12 Mart 2014 10:18

Türkiye, Berkin Elvan'ı uğurluyor (Dakika Dakika Gelişmeler)

Yüzbinler Berkin Elvan'ı son yolculuğuna uğurlamak için sokaklara aktı. Saatlerce yürüyen kitle Feriköy mezarlığına vardı ve Berkin'i toprağa verdi. Polis Şişli Pangaltı'da Taksim'e karanfil bırakmak isteyen halka tazyikli su ve gazla saldırdı.

Paylaş

Yüz binler Berkin Elvan'ı son yolculuğuna uğurlamak için sokaklara aktı. Saatlerce yürüyen kitle Feriköy mezarlığına vardı ve Berkin'i toprağa verdi. Polis Şişli Pangaltı'da Taksim'e karanfil bırakmak isteyen halka tazyikli su ve gazla saldırdı.

Ellerde ekmek kalplerde Berkin; Berkin Elvan için Türkiye ayakta. KESK ve DİSK’in çağrısıyla emekçiler alanlara çıktı. http://www.evrensel.net/haber/80107/ellerde-ekmek-kalplerde-berkin.html#.UyCJS879fxU

Akranları Berkin için sokakta; Gezi direnişi sırasında polisin attığı gaz fişeğinin başına isabet etmesi sonucu komaya giren ve 269 gün sonra yaşamını yitiren 15 yaşındaki Berkin Elvan için ülke genelinde eylemler yapılıyor.  http://www.evrensel.net/haber/80108/akranlari-berkin-icin-sokakta.html#.UyCJes79fxU

 

Berkin'den geriye kalan, Berkin için yapılan eylemler ve cenaze töreninden fotoğraflar...

DAKİKA DAKİKA GELİŞMELER

00:17 DHA: Okmeydanı'nda kavga 1 ölü 2 yaralı http://www.evrensel.net/haber/80120/okmeydaninda-kavga-1-olu-2-yarali.html#.UyDj2s79fxU

23:59 Burak Karakurt: Okmeydanına polis girdi mahalle tamamen gaz altında.

23.57 Hacettepe'de 'Başka Berkinler ölmesin' diyerek dilek balonları uçuruldu

ŞIRNAK

Bugün Şırnak Üniversitesi’nde Berkin Elvan için duran adam eylemi düzenleyendi. Tek kişiyle başlayan eylem dersten çıkan öğrencilerin alkışlarıyla çoğaldı. Düzenlenen eyleme ilişkin Emek Gençliği adına konuşan Musa Nebi, Uğur’dan Ceylan’a, Ceylan’dan Berkin’e çocuk katillerinin belli olduğunu, bunların peşini bırakmayacaklarını söyledi. Konuşmasının devamında katiller yargılanana kadar sivil eylemlerin devam edeceğini belirten Nebi tüm öğrencileri bu konuda duyarlı olmaya çağırdı. (Şırnak/EVRENSEL)

23.07 BODRUM

Berkin Elvan Bodrum’da da kalabalık bir kitleyle anıldı. Bodrum Gezi Dayanışmasının çağrısıyla Bodrum Belediye Meydanında türküler ve şiirler eşliğinde Berkin son yolculuğuna uğurlandı. “Berkin'in katili akpnin polisi”, “Anaların öfkesi katilleri boğacak”, “Devrim şehitleri ölümsüzdür” sloganlarıyla yaklaşık 2 saat süren protestonun ardından ”Bu daha başlangıç mücadeleye devam” diyen Bodrum halkı her gün saat 18.30'da protestolara devam edeceklerini dile getirdi.

23.02: Avukat İlknur Alcan: Bizim ulaşabildiğimiz 37 gözaltı var İstanbul'da.

23.00 Avanos'taki Berkin Elvan eylemine 500 kişi katıldı.

22:51 Dersim'de gaz bombasından etkilenerek hastaneye kaldırılan polis memuru yaşamını yitirdi.

22:43 İstiklal Caddesi Burger King önünde Hüseyin Ufuk isimli kişi gözaltına alındı.

22:34 Ankara Dikmen Caddesi'ndeki eylem sona erdi.

22:31 ANTEP'TE BERKİN ELVAN EYLEMİ

Gaziantep’te Berkin Elvan için eylemler devam ediyor. Antep Demokrasi Platformunun çağrısıyla Gaziantep Üniversitesi önündeki Abdullah Cömert meydanında buluşan binlerce kişi, AKP hükümetini protesto etti.


 
Yürüyüş öncesi platform adına basın açıklaması yapan Ali Ersönmez, AKP hükümetine tepki göstererek “Başbakanın muhalif tüm kesimlere karşı kin ve nefret üretmesi toplumda yaratılan kutuplaşma ile faşist ve ırkçı anlayışların yeşermesine, büyümesine yol açan bir iklim oluşturmaktadır” dedi. Berkin Elvan’ın katilinin “Talimatı ben verdim” diyen Tayyip Erdoğan’ın olduğunu söyleyen Ersönmez, Başbakan dahil tüm sorumlular halka hesap verene kadar bu işin peşini bırakmayacaklarını dile getirdi. HDP’ye yönelik saldırılara da dikkat çeken Ersönmez “Saldırılar sistematik ve örgütlenmiş bir saldırıyla karşı karşıya olduğumuzu göstermektedir.Bu saldırıların bir kontrgerilla örgütlenmesi ve yönlendirmesi olduğuna dair her gün yeni bir işaret ortaya çıkmaktadır” şeklinde konuştu.Ersönmez’in konuşmasından sonra Karataş yolunda yürüyüşe geçen kitle sık sık “Katil Tayyip Erdoğan”, “Hükümet istifa”, “Hırsız var”, “Berkin Elvan ölümsüzdür” sloganları attı. Yol üzerindeki AKP seçim bürosu önüne gelen kitle oturma eylemi yaparak, “İşte katil yuvası burası”, “Berkin’in katili AKP’nin polisi” diye slogan attı. Polisin yoğun güvenlik aldığı seçim bürosu önünde kısa süreli gerginlikten sonra tekrar üniversitenin önüne gelen kitle, eylemi sonlandırdı. (Gaziantep/EVRENSEL)

22:28 Özge Ayaz: İzmir'de polis gözümün önünde birini darp ediyor.

22:21 Levent Pişkin: HDP Basın Bürosu'nun üstüne polis biber gazı attı.

22.15 DHA Muhabiri Ferit Demir: Dersim'de Berkin Elvan eylemine polisin sıktığı gaz bombasından etkilenen bir polis memuru kalp krizi geçirdi.

22.10 MERSİN'DE 35 GÖZALTI

Mersin’de Berkin Elvan için yürüyüşe geçen on binlerce kişiye polis gaz bombaları ile müdahale etti.

Mersin’de Berkin Elvan'ın polis tarafından öldürülmesi GMK Bulvarı’nda biraraya gelen onbinler tarafından protesto edildi. AKP Yenişehir İlçe Örgütü’ne yürümek isteyen kitleye polis tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etti. On binlerce yurttaş taş ve havaifişeklerle polise karşılık verdi. 2 saat önce başlayan çatışmalar şiddetli bir şekilde devam ediyor. Olaylarda 35 kişi

ÖNCEKİ HABER

Dolarda hızlı hareketler

SONRAKİ HABER

Aşırı yağış Düzce'de sele neden oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa