12 Mart 2014 06:00

Sendikalı ve ezilmeden yaşamak istiyoruz

Mersin’de Çukurova Kargo şirketinde çalışan iki işçi TÜMTİS’e üye oldukları ve sendikalaşma faaliyeti sürdürdükleri için işten atıldı. İşçiler Tahsin Koruyucu ve İsa Öztürk; işyerinin karşısındaki parkta işe alınana kadar direneceklerini açıkladı.

Sendikalı ve ezilmeden yaşamak istiyoruz
Paylaş

Özkan ZÜLFİKAR
Mersin


Mersin’de Çukurova Kargo şirketinde çalışan iki işçi TÜMTİS’e üye oldukları ve sendikalaşma faaliyeti sürdürdükleri için işten atıldı. İşçiler Tahsin Koruyucu ve İsa Öztürk; işyerinin karşısındaki parkta işe alınana kadar direneceklerini açıkladı. Sendikalaşma faaliyeti yürüttüğü sırada işten atıldığını anlatan Tahsin Koruyucu, “1 yıldır Çukurova Taşımacılıkta çalışıyorum. Çalışma koşullarımızın düzeltilmesi için sendikalaşmak istedik, ama işveren hırsızlık iddiasıyla bizi işten attı” dedi.

HIRSIZLIK YAPTIKLARI İDDİA EDİLDİ


Evli ve bir çocuk babası olan Tahsin Koruyucu kirada oturduğunu belirtirken; “Tek geçim kaynağımız yaptığımız işimiz. Sahip çıkmak zorundayız. Bizi hırsızlıkla suçlayıp işten attılar. Biz sadece alın terimizle kazandığımızı yedik. Hırsızlık yapmadık. Örgütlenmeye başladık. Arkadaşlarla bir araya geldik. Yaptığımız faaliyet açığa çıkınca işten atıldık. İşveren bir hak veriyorsa sonra geri alıyor bu yüzden biz örgütlenmek istedik. Kendi hakkımız savunduk ve güvence altına alınmasını istedik.” diye konuştu. İşe geri alınana kadar mücadele edeceklerinin altını çizen Koruyucu, toplam çalışan sayısının 40’ı bulduğu kargo şirketinde örgütlenmekten başka çarelerinin olmadığını söyledi.
İsa Öztürk ise 8 yıllık Çukurova Kargo işçisi. Patronun sendikal faaliyetleri haber alınca kendilerini işten attığını kaydeden Öztürk şunları söyledi: “Patron ‘bir hafta kendinize iş arayın, sonra gelip hesabınızı kesin’ diyerek işten kovdu bizi. Kara çalmak için hırsız damgası bile yedik. ‘Biz de delil göster’ dedik. Hiçbir şey söyleyemedi. Delil de gösteremedi. ‘Sendikadan vazgeçin. Sizi işe geri alayım’ dedi patron bize. Ama biz kötü bir şey yapmıyoruz, hakkımızı savunuyoruz. İstemedik ve kabul etmedik. Sonuna kadar arkasındayız.”

SENDİKA YASAL HAK

Sendikanın yasal hak olduğunu belirten Öztürk, “Yazın 16 saat çalıştığımız oluyor. Çalışma saatlerimiz düzenlenmeli. Mesai paralarımızı istiyoruz. Başka işyerlerinde ikramiye veriliyor. Biz de istiyoruz. Bunları da ancak sendikalı olursak alırız. Bunun farkındayız.” dedi. Çocuklarının okuduğunu ve evinin kira olduğunu kaydeden Öztürk, “Ben geçinmek için her işi yaparım. Ancak her işte aynı sorunlar yaşanacak. Bu nedenle örgütlenerek ve haklarımızı bilerek, ezilmeden yaşamak istiyoruz” diye konuştu.

TÜMTİS: İŞE DÖNENE KADAR

TÜMTİS Adana Şube Sekreteri Fireç Tunç ise atılan işçileri ziyaret ederek yanında olduklarını açıkladı. “Hırsızlık ithamı ile işçilerin işten atılmasının arkasında sendikalaşma faaliyeti olduğunun farkındayız. 15 gündür işyerinde faaliyet göstermeye başladık. 9 arkadaşı üye yaptık. Ancak 2 arkadaşımız işten atıldı. Sendikal faaliyetten dolayı işe son vermek suçtur zaten. İşveren bunu bildiği için arkadaşlarımıza iftira atarak işine son vermiştir. İşverenlerin her zamanki taktiği bu olmuştur” diyen Tunç, işverenle görüşme yaptıklarını ve işverenin “Bu iki arkadaşı bana dayatmayın ben de sözleşmeyi imzalayayım” dediğini kaydetti. Tunç ayrıca şunları ifade etti: “Arkadaşlarımız işlerine dönene kadar yanlarında olacağız. İşçi olmazsa sendika olmaz, neye mal olursa olsun mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz.” Ayrıca; Emek Partisi ve KESK atılan işçileri ziyaret ederek destek verdi.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Sofradan ekmek tarladan su çalınıyor

SONRAKİ HABER

Bakan Ala: Sizin yaptığınızı suç olmaktan çıkarırız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa