13 Mart 2014 18:09

TTB: Biber gazı sizi de öldürür

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Dersim'de polis memuru Ahmet Küçüktağ'ın polisin kullandığı yoğun gaz nedeniyle kalp krizi geçirmesinin biber gazı kullanımının ölümcül sonuçlar doğurabileceğini bir kez daha gösterdiğine dikkat çekti.

Paylaş

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Dersim'de polis memuru Ahmet Küçüktağ'ın polisin kullandığı yoğun gaz nedeniyle kalp krizi geçirmesinin biber gazı kullanımının ölümcül sonuçlar doğurabileceğini bir kez daha gösterdiğine dikkat çekti. Ailesinin istemesi halinde Küçüktağ'ın ölüm nedeni hakkında bilimsel heyet oluşturabileceklerini belirten TTB, polisler ve gazetecilerin biber gazı kullanımından en çok etkilenen gruplar olduğuna da dikkat çekti. Hekimler, polislere “Kendi sağlığınız için kimyasal gazları kullanmayın” çağrısı yaptı.

ATEŞLİ SİLAH GİBİ

Berkin Elvan'ın ölümüne neden olan biber gazı fişeklerinin ölümcül bir silah olarak kullanıldığı belirtilen açıklamada, bunun bütün dünyanın gözü önünde yaşanan bir vahşet olduğu ifade edildi. Hedef alınarak gaz atılması nedeniyle 100'den fazla kişinin ağır kafa travmasına uğradığı kaydedilen açıklamada, 11 kişinin gözünü kaybettiği, çok sayıda yurttaşın da kol ve bacaklarında kırıklar oluştuğu hatırlatıldı.

METİN LOKUMCU HATIRLATMASI

İnsanların üzerine, kapalı alanlara, evlerin içine, futbol sahalarına, tribünlere ve hatta hastanelere gaz atılmasının ciddi bir halk sağlığı sorunu haline geldiği vurgulanan açıklamada, Haziran direnişi öncesinde Metin Lokumcu ve Çayan Birben'in de gaz kullanımı nedeniyle öldüklerine dikkat çekildi.

İRFAN TUNA İÇİN İNCELEME HEYETİ

Akciğer ve kalp rahatsızlığı olan kişilerin bu kimyasal gazlarla ölebileceği ifade edilen açıklamada, Ankara'da bir dersanede çalışan temizlik işçisi İrfan Tuna'nın işyerinin yakınında günlerce süren çatışmalar sırasında yoğun gaz kullanıldığı saatlerde ölü bulunduğu hatırlatıldı. İrfan Tuna'nın ailesinin başvurusu üzerine TTB'nin bilimsel kurul oluşturarak konuya ilişkin rapor hazırlığı yürütmekte olduğu belirtilen açıklamada, kimyasal gösteri kontrol ajanlarının tüm dünyada yasaklanması için Dünya Tabipler Birliği nezdinde girişimlerde bulunulduğu ve bu amaçla bir çalışma grubu kurulduğu aktarıldı.

'AİLE İSTERSE ÖLÜM NEDENİNİ ARAŞTIRABİLRİZ'

Dersim'de polis memuru Ahmet Küçüktağ'ın ölümünün herkes üzdüğü belirtilen açıklamada, kendisinin yaşadığı kalp rahatsızlığının biber gazı maruziyeti ile ilişkili olabileceği kaydedilen açıklamada, “Ahmet Küçüktağ'ın ailesinin başvurması durumunda TTB oluşturacağı bilimsel heyetle ölümüne ilişkin verileri derleyerek rapor hazırlamaya hazırdır” denildi. Biber gazının öldürücü etkisine dikkat çekilen açıklamada, sadece üzerine gaz atılan vatandaşların değil polislerin de tehlike altında olduğu vurgulandı.

GAZETECİLER DE TEHLİKEDE

Toplumsal olaylarda kullanılan gazlar nedeniyle en fazla risk altında olanların gazeteciler ve polisler olduğu vurgulanan açıklamada, “Yoğun gaz altında kalan bu meslek mensuplarının, her ne kadar maske kullansalar da, gazların gerek filtrelerden geçebilmesi, gerekse de ciltten geçiş ve elbiseler üzerinde tutunarak uzun süre bedende kalması nedeniyle ciddi sağlık sorunları yaşaması ihtimali yükselmektedir” denildi. Bu tür etkilenmelerin uzun vadede bugün tam olarak bilinmeyen ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğine dikkat çekilen açıklamada, polislerin elbiseleriyle bu gazları evlerine taşıyarak aile bireylerini de bu gazların kronik etkilerine maruz bıraktıkları ifade edildi. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

İşçiler Berkin Elvan için yürüdü

SONRAKİ HABER

Kayseri Büyük Bürüngüz köylüleri siyanürle altın aramaya karşı çıkıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa