12 Mart 2014 06:00

Kırım İzlenimleri 1: Kırım’da ‘Rus baharı’

Kırım parlamentosunun Rusya’ya katılma kararı aldığı 7 Mart Cuma gecesi Odessa’dan Simferopol trenine biniyorum. Rusya ile birleşme yanlısı Rusların ve Rusça konuşan Kırımlıların ortak sloganları çoktan belirlenmiş ve hep bir ağızdan haykırılıyor: 'Kırım – Bahar – Rusya!'… 'Kırım’a Bahar Geldi!...

Kırım İzlenimleri 1: Kırım’da ‘Rus baharı’
Paylaş

Okay DEPREM

Kırım parlamentosunun Rusya’ya katılma kararı aldığı 7 Mart Cuma gecesi Odessa’dan Simferopol trenine biniyorum. Platz-kart vagonu alışılmışın dışında kalabalık. Kısa süre içinde çoğunluğun öğrenciler ile Nikolayev ve Kherson eyaletlerindeki ara istasyonlarında inenler olduğunu anlıyorum. Tren Kırım hudutlarına girerken de, Simferopol’e varırken de herhangi bir kontrole tabii tutulmuyoruz. Cumartesi günü boyunca Kırım’ın başkentinin sokakları oldukça sakin ve sadece rutin kalabalıkları ağırlıyor. Ortada en ufak bir silahlı hareketlilik veya askeri araç gözükmüyor. Kirov Caddesi’nin başında bir eve yerleşip, öğleden sonra dışarı çıkıyoruz. Merkezi noktalara asılmış Rus bayrakları ve “Rusya ile Birlikte! gibi yazıların olduğu levhalar dikkati çekiyor. Birkaç yüz metre sonra Kırım Bakanlar Konseyinin olduğu Lenin Meydanı’na geliyoruz. Binanın tepesinde Kırım bayrağının yanına Rusya bayrağı çoktan çekilmiş. Meydanın ortasındaki dev Lenin heykelinin etrafına “Liderimize Dokunmayın!” yazılı pankartlar asılmış. Önüne de bir sıra çiçek bırakılmış…

‘GÖNÜLLÜ’ KORUMALAR
Şu ana kadarki gösterilerin önemli bir kısmının yapıldığı meydan sakin ancak sadece Bakanlar Kurulu binasının girişinin iki tarafının, geleneksel Kuban ve Stravropol (Kuzey Kafkasya) Kozaklarının kıyafet ve başlıklarını giyinmiş kişilerce korunduğu gözüküyor. Sayıları 30-40’ı bulan Kozakların gerçekten de Rusya Federasyonu’nun söz konusu bölgelerinden gönüllü olarak geldiklerini öğreniyoruz. Ateşli silahları olmadığı gözlenen Kozaklar, binaya yaklaşma çabamızı kibarca engelliyorlar. Buradan sonra, biraz ilerde soldaki Karl Marx Caddesi’ne sapıp, Kırım Cumhuriyeti Yüksek Sovyeti’nin olduğu noktaya geçiyoruz. Buranın tepesinde de Rus bayrağı hemen belli oluyor. Önünde Kırım’ın Birleşik Rusya Partisinin çadırı ile binanın etrafının güvenliğini sağlayan “gönüllü” Kozaklar nöbet tutuyor. Az sonra elimize referandum öncesi günlük çıkartılan gazeteler tutuşturulmaya başlanıyor. Manşette şunlar yazıyor: “Herkes 16 Mart’ta Referanduma!., Kırım Rusya’ya Gidiyor!..., Sergey Aksenov (Bakanlar Konseyi Başkanı): Kırım’a bahar geldi!...”
9 Mart Pazar gününün ilk saatlerinde büyük mitingin yapılacağı Lenin Meydanı’na geliyoruz yeniden. Burada bizi devasa bir kalabalık karşılıyor. Mitingin ve aynı zamanda referanduma doğru, Rusya ile birleşme yanlısı Rusların ve Rusça konuşan Kırımlıların ortak sloganları çoktan belirlenmiş ve hep bir ağızdan haykırılıyor: “Kırım – Bahar – Rusya!”… “Kırım’a Bahar Geldi!... Aynı temaların yazılı olduğu, Rusya ve Kırım bayrakları ile süslenmiş büyük bir sahne kurulmuş meydanın ortasına. Alandakiler bir yandan ellerindeki Rus bayraklarını ve Büyük Anayurt Savaşı’nı simgeleyen flamaları sallarken bir yandan da “Rusya – Rusya!” diye bağırıyorlar. Kirov Caddesi’nin bir ucundan diğerine ise habire SSCB ve Rusya bayraklarının asılı olduğu araç konvoyları geçiyor. Bir yandan da onlarca kişinin taşıdığı devasa Rusya bayrakları dolandırılıyor etrafta. Aralarda Rusya Karadeniz Donanması Korosu’nun şarkılarıyla renk kattığı sahneye ilk olarak Kırım Parlamentosu Başkanı Vladimir Konstantinov geliyor.   
 Yarımadanın Rusya’ya katılması durumunda, Kırımlıların sosyal ve ekonomik haklarının Rusya vatandaşlarınınkinden farklı olmayacağını söyleyen Konstantinov, şu anda, bağımsız Ukrayna bünyesinde bulundukları 22 yıldan çok farklı bir durum yaşandığına dikkat çekerek, Kiev’deki yönetimi hiçbir şekilde tanımadıklarını ve muhatap da görmediklerini sözlerine ekledi. Hemen sonra kürsüye gelen Bakanlar Konseyi başkan yardımcısı ise, yeni Kiev iktidarının açıklamış olduğu ekonomik paket uyarınca sosyal hakları hiç olmadığı kadar kısıtlamaya hazırlandığı, Ukraynalıları olduğu kadar Kırımlıları da Ukrayna bünyesinde oldukça kriz koşullarının beklediği uyarısını yaptı. Ardından, Moskova’dan görüşmeden dönen Kırım heyeti temsilcisi ise konuşmasında tüm Rusya’nın ve Rusyalıların arkalarında olduğunu söyleyerek Kırım’ın “Anayurda”, “eve” döndüğü vurgusunu yaparak kalabalığı coşturdu. Sonrasında kürsüye gelen neredeyse tüm konuşmacılar da adeta birer ajitatör gibi “Rusya – Rusya” şeklinde tezahüratta bulundular. Rusya ve Kırım’ın farklı dans ve folklor grupları sahne aldıktan sonra miting Rusya milli marşının çalınması ile son buldu.

Yarın: Kırımlılar ‘birleşmeye’ dair ne düşünüyor?

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Ukrayna, küresel oyunun parçası

SONRAKİ HABER

Efkan Ala’dan Vali Mutlu’ya gözaltı emri

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...