10 Mart 2014 23:36

Mumcu Araştırmacı Gazetecilik ödülü Evrensel'den Hasan Akbaş'ın

ÇGD Yılın Başarılı Gazeteciler Ödülü dün düzenlenen törenle sahiplerine verildi. “Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik ödülünü kazanan muhabirimiz Hasan Akbaş törende, “Hukuksuzluğun belgelendiği bu haberler tarihe geçerken, bizler Metin Göktepe gazeteciliğini ilke edinen gazeteciler bu yolda mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

Mumcu Araştırmacı Gazetecilik ödülü Evrensel\'den Hasan Akbaş\'ın
Paylaş

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Yılın Başarılı Gazeteciler Ödülü dün düzenlenen törenle sahiplerine verildi. “Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik ödülünü kazanan muhabirimiz Hasan Akbaş törende, “Hukuksuzluğun belgelendiği bu haberler tarihe geçerken, bizler Metin Göktepe gazeteciliğini ilke edinen gazeteciler bu yolda mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi. Onur ödülü de Haziran direnişinde yaşamını yitirenlerin ailelerine verildi.

‘ALO FATİH’LERE TESLİM OLMAYACAĞIZ’

Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleştirilen törene çok sayıda gazeteci ve siyasetçi katıldı. Törende açılış konuşmasını yapan ÇGD Genel Başkanı Ahmet Abakay, halen cezaevlerinde 57 gazetecinin bulunduğunu söyledi. İçerideki gazetecilerin tümünün gazetecilik görevlerini yapmaları nedeniyle yargılandığını belirten Abakay, “Türkiye’deki gerçek gazeteciler ‘Alo Fatih’lere, ‘Alo Tayyip’lere,  ‘Alo Barlas’lara özetle ‘Alo yanaşmalara’ teslim olmayacaktır” diye konuştu.

ONUR ÖDÜLÜ GEZİ’DE KATLEDİLENLERE

Konuşmanın ardından ödül törenine geçildi. İlk olarak özel onur ödülü Haziran Direnişinde yaşamını yitirenlerin aileleri adına Mehmet Ayvalıtaş’ın babası Ali Ayvalıtaş ve Ali İsmail’in ağabeyi Gürkan Korkmaz aldı. Aileler dakikalarca ayakta alkışlandı.  Aileler, onurlu birer evlat yitirdiklerini ama, ülkesinin geleceği için canını esirgemeyecek milyonlarca evlat kazandıklarını dile getirdiler.

‘ETHEM’LERİN ÖLMEDİĞİ BİR ÜLKEDE ÖDÜL ALABİLSEYDİK’

Bir üniversite öğrencisi hakkında hazırlanan polis fezlekesinde, polis kurşunuyla öldürülen Ethem Sarısülük’ün şikayetçi olarak yer almasını haberleştiren muhabirimiz Hasan Akbaş, “Ethem’i şikayetçi yapmışlar” başlıklı haberiyle Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Ödülü’nü kazandı. CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka’dan alan Akbaş kürsüye çıktı. Akbaş, haberiyle yargıdaki ve uydurma yöntemlerle hazırlanmış fezlekelerdeki hukuksuzluğun tarihe geçtiğini belirti.

‘ÇOCUKLAR UYURKEN SESSİZ OLUNUR, ÖLÜRKEN DEĞİL...’

RTÜK’ten ceza almasıyla gündeme gelen İrfan Değirmenci’nin konuşması da büyük alkış aldı. Değirmenci, “Bizler gerçekleri ifade ettiğimiz için RTÜK tarafından programımız durduruldu. Sabah uyandığımızda, Ethemlerin, Ali İsmaillerin öldürüldüğünü haber verdik. Bunu görevimiz olması sebebiyle yaptık. Anne ve babamın öğrettiği bir şey var; çocuklar uyurken sessiz olunur, ölürken değil. Biz yüzden sessiz olamazdık” diye konuştu. Değirmenci, “Bu ödülü sabah ilk programımda masanın üzerine koyacağım ve diyeceğimki; Alo anne, alo baba sizin dediklerinizi yaptım ve ödül aldım” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Erdal Öz Edebiyat Ödülü Küçük İskender’in

SONRAKİ HABER

Fethiye\'de olaylar sona erdi ama gerginlik sürüyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...