üretildiği bir süreç yaşanabileceğini ve yeni davalar açmak zorunda kalabileceklerini ifade etti. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Erdoğan suçlamalarını sürdürüyor

SONRAKİ HABER

Hulusi Akar: Yeri ve zamanı geldiğinde Menbic'de gereken yapılacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa