11 Mart 2014 06:00

Londra’da, Türkiye halklarıyla dayanışma kampanyası kuruldu

Haziran Direnişi döneminde, Türk ve Kürt Toplumu Dayanışma Merkezi (DAY-MER) tarafından Gezi Parkı’na gönderilen sendikacılar heyetinin önerisiyle, İngiltere’de, Türkiye Halklarıyla Dayanışma Kampanyası (SPOT) kuruldu. Kısa adı SPOT olarak belirlenen kampanyanın, kamuoyuna tanıtım toplantısı, Londra Toplum Merkezinde gerçekleştirildi.

Londra’da, Türkiye halklarıyla dayanışma kampanyası kuruldu

Paylaş

Arif BEKTAŞ
Londra

Haziran Direnişi döneminde, Türk ve Kürt Toplumu Dayanışma Merkezi (DAY-MER) tarafından Gezi Parkı’na gönderilen sendikacılar heyetinin önerisiyle, İngiltere’de, Türkiye Halklarıyla Dayanışma Kampanyası (SPOT) kuruldu. Kısa adı SPOT olarak belirlenen kampanyanın, kamuoyuna tanıtım toplantısı, Londra Toplum Merkezinde gerçekleştirildi.

DAY-MER Sekreteri Oktay Şahbaz’ın kamuoyuna duyurduğu kampanyaya çok sayıda sendika ve kitle örgütü temsilcisi destek verdi. Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Londra’da bulunan HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel ve HDP Sarız Belediye Başkan Adayı Derviş Altun da açılış toplantısına katılarak birer konuşma yaptılar.

Bir süredir bazı sendikacıların hazırlığını yaptığı ve başta RMT, NUT, ITF, PCS ve UNITE sendikalarının desteklediği SPOT, Türkiye’deki gelişmeleri yakından takip edecek ve İngiltere kamuoyunu da bilgilendirecek. Türkiye halkları ile aktif bir dayanışma içinde olacaklarını belirten kampanya temsilcileri, temel hak ve özgürlüklerin korunması ve güçlendirilmesi için yakın takibin yanı sıra İngiltere’deki tecrübelerin Türkiye halklarına aktarılmasını da hedefliyor.

Sendikacıların, kitle örgütü temsilcilerinin yanı sıra politikacılar, LGBTİ örgütleri, çevreciler ve başta Glasgow Celtic olmak üzere futbol takımları taraftarlarının da destek verdiği SPOT, lobi çalışmalarına da hız vereceğini açıkladı.

HALKLAR ARASINDA DAYANIŞMA ARTACAK

SPOT’un amaç ve hedeflerinin Türkçe ve İngilizce okunduğu toplantıda ilk konuşmayı yapan DAY-MER Sekreteri Oktay Şahbaz, Türkiye’deki baskıcı ve yasakçı zihniyetin İngiltere kamuoyuna aktarılması ve halklar arasında daha sağlam ilişkilerle dayanışmayı artırmayı hedeflediklerini söyledi.

Daha sonra söz alan ve Haziran Direnişi’nde heyet üyesi olarak Gezi Parkı’na giden Demiryolları Sendikası Genel Sekreter Yardımcısı Steve Hedley, Türkiye ile yakından ilgilendiğini ve Türkiye halklarının mücadelesini selamladığını belirterek, Taksim’de yaşadığı tecrübeyi ve polis saldırısını anlattı. Hedley geniş çaplı bir kampanyanın gerekliliğinin de altını çizdi.
SPOT’un kamuoyuna tanıtım toplantısına katılarak bir konuşma yapan HDP İstanbul milletvekili Levent Tüzel de konuşmasında, böyle oluşumların ihtiyaç olduğunu ve doğru bir adım atıldığını vurguladı. Tüzel, Türkiye’de darbelerden etkili işlerin döndüğünü ve Türkiye halklarının mücadelesinin yanı sıra başka ülke halklarının dayanışmasının da güç katacağını belirterek, devlet eliyle HDP’ye saldırıların her geçen gün tırmandırıldığını söyledi. Sarız Belediye Başkan Adayı Derviş Altun da bir konuşma yaparak desteğini açıkladı.


Tüzel ve Altun Hamburg’daydı

Kürt Dernekleri Federasyonu (Yek-Kom) ve Hamburg DİDF’in birlikte düzenledikleri, Türkiye’de Yerel Seçimler; Emek, Barış, Demokrasi ve Kürt Sorunu Paneli, Von-Melle-Park’daki üniversite salonunda gerçekleşti.
HDP İstanbul Milletvekili Abdullah Levent Tüzel, HDP Sarız Belediye Başkan Adayı Derviş Altun ve Yazar-Kadın Aktivisti Gönül Kaya’nın konuşmacı olarak katıldığı panele Hamburglular yoğun ilgi gösterdi.
İstanbul Milletvekili Levent Tüzel yaptığı konuşmada, HDP’nin motor gücünü örgütlü yapıların oluşturduğunu fakat bununla yetinmeyip ezilen emekçi ve halklarla daha fazla bütünleşerek bir cephenin partisi olmak istediklerini söyledi.

BU DAHA BAŞLANGIÇ MÜCADELEYE DEVAM
‘Bu Daha Başlangıç Mücadeleye Devam’ sloganının en çok Halkların Demokrasi Partisini anlattığını söyleyen Tüzel, ‘ HDP’yi marjinalleştirme ve terörize etme amacıyla saldırılar yapılıyor. Bu saldırılara rağmen her gün bizim için yeni bir başlangıç, yeni bir mücadele günü’ dedi.

TAYYİP NEREYE KOŞUYOR ÜLKE NEREYE GİDİYOR
17 Aralık operasyonunun ardından iktidar kavgasının kızıştığını söyleyen Tüzel, bu yolsuzlukların ve yargıya müdahalelerin sanki suç değilmiş gibi farklı bir yöne çekildiğini, hükümete şantaj ve tehditmiş gibi bir hale getirildiğine dikkat çekti. Tüzel şöyle devam etti; ‘Tayyip seçimde alacağı oylarla bu yolsuzluğun üstünü örtme derdinde. Bu seçim sonuçları siyasi yelpazede yeni saflaşmaları ortaya çıkaracak.’
Uluslararası Kürt Kadın Hareketi Temsilciliğinden Kadın Hakları Aktivisti, Yazar Gönül Kaya ise Dünya Emekçi Kadınlar günü dolayısıyla konuşmasına 8 Mart vurgusuyla başladı. 8 Mart’ın bir günle sınırlı olamayacağını özellikle Ortadoğu boyutunda başta kadınlar olmak üzere 3. alternatif yol dediğimiz ‘kendi kendimizi yöneteceğimiz’ yola girdiğimizi ve 8 Mart’ı yerel seçimlerle birleştireceklerini söyledi. Yerel seçimlerin bugüne kadar verilen bedeli ve emeği ortaya çıkaracağını belirten Kaya, ‘HDP’yi tüm egemenlerden tüm sömürenlerden bir hesap sorma platformu ve mücadelesi olarak görüyoruz ve bunun sadece Kürdistan coğrafyası için değil tüm demokrasi güçleri için geçerli olduğunu biliyoruz’ dedi.

AKP-CEMAAT FARK ETMEZ
‘Hak verilmez alınır, ama sadece almıyoruz bu hakkı biz yaratıyoruz’ diyen Kaya’nın, ‘Varlığımızı tehdit edecek bir durum mu söz konusu? Buna karşı mücadele ederiz. En başta örgütleniriz, AKP-Cemaat fark etmez’ sözleri dikkat çekti.

DADALOĞLU HÜSEYİN İNAN KÜLTÜR MERKEZİ
HDP Sarız Belediye Başkan adayı Derviş Altun ise ekonomik ve siyasal göç vermiş topraklardan geldiğini, 3.5 yıl sürgün edildiği Sarız’dan bugün belediye başkan adayı olduğunu belirterek sözlerine başladı. Sarız’ın, Avşar Türkleri ve Kürtlerin yoğun yaşadığı bir ilçe olduğunu ve bu iki halk arasında ‘suni’ sorunlar yaratıldığını bunu ise yan yana yaşayan toplumları birbirine düşman eden ‘sisteme’ yükleyen Altun şöyle devam etti; ‘Sarız’da, Avşarlar ve Kürtler birleşse bu yolsuzlar, hırsızlar politika yapamayacak. HDP olarak amacımız halkların ortak mücadelesini örgütlemek. Kenti, kendimiz yönetebiliriz. Sarız’da büyük işsizlik ve yoksulluk söz konusu. Sarız ayrıca kadınlar için büyük bir hapishaneye dönüşmüş durumda. Kadınlar dışarıya çıkamıyor. Bu yozlaşmanın karşısında ‘Dadaloğlu Hüseyin İnan Kültür Merkezini’ açacağız’ diyen Altun ‘Doğa bizi üretti, Sanat bizi insan etti’ diyerek konuşmasını sonlandırdı. (Hamburg/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Başarılı her devrimin ardında kadınlar var

SONRAKİ HABER

Mısır'da kum fırtınası 5 can aldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa